Hacamat Tedavisi

Hacamat

Hacamat tedavisi vücut doku ve organlarından toksinleri atmanın en eski ve en etkili yöntemlerinden biridir. Hacamat esnasında vücudun belirli bölgelerine özel kupalar konularak vakum oluşması sağlanır. Bu, kupanın altındaki dokunun çekilmesine ve şişmesine neden olarak etkilenen bölgeye kan akışının artmasına neden olur. Kupaların altındaki gelişmiş kan akışı, toksinleri yakındaki dokulardan ve organlardan elimine edilmek üzere yüzeye doğru çeker.

Hacamat, çoklu hastalık için bilinen en eski tedavilerden biridir. Tarih boyunca, kupa teknikleri ve stilleri, bir bölgenin yerel malzemelerini kullanmanın yanı sıra, uygulandıkları coğrafi konumlara da sıklıkla benzemiştir. Hayvan boynuzları, bambu, seramik, cam, metal ve plastik, Antik Çağ’da bulunan bu uygulamada kullanılmıştır. Mısır, Çin, Kore, Tibet ve Latin Amerika kültürlerinin tümü vücudun kendini iyileştirme yeteneğini destekleme amacına hizmet etmiştir.

Hacamat Hangi Durumlarda Uygulanır?

Hacamat tedavisinden yararlanan lokalize rahatsızlıklar arasında baş ağrısı, bel ağrısı, boyun ağrısı ve diz ağrısı bulunur. Hacamat tedavisi ile fayda gören sistemik hastalıklar arasında hipertansiyon, romatoid artrit, diabetes mellitus yani şeker hastalığı, zihinsel bozukluklar, kalp hastalığı, hipertansiyon ve çeşitli enfeksiyonlar bulunur. Cilt hastalıkları, solunum, kas-iskelet, sindirim, üreme ve alerjik durumların tedavisinde de hacamat kullanılabilir.

Hacamat Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Hacamat ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Kan akışını iyileştirir.

Gevşeme ve derin doku masajı için kullanılır.

İyileşme sürecini kolaylaştırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Anemi ve hemofili gibi kan hastalıkları, artrit ve fibromiyalji gibi romatizmal hastalıklar, jinekolojik bozukluklar, migren, anksiyete ve depresyon gibi sağlık sorunlarının tedavisinde etkilidir.

Hacamat Nasıl Yapılır?

Hacamat işlemi sırasında öncelikle uygulama yapılacak olan bölge sterilize edilir, ardından sorunlu alanlara küçük kesikler açılır. Daha sonra Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi uzman terapistlerinden biri cilde uygulandıktan sonra bir vakum alanı oluşturmak için bardakları alevle ısıtır. Alternatif olarak, fincandaki havayı emmek ve cildi etkili bir şekilde vakumlamak için bir hava pompası da kullanılabilir. Kupalar 5-10 dakika veya daha uzun süre vücutta bırakılır ve kirli kanın dışarı atılması sağlanır.

 

Yazar: Ali Zaimoğlu

Ali ZAİMOĞLU