Kapalı Emar – MR

Kapalı Emar – MR Nedir?

Açılımı manyetik rezonans anlamında kullanılmakta olan emar –  MR, vücutta yer alan organ, doku ya da diğer yapıların bilgisayar yardımıyla görüntülenebilmesi için kullanılan bir görüntüleme metodudur. Kapalı emar – MR yöntemiyle güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgaları sayesinde görüntüleme gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca doğru sanılanın aksine kapalı emar – MR yönteminde X ışınları ya da radyoaktivite bulunmamaktadır. Bu konuda birçok kişi X ışınları sayesinde görüntüleme yapıldığını ve bunun sağlıklarına zarar vereceğini düşünüyor olsa da kapalı MR yönteminde yalnızca radyo dalgaları ve manyetik alan kullanılmaktadır.

Kapalı  Emar – MR Ne İçin Kullanılır?

Kapalı MR, organlar ya da vücutta yer alan diğer yapıların ayrıntılı bir şekilde görüntülenebilmesine olanak sağlayan bir görüntüleme yöntemidir. Kapalı MR görüntüleme son derece güvenilir bir yöntem olup, ağrısız ve tamamen risksizdir. Doğru ve kesin tıbbi tanıların koyulabilmesinde de son derece önemli bir teknik olarak öne çıkmaktadır. Kemik ve kıkırdak, omurilik ve beyin, kalp, meme, karaciğer, damar yapısı, prostat başta olmak üzere tüm organların yapısını incelemek ve iç organların tetkikinin yapılması amacıyla kullanılmaktadır.

Cerrahi Müdahaleden Önce Kapalı Emar – MR Görüntülemesi

İleri radyolojik görüntüleme yöntemleri arasında kabul edilen kapalı MR¸ doğru ve kesin tanının koyulması açısından son derece önemlidir. Kapalı MR gibi radyolojik görüntüleme yöntemlerinin cerrahi müdahale öncesinde de çok önemli bir yer tuttuğu söylenebilir. Kapalı MR görüntülemesi sayesinde, cerrahi müdahaleyi gerçekleştirecek ekibin nasıl bir yol izlemesi gerektiği tespit edilir. Örneğin; tümör, cerrahi müdahaleden önce MR görüntüleme sayesinde tüm yönleriyle incelenebilmektedir. Tümör ya da kistin beyinde yer alan kol – bacak hareketleri, konuşma ve görme merkezleriyle olan ilişkisi kolayca açıklanabilir. Ayrıca MR sayesinde oluşturulan Nöronavigasyon haritası da cerrahi ekibe büyük bir özgürlük tanımaktadır. Cerrahi ekip bu sayede en güvenilir ve en hızlı yöntemi kullanarak, müdahaleyi gerçekleştirebilir. Eğer siz de benzer rahatsızlıklar yaşıyor ve bununla ilgili uzman görüşü almak isterseniz Üsküdar Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi uzman hekimlerine danışabilir, doktorunuzun gerekli görmesi durumunda kapalı MR testi yaptırabilir ve tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

Emar – MR Nasıl Çekilir?

Kapalı MR cihazı, hastanın yatması için cihazın ortasında bulunan bir yatak ve çember şeklinde hastayı çevreleyen bir mıknatıstan oluşmaktadır. MR cihazları, alanında uzman ve deneyimli teknisyenlerce kullanılmaktadır. Teknisyenler, doktorun talep ettiği şekilde MR istenen bölgenin görüntülenmesini sağlarlar.

MR aleti her iki ucu da açık olan kısa bir silindir şeklindedir. Hasta çekimin yapılabilmesi için aletin içerisinde yer almakta olan yatağa yatar. Yatış pozisyonu, vücudun hangi bölgesinin görüntüleneceğine göre farklılıklar göstermektedir. MR teknisyeni, hastaya bu konuda gereken bilgilendirmeleri yapacak ve doğru pozisyonda yatmasına yardımcı olacaktır. Bazı durumlarda taranacak vücut bölgesine bir çerçeve yerleştirilebilmektedir. Yerleştirilecek olan çerçeve, tarama esnasında vücut tarafından gönderilecek sinyalleri alacak alıcılara sahiptir. Bu sayede istenilen bölgenin daha net ve kaliteli bir şekilde görüntülenmesine yardımcı olacaktır. Tarayıcının oluşturduğu manyetik alandan kaçınılması gerektiği için MR tarayıcısını çalıştırılmasını sağlayan bilgisayar farklı bir odada yer almaktadır. Bu nedenle MR teknisyeni de çekim esnasında farklı bir odada olacaktır. Fakat istenildiği takdirde MR teknisyeniyle kolayca iletişim kurmanızı sağlayacak iletişim araçları da odada bulunmaktadır.

Bunlara ek olarak, bazı MR görüntülemelerinde kişiye kontrast boya enjeksiyonu uygulanması gerekebilmektedir. Bu işlem, dokuların ve bazı damarların daha ayrıntılı ve net bir şekilde görünmesini sağlamaktadır. Kullanılan kontrast madde zaman zaman deri döküntüsü, baş ağrısı, bulantı ya da baş dönmesi gibi yan etkiler doğurabilmektedir. Fakat söz konusu yan etkiler hafif düzeyde ve kısa sürelidir. Ciddi bir yan etki oluşumu söz konusu değildir. Diğer yandan kontrast madde, böbrek hastalığı bulunan kişilerde böbrekteki hasarın büyümesine neden olabilmektedir. Bu nedenle böbrek hastalarında tercih edilmemektedir. Eğer böbreklerle ilgili bir rahatsızlığınız varsa, alerjik reaksiyonlarınız bulunuyorsa ve kan pıhtılaşması ile ilgili problemleriniz varsa; Üsküdar Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi hekimlerinden rahatsızlığınız ile ilgili bilgi alabilir, tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Emar –  MR Çekilir?

MR görüntülemesi ihtiyaç duyulması gözle görülemeyen rahatsızlıklarda birçok nedenden dolayı uzman doktorlar tarafından istenebilir. Örneğin; kemik ve kıkırdak üzerinde gelişen durumlarda genellikle tomografi yöntemi tercih edilirken MR görüntülemesi de yardımcı bir araç olarak kullanılmaktadır. MR beyinde yer alan tümörlerin görüntülenmesi, boyun fıtığı ve bel fıtığı gibi omurga rahatsızlıklarının incelenmesinde kullanılır ve bu sayede tanı konulabilir. MR çekilmesi talep edilen hastalıklar genel olarak şu şekilde listelenebilmektedir;

 • Belde kanal darlığı rahatsızlığı
 • Boyun fıtığı ve fıtığın sebep olduğu rahatsızlıklar
 • Bel fıtığı ve fıtığın neden olduğu rahatsızlıklar
 • Boyunda kanal darlığı rahatsızlığı
 • Bel kayması
 • Omurilik ve omurga üzerinde yer alan tümörler
 • Doğuştan gelmekte olan omurilik – omurga rahatsızlıkları
 • Doğuştan gelen beyin hastalıkları
 • Beyin tümörleri
 • Skolyoz
 • Omurilik ve beyin dokularını etkilemekte olan nörolojik rahatsızlıklar
 • Beyin damarlarında tıkanıklık
 • Kalp duvarlarının kalınlık ve yapısının incelenmesi
 • Meme kanseri teşhisinin ardından kanser evresinin belirlenmesi
 • Meme kanseri yüksek risk grubunda yer alan kadınlarda tarama
 • Kan damarlarında iltihaplanma ve tıkanıklık

Kapalı Emar – MR Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kapalı MR çektirecek hastaların MR çekiminden önce dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. Bu hususlara dikkat edilmediği takdirde görüntü alınması oldukça zor olacak, istenilen görüntü elde edilemeyecektir. MR öncesi dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

Mücevher ve takılar mümkünse evde bırakılmalı, değilse MR öncesinde çıkartılmalıdır. Bol ve rahat kıyafetleri tercih etmekte de fayda vardır.

Zaman zaman çekimden önce önlük ya da elbise giyilmesi istenebilmektedir. Eğer kişi önlük giymek istemiyorsa bağlantı parçaları, metal fermuar, metal düğme içermeyen giysiler tercih edilmeli; balenli sütyen, toka ve kemer kullanmaktan da kaçınılmalıdır.

Eğer kapalı alanda kalma korkusuna sahipseniz ya da anksiyeteniz varsa doktorunuzdan yatıştırıcı bir ilaç yapılmasını talep edebilirsiniz. Bu konu daha rahat bir MR görüntülemesi yapılabilmesi için önemli bir noktadır. Bu durumlara sahipseniz açık MR çektirmeyi de tercih edebilirsiniz. Fakat açık MR kapalı MR’a oranla çok daha düşük manyetik alan gücüne sahip olduğu için mümkün olduğunca tercih edilmemektedir.

MR cihazı çok güçlü bir manyetik alan oluşturmaktadır. Bu nedenle hastaların üzerinde hiçbir metal bulunmamalıdır. Üzerinde bulundurmamanız gereken nesneler şu şekilde sıralanabilir;

 • Küpe, bilezik ve kolye gibi aksesuarlar
 • Saat
 • Meme ucu, kulak ve burun gibi bölgelerde bulunan piercingler
 • Bazı peruklarda metal artıkları bulunduğu için peruk
 • İşitme cihazları

Sıkça Sorulan Sorular

Emar – MR kaç dakika sürer?

MR çektirecek kişilerin en çok merak ettiklerinden bir tanesi de işlemin kaç dakika süreceğidir. MR işlemi 7 ile 30 dakika arasında farklılık göstermektedir. Söz konusu süre incelenecek olan bölgeye ve alınması hedeflenen bilgilere göre değişecektir.

Emar – MR sırasında hareket edilebilir mi?

MR sırasında kesinlikle hareket edilmemesi gerekmektedir. MR görüntülemesi yapılan kişinin MR esnasında hareket etmesi istenilen görüntüye zarar verecek, net bir görüntünün alınmasının önüne geçecektir.

Kapalı alan korkum var  Emar – MR çektiremiyorum. Farklı bir MR yöntemi var mı?

Teknolojinin gelişimine bağlı olarak MR yöntemleri de her geçen gün gelişmektedir. Günümüzde birçok kişi kapalı alan korkusundan dolayı MR çekmekte zorlanıyor. Bu hastalar, açık MR yöntemini kullanabilir. Ayrıca kilo nedeniyle MR cihazına giremeyen hastalarda da kullanıma uygundur. Ek olarak, kapalı alan korkusu olan hastalar için genel anestezi de uygulanabilmektedir.

Vücudumda tıbbi nedenli metal bulunuyor. Emar – MR çektirmeme engel olur mu?

MR cihazı çok güçlü bir manyetik alan yaratır. Bu nedenle metallerle MR’a girmek doğru değildir. Eğer vücudunuzda tıbbi amaçlı metaller bulunuyorsa MR teknisyenini bu konuda bilgilendirmeniz gerekmektedir.