Hamilelik İçin En Uygun Zaman

Hamile kalmaya çalışırken, zamanlama anahtardır. Hamile kalma şansınızı en üst düzeye çıkarmak için birçok şey yapabilirsiniz. Ancak zamanlamanız yumurtlama döngünüzle uyumlu değilse, tüm çabalar boşa gidecektir. Her ay hamile kalmanız için kısa bir süreniz olur ve bu fırsatı kaçırırsanız bir sonrakine kadar beklemeniz gerekir. Hiç kimse gerçekten ne zaman hamile kalacağınızı garanti edemezken, doğru zamanı bularak başarı şansınızı artırabilirsiniz.

Hamile Kalmak İçin En İyi Zaman Nasıl Belirlenir?

Kadınların aylık adet döngüsünün en verimli noktasında hamile kalma olasılığı daha yüksektir. Doğurganlık penceresi olarak da bilinen bu zaman aralığı normalde altı gün – yumurtlamadan beş gün öncesi ve yumurtlama günüdür. Spermin bir kadının üreme sisteminde 5 gün hayatta kalabilmesi ve yumurtanın ancak 12 ile 24 saat arasında döllenebilmesi nedeniyle bu aşama en verimli zaman olarak adlandırılır. Yumurtlama sırasında, yumurtalığınız fallop tüpünden uterusa doğru ilerleyen olgun bir yumurta bırakır. Fallop tüpüne giderken sperm onunla karşılaşabilir ve yumurtayı dölleyebilir.

Yumurtlama Dönemini Nasıl Takip Edersiniz?

Hamile kalmayı planlarken, yumurtlama döngüsünü bilmek çok önemlidir. Adetiniz düzenliyse, yumurtlama zamanınızı takip etmek kolaydır. Yumurtlama genellikle bir sonraki adetinizden yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir. Adet düzensizliği olması durumunda bir veya iki günlük bir fark olabilir. Adet döneminize göre zamanlamayı kolayca hesaplayabilir veya yumurtlamanın fiziksel belirtilerini arayabilirsiniz.

Araştırmalar, cinsel ilişki için en iyi günün, servikal mukusu fark ettiğiniz gün olduğunu söylüyor. Servikal mukus ham yumurta akına benzer bir vajinal boşalmadır. Bu tür akıntı sağlıklı ve normal olmasının yanı sıra genellikle yumurtlamadan önceki günlerde ortaya çıkar. Yumurtlama döneminde olup olmadığınızı tespit etmenin başka bir yolu da bazal vücut ısısını takip etmektir. Kadınlar sabahları ilk iş olarak vücut ısısını ölçmeli ve daha sonra bu sıcaklıkta herhangi bir dalgalanma olup olmadığına bakmalıdır. Vücut sıcaklığındaki hafif bir artış yumurtlama belirtisi olabilir.

Hamile Kalmam Ne Kadar Sürer?

Bazı kadınlar diğerlerinden daha hızlı hamile kalır. Aslında kadınların %40’ı için hamile kalmak daha fazla zaman alsa da çiftlerin% 80’inden fazlası düzenli cinsel ilişki ile bir yıl içinde çocuk sahibi olacaklarını öğrenmektedir. Diğer yandan hamile kalma süresi aşağıdaki faktörlere bağlıdır;

Yaş

Sağlık

Aile ve tıbbi geçmiş

Hamile kalmak ve gebelik için en doğru zamanı öğrenmek istiyorsanız tıbbi yardım almak için Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi uzman doktorlarından yardım alabilirsiniz.

 

Yazar: Tuba Memur

Tuba MEMUR