Hamilelikte Kaçınılacak Şeyler

Hamile kadınların gebelikleri sırasında kaçınması gereken bazı ürünler ve yaşam tarzı alışkanlıkları vardır. Gebelik süresince bebeğinizin sağlığını korumak için bazı fedakarlıklar yapmanız gereklidir. Hamilelikle nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda Özel Hürrem Hastanesi blog yazımız size yardımcı olacaktır.

Kedi Tuvaletini Temizlemeyin

Toksoplazmoz, insanlar da dahil olmak üzere çoğu kuş ve memelide görülen, hamilelikte ise ciddi sorunlara neden olabilen yaygın bir enfeksiyondur. Toxoplasma gondii ( T. gondii ) adı verilen parazit, kedi dışkısında veya toprakta ya da enfekte kedi dışkısıyla kontamine olmuş kedi kumunda bulunabilir. Hamileyken toksoplazmoza yakalanma riski çok düşüktür. Ancak hamileliğin erken evrelerinde toksoplazmoz alırsanız, düşük yapma riski artar.

İki Kişilik Yemeyin

Birinci veya ikinci trimesterde ekstra kalori almanıza gerek yoktur. Üçüncü üç aylık dönemde fiziksel olarak aktifseniz fazladan 200 kalori almanız yeterlidir. Bu ise yarım sandviçe eşdeğerdir.

Sigara İçmeyin

Sigara içmek, bebeğiniz için her türlü sağlık sorununa davetiye çıkran önemli bir risk faktörüdür.

Alkol Almayın

Özellikle bebeğin beyninin yoğun bir gelişim döneminden geçtiği ilk üç aylık dönemde alkol almayın.

Çok Fazla Kafein Tüketmeyin

Hamilelik sırasında yüksek düzeyde kafein, bebeğinizin düşük doğum kilosunda doğmasına neden olabilir ve bu da sonraki yıllarda sağlık sorunları riskini artırabilir. Çok fazla kafein de düşükle ilişkilendirilmiştir.

Diyet Yapmayın

Besin gruplarından bazılarını tüketmeyi kesmek, bebeğinizi büyümek için ihtiyaç duyduğu besinlerden mahrum bırakabilir. Diyet yapmak yerine sağlıklı ve dengeli beslenmek en iyisidir.

Bazı Temizlik Ürünlerinden Kaçının

Hamile kadınlar için herhangi bir uyarı bulunmadığından emin olmak için temizlik ürünlerinin etiketlerini kontrol edin. Bazı temizlik ürünlerinde kan hücrelerine zarar verebilecek naftalin adı verilen bir kimyasal bulunur.

Çiğ ve Pastörize Edilmemiş Besinler Yemeyi

Pastörize edilmemiş süt ürünleri, çiğ etler ve az pişmiş yumurtalar bakteri üremesi ve gıda kaynaklı hastalık riskinizi artırabilir. Gıda zehirlenmesinin komplikasyonlarına ek olarak, çiğ etler ve süt ürünleri sizin için ciddi, yaşamı tehdit eden sağlık sorunlarına ve bebeğiniz için doğum kusurlarına yol açabilir.

Jakuzi ya da Sauna Kullanmayın

Bebek beklerken hayat bazen stresli olabilir. Bebeğinizin sağlığını riske atmadan gevşemenin birçok yolu vardır. Ancak jakuzide ya da saunada geçirdiğiniz zamanı doğumdan sonraya saklamanız gerekir. Jakuzi veya saunanın yüksek ısısı kendi vücut ısınızı yükseltebilir, bebeğiniz için sağlık sorunları ve doğum kusurları riskini artırabilir.

 

Yazar: Aybala Fatma Gürsoy

Aybala Fatma Gürsoy