Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu Nedir? Belirlileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Karpal tünel sendromu, her yaştan ve aktivite seviyesinden insan için yaygın bir nörolojik problemdir. Nedenlerini, belirtilerini ve semptomlarını belirlemeyi öğrenmek, daha fazla sinir hasarını ve cerrahi müdahale ihtiyacını önlemenin anahtarıdır.

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal tünel elde median sinirini barındıran bölgedir.  Sıkıştığında ağrı ve uyuşukluk karpal tünel sendromuna yol açabilir. Rahatsızlığın ana nedeni, ön koldan avuç içine uzanan sinire uygulanan düzenli ve tekrarlayan basıncın sonucudur. Median sinir adı verilen bu sinir, elin başparmak ve parmakların (küçük parmak hariç) avuç tarafında meydana gelen hisleri kontrol eder.

Karpal tünelin kendisi, sinirin bu uyarıları yönlendirdiği dar bir alandır. Bu boşluğun üst kısmında, avucun her iki tarafındaki kas dokusunu birbirine bağlayan kısa, sıkı bir bağ da siniri korur. Bilek ve eldeki tendonlar tahriş olursa veya şişerse, median siniri sıkıştıran bağa baskı yapabilirler. Bu aynı zamanda medyan sinir sıkışmasıdır. Sonuç olarak bilekten başlayarak kola doğru yayan keskin ağrı, el ve bilekte güçsüzlük ve özellikle başparmakta uyuşukluk ortaya çıkar

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri

Aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi ortopedi uzmanımıza danışabilirsiniz;

  • Karpal tünel sendromu genellikle “başparmak uyuşması” ile başlar ve ayrıca bilekte, parmaklarda ve başparmakta karıncalanma olur.
  • Aniden beliren ve bileğinizden dirseğinize doğru yayılan ani bir şok hissi, karpal tünel sendromu için uyarı işaretidir.
  • Ellerde cep telefonu tutarken veya bir kitap ya da gazete okurken ortaya çıkan karıncalanma veya ağrı.
  • Gece oluşan ve sizi uykudan uyandıran el ve bilek ağrıları karpal tünel sendromu belirtisidir.
  • Kol uzatıldığında veya gerildiğinde ortaya çıkan keskin, elektriksel ağrılar.

Nesneleri düşürdüğünüzü fark ederseniz, bunun nedeni tedavi edilmemiş karpal tünel sendromunun başparmağınızda zayıflığa neden olarak bir şeyleri kavramayı zorlaştırması olabilir.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Karpal tünel sendromu erken evrelerde teşhis edilirse ilaç kullanımı, gece uyurken atel takmak ya da şiddetli aktiviteleri azaltmak gibi bazı önemler işe yarayabilir. Ancak durum ilerlemişse tek tedavi seçeneği cerrahidir. Karpal tünel sendromu ameliyatı sırasında median sinire baskı yapan bağ gevşetilir veya kesilerek serbest bırakılır. Kısa süren bu ameliyat sonrasında median sinire yapılan baskı azaltılmış olur ve iyileşme sürecinin ardından belirtiler tekrarlanmaz.

 

Yazar: Salih Dilek

Salih Işık DİLEK