İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrar Yolu Enfeksiyonları

Bakteriyel idrar yolu enfeksiyonları, en sık görülen idrar yolu enfeksiyonu türüdür. İdrar veya çiş, böbreklerin kan dolaşımından filtrelediği sıvıdır. İdrar tuzlar ve atık ürünler içerir, ancak genellikle bakteri içermez. İdrar yolu enfeksiyonları, bakteriler mesaneye veya böbreklere girdiğinde ve idrarda çoğaldığında ortaya çıkar.

Üç ana idrar yolu enfeksiyonu türü vardır. Sadece üretrayı (idrarını mesaneden vücudun dışına gönderen kısa tüp) enfekte eden bakteriler üretrite neden olur.

1. Sistit

Sistit, özellikle mesaneyi etkileyen bir tür idrar yolu enfeksiyonudur. İdrar yolu enfeksiyonlarına o bölgede mikroorganizmaların varlığı ve çoğalması neden olur. Dokuları işgal etmesi yaralanmalara neden olur ve vücudumuza zararlı olabilecek toksinleri serbest bırakır.

Konumlarına bağlı olarak, yüksek veya düşük enfeksiyonlar hakkında konuşabiliriz. Enfeksiyon mesanede (sistit), prostatta (prostatit) veya üretrada ise alt idrar yolu enfeksiyonu ile karşı karşıya kalırız.

Sistitten kim ve ne sıklıkla etkilenir?

İdrar yolu enfeksiyonu ülkemizde solunum yolu enfeksiyonlarından sonra ikinci sıklıkta görülen enfeksiyondur ve kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Her on kadından dördünün yaşamları boyunca bir sistit atağı geçirdiği tahmin edilmektedir. Ve bunların neredeyse %30’u, bir yıl içinde üç veya daha fazla enfeksiyonla tekrarlayan sistit vakaları olarak ortaya çıkar.

Tekrarlayan sistit özellikle cinsel ilişkinin başlamasına denk gelen 18 yaşından sonra sık görülür. Rakamlar kadının doğurganlık döneminde yüksektir ve vajinal florasındaki değişiklikler nedeniyle menopozda da biraz artar. Kadınların yaşı arttıkça enfeksiyonlar daha az oranda ortaya çıkar.

2. Böbrek Enfeksiyonu

Daha ciddi bir idrar yolu enfeksiyonu türü, piyelonefrit adı verilen böbrek enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon türünde, kişilerde genellikle sırt ağrısı, yüksek ateş ve kusma görülür.

3. Mesane Enfeksiyonu

En yaygın idrar yolu enfeksiyonu türü olan mesane enfeksiyonu, öncelikle rahatsızlığa neden olur. Enfeksiyonun böbreklere ulaşmasını ve daha ciddi hale gelmesini önlemek için hemen tedavi görmek önemlidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

İdrar yolu enfeksiyonlarına genellikle normalde sindirim sisteminde ve vajinal ve rektal bölgelerin çevresindeki deride bulunan E. coli bakterisi neden olur. Bakteriler üretraya girdiğinde mesaneye gidebilir ve enfeksiyona neden olabilir.

 • Kadınlar, esas olarak üretranın uzunluğu ve şeklindeki farklılıklar nedeniyle, erkeklerden çok daha sık idrar yolu enfeksiyonu geçirirler. Kadınların erkeklerden daha kısa üretraları vardır ve açıklık bakterilerin bulunma ihtimalinin yüksek olduğu rektum ve vajinaya daha yakındır.

Sürekli idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorum!

Bazı insanlar sık sık idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor gibi görünürler, ancak çoğu zaman, idrar yolunun yapısında veya işlevinde bir anormallik gibi, onları enfeksiyonlara daha yatkın hale getiren başka sorunları vardır. İdrar yolunun en sık görülen fonksiyonel sorunu, idrarın bir kısmının mesaneden üreterlere ve hatta böbreklere geri aktığı bir durum olan vezikoüreteral reflü olarak adlandırılır.

Bakteriler üretraya çeşitli şekillerde girebilir;

 1. Cinsel ilişki sırasında vajinal bölgeden gelen bakteriler üretradan aşağı itilebilir ve sonunda idrarın bakterilerin büyümesi için bir ortam oluşturduğu mesaneye gidebilir. Cinsel olarak aktif kadınların sıklıkla idrar yolu enfeksiyonlarından muzdarip olmasının nedeni budur. Bu enfeksiyonlar bulaşıcı değildir;
 • bu nedenle, bir başkasından idrar yolu enfeksiyonu kapamazsınız.
 1. Bağırsak hareketinden sonra arkadan öne doğru silmek, idrar yolunun açıklığını kirletebilecek olan bir kadının mesanesine de bakteri girebilir.
 2. Doğum kontrolü için sperm öldürücülerin (spermisitle tedavi edilen prezervatifler dahil) ve diyaframların kullanılması da idrar yolu enfeksiyonu riskini artırabilir.

Tedavi edilmediği takdirde cinsel yolla bulaşan hastalıklar, pelvik inflamatuar hastalık ve kısırlık dahil olmak üzere uzun vadeli sorunlara neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonlarından farklı olarak cinsel yolla bulaşan hastalıklar bulaşıcıdır.

İdrar yolu enfeksiyonlarının belirtileri

İdrar yolu enfeksiyonları, aşağıdakiler gibi bir dizi semptomla karakterize edilir:

 • sık idrara çıkmak
 • idrar yaparken yanma veya ağrı
 • az veya hiç idrar yapmama durumunda bile idrara çıkma ihtiyacı hissetmek
 • karın ağrısı
 • kasık kemiği üzerinde ağrı (kadınlarda)
 • rektumunuz dışkı dolu gibi hissetmek (erkeklerde)
 • kanlı veya kötü kokulu idrar
 • hafif ateş
 • genel titreme ve yorgunluk hissi

Böbrek enfeksiyonlarının daha ciddi semptomları olabilir, örneğin:

 • yüksek ateş
 • titreme titreme
 • mide bulantısı ve kusma
 • karın ağrısı
 • kanlı veya bulanık idrar
 • sırt ağrısı

Herhangi bir idrar yolu enfeksiyonu semptomunuz varsa, derhal bir doktora görünmeniz gerekecektir. Onları görmezden gelirseniz semptomlar kaybolmaz; sadece daha da kötüleşecekler.

 • Tedaviye ne kadar erken başlarsanız, o kadar az rahatsızlığınız olur. En önemli şey, mümkün olan en kısa sürede harekete geçmenizdir.

Bakterilerle nasıl savaşılır?

Yalnızca sağlık uzmanınız idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi edebilir. Doktorun yapacağı ilk şey, kontamine olmayan bir idrar örneği alarak bir kişinin idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını doğrulamaktır.

 • Doktor muayenehanesinde genital bölgenizi tek kullanımlık mendillerle yıkamanız ve steril (bakteri içermeyen) bir kaba idrarınızı yapmanız istenecektir.
 • Numuneyi incelerken bir enfeksiyondan şüpheleniliyorsa, doktor muhtemelen antibiyotik yazacaktır.
 • Mevcut birçok farklı antibiyotik olduğundan, doktorunuz enfeksiyona neden olan bakterinin tam türünü tanımlayan bir test olan bir kültür için idrar örneğini gönderebilir. İdrar kültürü sonuçları yaklaşık 48 saat sürer ve sonuca göre doktor hastadan antibiyotiği değiştirmesini isteyebilir.

Ne zaman iyileşeceğim?

Antibiyotikler enfeksiyonla hemen savaşmaya başlasalar da, tüm semptomları anında ortadan kaldıramazlar. Bir kişi idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle çok ağrı çekiyorsa, doktor mesane spazmlarını ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacak ilaç önerebilir. Bu idrarı turuncuya çevirir, ancak zararsızdır ve genellikle bir kişinin saatler içinde kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Böbrek enfeksiyonu durumunda, doktor ağrı kesici ilaç reçete edebilir.

İdrar yolu enfeksiyonu için acil tıbbi yardım alanlar bir hafta içinde semptomsuz olmalıdır. Böbrek enfeksiyonu daha ciddiyse, çoğu insan enfeksiyonun ilaca tam olarak yanıt verdiğinden emin olmak için takip için doktorun ofisine dönmelidir.

İdrar yolu enfeksiyonu için verilen ilaçları ne kadar süre kullanmalıyım?

Bazı enfeksiyonlar için sadece 3 gün antibiyotik kullanmanız yeterlidir, ancak genel olarak idrar yolu enfeksiyonu olan kişilerin 7-14 gün arasında ilaç alması gerekir.

 • Reçete bitene kadar antibiyotik almanız önemlidir.

İdrar yolu enfeksiyonu teşhisi konduysa ve tüm ilaçlarınızı aldıktan sonra semptomlarınız devam ediyorsa veya 2 veya 3 günlük tedaviden sonra semptomlarınız daha iyi değilse, doktorunuzla iletişime geçin.

Daha hızlı iyileşmek için neler yapabilirim?

 1. Tedavi sırasında ve sonrasında bol su içmeniz önemlidir çünkü her idrar yaptığınızda mesaneniz kendini biraz daha temizler. Kızılcık suyu da yardımcı olabilir.
 2. İdrar yolu enfeksiyonu olan kişiler, mesaneyi tahriş edebilecekleri için kahve ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalıdır.
 3. Tütün ayrıca mesaneyi tahriş eder ve uzun süreli mesane sorunlarına yol açar.

İdrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesi

İdrar yolu enfeksiyonlarını önlemenin birkaç yolu vardır.

 • Kadınlar idrar yaptıktan sonra tuvalet kağıdı ile önden arkaya silmelidir. (Bağırsak hareketinden sonra, bakterilerin rektal bölgeden üretraya yayılmasını önlemek için önden arkaya doğru sildiğinizden emin olun.)
 • Hem erkek hem de kadınların idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için yapabileceği bir diğer şey de sık sık tuvalete gitmektir. İdrarınızı uzun süre tutmaktan kaçının.
 • Ayrıca kadın ve erkek genital bölgeyi temiz ve kuru tutmalıdır.
 • Kadınlar adet dönemlerinde tampon ve pedlerini düzenli olarak değiştirmelidir.
 • Sık köpük banyoları vajinal bölgede tahrişe neden olabilir; bu nedenle kadınlar köpüksüz duşlar veya banyolar yapmalıdır.
 • Genital bölgenin uzun süre neme maruz kalmasını önlemek için naylon iç çamaşırı giymemek veya ıslak mayo ile kalmamak önemlidir. Pamuklu bir ağı olaniç çamaşırı giymek de uygundur. Hijyen spreyleri kullanmaktan kaçınmalıdır; bu ürünler üretrayı tahriş edebilir.
 • Cinsel olarak aktif iseniz, seks yapmadan önce ve seks yaptıktan sonra 15 dakika içinde tuvalete gidin. Seks yaptıktan sonra, bakterileri yok etmek için genital bölgeyi nazikçe yıkayın.
 • Üretra veya mesaneyi tahriş eden veya zarar veren cinsel pozisyonlardan kaçının.
 • Son olarak, her gün bol su içmek mesanenizi aktif tutar ve bakterilerden arındırır.

İdrar yolu enfeksiyonları can sıkıcı ve bazen ağrılı olsa da, çok yaygın ve tedavisi kolay olduğunu unutmayın.

 

Yazar: Göksel Verim

Göksel VERİM