Karaciğer Hastalıkları

Karaciğer Rahatsızlıkları

Karaciğer, insan vücudundaki sindirim ve detoksifikasyonda kilit rol oynayan insan vücudundaki en büyük ikinci organdır. Sindirim için çok önemli olan kimyasalları serbest bırakır ve ayrıca istenmeyen bileşikleri parçalar ve vücutta detoks etkisi yaratır. Karaciğeri sayısız sorundan korumaya kendimizi adamalıyız. Birçok şey ciddi karaciğer rahatsızlıklarına yol açabilir.

Alkol Bağımlılığı

Alkol bağımlılığı terimi artık alkol tüketimiyle ilgili tüm rahatsızlıklar için kullanılmamaktadır. Alkole bağlı karaciğer hastalığı, karaciğer hastalığı olan hastaların hastaneye gitmelerinin en yaygın nedenlerinden biri olmaya devam etmektedir. Çok yüksek morbidite ile ilişkilendirilen ve epidemiyolojik terimde yaşam boyu ve ölümle ilişkili bir sakatlık olarak ölçülen ve çoğunlukla genç insanları etkileyen bir durumdur. Bu, insanlar arasında erken ölümün en yaygın nedenlerinden biri olduğu anlamına gelir.

Şiddetli alkol hepatiti vakalarını tıbbi olarak tedavi etmek için bir takım girişimlerde bulunulmuştur. Ancak çoğu durumda bu hastalar aşırı derecede hastadır ve karaciğer nakli gerekir. Bu hastaları tıbbi olarak yönetmek çok zordur. Fekal mikrobiyota transplantasyonu ve Plazma değişimi gibi bir dizi tedavi seçeneği mevcuttur, ancak bu tedavilerin hiçbiri altın bir bakım standardı haline gelmemiştir.

Non-Alkolik Yağlı Karaciğer Hastalığı

Yağlı karaciğer hastalığı, karaciğerin yağla yüklü olduğu, karaciğerde bulunan yağın değişken olabileceği ancak karaciğer hücrelerinin en az %5’inden fazlasını oluşturduğu, karaciğer yağı veya trigliserit olarak adlandırdığımız bir sendromdur. Karaciğer yağlanması olan hastalarda iltihaplanma meydana gelir ve bu ilerlemeye nash sirozu denir. Dünyada ve ülkemizde de kronik karaciğer hastalığının en sık nedenlerinden biridir. Küçük çocuklar ve ergenler bile bu rahatsızlığa yenik düşüyor. Bu kısmen genetik, epigenetik, çevresel ve yaşam tarzı ile ilgilidir.

Gazlı içecekler bu hastalığa neden olan büyük bir suçludur. Ne yazık ki, bu bozukluk için kilo kaybı dışında kanıtlanmış bir tedavi yoktur ve bu hastalar genellikle çeşitli eklem sorunları ve uyku bozuklukları ile aşırı kilolu olduklarından kilo vermek son derece zordur. Kardiyovasküler bozukluklar, adet düzensizliği, hipotiroidizm, ürik asit yükselmesi, lipidlerin anormal olması gibi başka rahatsızlıklarla da ilişkiler vardır ve bu kişiler ayrıca kardiyovasküler sendroma ve vücudun çeşitli bölgelerindeki Kanserlerin etkilenmesine oldukça yatkındır.

Aslında bu sendrom artık ülkemizde ve batı dünyasında da karaciğer naklinin en sık nedenlerinden biridir. Daha önce de belirtildiği gibi, onaylanmış bir tıbbi tedavi yoktur. İşe yarayan tek şey kilo vermektir ve bunun kalori alımını bükerek ve düzenli egzersiz yaparak elde edilmesi gerekir. Klinikte hastaları muayene ederken, bu duruma yol açan metabolik bir bozulma olup olmadığını görmek ve bunu tedavi etmeye çalışmak için her türlü çaba gösterilmelidir. Diyabet, hipertansiyon, displedemeni olsun, tüm bu bozukluklar tıbbi olarak tedavi edilebilir ve bu, bu bozukluğun doğal seyrini etkileyebilir.

Hepatit B

Hepatit B ve Hepatit C, karaciğer hastalıkları için egemen virüslerdir. Hepimiz, Hepatit B için son derece etkili bir aşı olduğunu ve insanları her zaman aşı olmaya teşvik etmesi gerektiğini biliyoruz. Kronik Hepatit B’ye bir kez kapıldığınızda, tedavinin neredeyse ömür boyu sürdüğünü bilirsiniz. Bu, hala birçok aktivitenin ve araştırmanın devam ettiği, ancak yine de bu sendrom için sınırlı bir tedaviye ulaşamadığımız alandır.

Hepatit B virüsü nedeniyle Siroz tanısı alan hastalar bir başka zorlukla karşı karşıyadır, bu ülkemizde karaciğer kanserinin en sık nedenidir. Birisi siroz geliştirdiğinde, bu hastaların ömür boyu gözetim altında tutulması gerektiğine çok dikkat etmek gerekir.

Hepatit C

Hepatit C, karaciğerde iltihaplanmaya (şişme ve ağrı) neden olan kan yoluyla bulaşan bir virüstür. Bu virüs, hepatit C ile yaşayan bir kişinin kanında bulunur ve kandan kana temas yoluyla yayılabilir.  Hepatit C genellikle iğne, şırınga ve diğer ekipmanlar dahil olmak üzere enjeksiyon ekipmanının paylaşılması yoluyla yayılır. Öpüşmek, sarılmak veya yemek paylaşmakla bulaşmaz. Hepatit C, virüsü vücudunuzdan temizlemeyi amaçlayan antiviral ilaçlarla tedavi edilir. Hepatit C ilaçlarıyla ilgili bazı yan etkiler olabilir, ancak tabletler genellikle çok iyi tolere edilir ve insanlar bunları alırken kendilerini iyi hissederler. Birçok kişi ilacı alırken kendini daha iyi hissetmeye başladığını bildirmiştir. Hafif yan etkiler arasında baş ağrısı, mide bulantısı, yorgunluk ve halsizlik bulunmaktadır.

Karaciğer Kanseri

Karaciğer kanserleri, insanlıkta görülen dördüncü veya beşinci kanser türüdür. NAFLD sendromu nedeniyle bu vakaları giderek daha fazla görebiliyoruz. NAFLD sendromunun zorluğu, karaciğer tümörü oluşturmak için siroza bile ihtiyacınız olmamasıdır. Bu, bu hastaların siroz yokluğunda bile karaciğer kanseri oluşturabileceği anlamına gelir. Yine önemli olan bu tümörlerin erken alınması gerektiğidir, erken dönemde presemptomatik bir aşamada tespit edilirse tedavi şansı daha yüksektir.

Tedavi, tümörün cerrahi olarak çıkarılması şeklinde olabilir veya tümör karaciğerin çeşitli bölgelerini etkiliyorsa, nakil için başvurabilirsiniz. Eğer tümörün hasta için çıkarılamayacak kadar büyük olduğunu fark ederseniz, o zaman evreleme prosedürleri denilen şeyi yapmanız gerekir. Bunlar tümör hacmini küçülten işlemlerdir ve daha sonra tümör çıkarılabilir. Ancak bu, çok yüksek mortalite ile ilişkili, çok agresif, son derece zorlu bir tümördür. Bu tümörlere karşı sistemik tedavide ciddi ilerleme kaydedilmiştir ve bu, vücudun bağışıklığını artıran belirli ilaçlar olan yeni ilaçların yardımıyladır, bunlara immün kontrol nabutaları denir.

Akut Karaciğer Yetmezliği

Karaciğer yetmezliği veya Akut Karaciğer yetmezliği, karaciğer ile ilgili herhangi bir hastalığı olmayan bir kişide karaciğer yetmezliğinin meydana geldiği anlamına gelir. Bu çok büyük bir zorluktur ve vaka sayısı çok azdır. Hiperakut karaciğer yetmezliği dediğimiz durumu çok akut olarak ortaya koyanların bir kısmı, plazma değişimi de dahil olmak üzere yoğun bakım ile hayatta kalabilir. Ancak prognoz veya hastanın nasıl korkacağı etiyolojiye bağlıdır. Yani karaciğer yetmezliğine neden olan şey hastanın durumunu belirleyebilir. Yine, ileri derecede koma ile başvuran hastalar, sıklıkla nakillere ihtiyaç duyarlar çünkü nakil olmadan ölüm oranları %60 ile %80 arasında değişir. Çok daha yaygın olarak, akut ve kronik karaciğer yetmezliği sendromunu görüyoruz. Bu halihazırda kronik karaciğer hastalığının eşiğine gelen hastalarda akut bir rahatsızlık olduğu anlamına geliyor. Hastalar daha sonra sadece karaciğer yetmezliği değil, böbrek yetmezliği, beyin yetmezliği vb. dahil olmak üzere vücudun diğer organ yetmezliğini de geliştirmeye başlar. Bu durum akut karaciğer yetmezliğinden en az 4-5 kat daha yaygındır ve yine bu hastaları iyi karaciğer yoğun bakım ve organ destek sistemleri ile tıbbi olarak yönetmeye çalışmalı ve bu hastaların iyileşmediğini tespit edersek bu hastalara önerilmelidir.

 

Yazar: Ertuğrul Karğı

Ertuğrul KARĞI