Göz Kapağı Ameliyatı

Tahmini okuma süresi: 5 dakika 50 saniye

 

Göz Kapağı Ameliyatı

 

Yaşlanma etkilerinin en erken hissedildiği alanlardan biri de göz kapaklarımızdır. Bazılarımızda yüzümüzde henüz tek bir kırışıklık bile yokken göz kapaklarımızın elastikiyetini yitirerek gevşemesi yaşlanma etkisini artırarak kendimizi kötü hissetmemize neden olur. Ayrıca bu durum sadece estetik bir sorun da değildir. Kimi zaman sarkmanın boyutu görüş alanımızı da kısıtlayabilir. Yani problem hem estetiğe hem sağlığa ilişkin bir problemdir. İşte estetik ve fonksiyonelliğin birleştiği göz kapağı ameliyatları bu noktada kurtarıcımız olarak göz kapaklarımıza yapılacak küçük bir dokunuşla belki de 10 sene geri almamızı sağlayabilir. Göz kapağı ameliyatı yüzümüzdeki gençlik ve canlılık izlenimini doğrudan etkileyen göz çevremizin dinamiklerini değiştirerek daha genç, dinç ve enerjik bir görünüme kavuşmamızı sağlar. Göz kapağı estetiği olarak da bilinen “blefaroplasti”, bu alandaki en popüler cerrahi uygulamalardandır.

Blefaroplasti Nedir?

Blefaroplasti ameliyatı, göz kapağımızın üst veya alt bölümündeki fazla deri, yağ dokusu ve kasların çıkarılması veya yeniden şekillendirilmesi amacıyla yapılan bir estetik ameliyattır.

Göz kapağı ameliyatı neden yapılır?

Ameliyat estetik sebeplerin yanı sıra fonksiyonel nedenlerle de yapılır. Zamanla yaşlanma, güneşe maruz kalma veya genetik sebeplerle göz kapaklarımızda sarkmalar, torbalanmalar meydana gelebilir. Bu türden sarkmalar olduğumuzdan daha yorgun veya yaşlı görünmemize neden olduğu gibi, bazen üst göz kapağımızın aşırı sarkması görüş alanımızın kısıtlanmasına da yol açabilir. Böyle durumlarda göz kapağı aldırma işlemi bir seçenek olarak ortaya çıkar.

Ameliyat Prosedürü

Ameliyat, lokal anestezi altında yapılır. Öncelikle cerrahımız göz çevremize ve sarkan dokunun ölçüsüne göre kesi yerlerini belirler. Üst göz kapağımızdaki fazla deri çıkarıldıktan sonra yağ dokusu ve kaslar da gerektiği şekilde düzenlenir. Alt göz kapağımızda ise torbalanmalara neden olan yağ dokusu çıkarılır veya yeniden şekillendirilir. Son düzeltmelerle göz kapaklarımızın göz çevremize ideal uyumu sağlandıktan sonra kesi yerlerimiz ince dikişlerle kapatılarak ameliyatımız sonlandırılır.

Ameliyatı Süresi

Ameliyat genellikle 1-3 saat arasında tamamlanır. Ameliyatın süresi, yapılacak işlemlerin karmaşıklığına ve her iki göz kapağının da mı, yoksa sadece birinin mi estetiğinin yapılacağına bağlı olarak değişebilir.

İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası şişlik ve morluklarımızın olması normaldir. Bu belirtiler genellikle 1-2 hafta içerisinde azalır. Tam iyileşme süresi ise genellikle 2-4 hafta arasında değişmektedir.

Riskler Komplikasyonlar

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi blefaroplasti ameliyatında da bazı riskler bulunmaktadır. Bunlar arasında enfeksiyon, kanama, göz kuruluğu, göz kapağında asimetri, yara izi, görme problemleri ve anesteziye bağlı komplikasyonlar sayılabilir.

Estetik ve fonksiyonel nedenlerle sıklıkla tercih edilen göz kapağı ameliyatı önemli bir operasyondur. Yukarıda bahsettiğimiz potansiyel riskleri en aza indirmek adına operasyonun ameliyathane prosedürlerine uygun olarak bir hastanede, deneyimli bir cerrah tarafından yapılması önemlidir. Ameliyata ilişkin detaylı bilgi için Aktif International hastaneleri ile iletişim kurarak her biri alanında deneyimli ve başarılı cerrahlarımızdan randevu alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Göz kapağı ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Ameliyat sonrası ilk 8-10 gün başınızı yüksek tutmaya özen göstermeliyiz. Yatarken başımızı mutlaka yastıklarla destekleyerek biraz yüksekte tutmamız gerekiyor.

Gözlerimizi sıkça dinlendirmeliyiz ve direkt ışığa maruz kalmaktan kaçınmalıyız.

Gözlerimizi kesinlikle ovuşturmamalıyız ve ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmalıyız.

Ameliyat dikiş izi ne zaman geçer?

Dikiş izlerimizin belirginliği genellikle birkaç hafta içinde hafifler. Ancak bu izlerin tam olarak iyileşmeleri birkaç ayı bulabilir.

Göz kapağı ameliyatı sonrası bantlar nasıl çıkar?

Bantların çıkarılması için gereken süre herkeste aynı olmayabilir. Bu konuda doktorumuzun bize önerdiği zaman dilimine riayet etmeliyiz. Bu süre genellikle birkaç gün ila bir hafta içerisinde değişebilir. Bantları nazikçe, yavaşça çekerek çıkarmalıyız.

Göz kapağı ameliyatından kaç gün sonra banyo yapılır?

Ameliyattan sonraki ilk 48 saat içerisinde ameliyat bölgemizin su ile temas etmemesi gerekir. Banyo için 3-4 gün beklememiz gerekebilir.

Göz kapağı ameliyatı sonrası morluklar nasıl geçer?

Morlukların azaltılması için doktorumuzun tavsiyesi doğrultusunda soğuk kompres uygulaması yapabiliriz. Aynı zamanda morluk giderici merhemler de faydalı olabilir.

Göz kapağı ameliyatı sonrası buz tedavisi nasıl yapılır?

Doktorumuz farklı bir yönlendirme yapmadıysa ameliyattan sonraki ilk 48 saat içinde, 20 dakikada bir, 5-10 dakika boyunca soğuk kompres uygulayarak ödem ve morlukların azaltılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Göz kapağı ameliyatı sonrası ödem ne zaman geçer?

Ödem, ameliyat sonrasında birkaç gün ila bir hafta arasında azalma gösterecektir. Ancak tam olarak geçmesi birkaç haftayı bulabilir.

Göz kapağı ameliyatında dikişler ne zaman alınır?

Dikişler genellikle ameliyattan 5-7 gün sonra alınır.

Göz kapağı ameliyatından kaç gün sonra makyaj yapılır?

Makyaj, genellikle dikişlerimiz alındıktan 1 hafta sonra yapılabilir. Ancak ameliyat bölgesini etkileyebileceği düşünülürse bu konuda en doğru olan doktorumuzun önerisine göre hareket etmek olacaktır.

Göz kapağı ameliyatı izleri ne zaman iyileşir?

Ameliyat izleri, genellikle birkaç hafta içinde hafifler, tam olarak iyileşmeleri ise birkaç ayı bulabilir.

Merak ettiğiniz tüm diğer sorular için Aktif International hastaneleri ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

 

Yazar: Erkan Kural

Erkan KURAL

Daha fazla bilgi için aşağıda listelediğimiz doktorlarımızın kendi web sitelerini de ziyaret edebilirsiniz:

Ümran Muslu –Blefaroplasti (Göz Kapağı Estetiği)

Erkan Kural – Göz Kapağı Estetiği