Göbek Deliği Estetiği

Göbek Deliği Estetiği Nedir?

Giyim tarzımız kişiliğimizin dışa vuran en belirgin ifadesidir. Erkek veya kadın fark etmeksizin modaya duyarsız kalamayışımızın en büyük nedeni de budur. Zaman içinde gelişip çeşitlenen kıyafet seçenekleriyle her birimiz kendi kişiliğimize en uygun sitili kolayca şekillendirebiliyoruz artık. Seçenekler bu kadar çok olunca modaya ilgisiz kalmak da mümkün olmuyor.

Son yılların giyim sektöründeki moda trendi hem kadınlar hem erkekler için rahatlığı ön plana çıkaran kıyafetler olarak şekillendi. Rahatlıkla birlikte gelen daha cesur kıyafet seçenekleri de fark edilmeyecek gibi değil. Örneğin kadın giysi sektöründe bluz, gömlek veya kazakların yukarı doğru çıkarken pantolon veya şort seçeneklerinin de bel altına indiğini görüyoruz. Erkeklerde de durum çok farklı değil. Reklam panolarında düğmeleri neredeyse tamamen açık erkek mankenler görmeye alıştık artık. Modanın seyri bu yönde olunca biz de haliyle ayna karşısında göbeğimizin nasıl göründüğünü incelerken bulur olduk kendimizi.

Ancak elbette her birimizin göbek deliği mükemmel görünmüyor olabilir. Kimi zaman yoğun kilo alımı sonrası verilen kilolarla, kimi zaman gebelik ve doğum sonrası süreçle, kimi zamanda sadece yaşlanmaya bağlı olarak göbeğimizin görünümü estetik beklentilerimizin altına düşebilir. Peki, yok mu bunu düzeltmenin bir çaresi? Siz de bu soruyu soruyorsanız, yazıyı okumaya devam etmenizi tavsiye ederiz.

Göbek Deliği Estetiği Nedir?

Umblikoplasti nedir sorusu göbek deliği estetiği söz konusu olduğunda sıklıkla aldığımız bir sorudur. Göbek deliği estetiği, bilinen diğer adıyla göbek deliği ameliyatı ya da umblikoplasti göbek deliğimizin şeklinin ve konumunun estetik olarak daha hoş bir hale getirilmesi için yapılan cerrahi bir işlemdir. Göbek deliği genel vücut estetiğimiz açısından oldukça önemli bir role sahiptir. Ancak çeşitli nedenlerle göbeğimiz estetik olarak gözümüze çok hoş görünmüyor olabilir. Göbek estetiği ile bu sorunu gidererek daha estetik bir göbek görünümüne sahip olabiliriz.

Göbek Deliği Estetiği Nasıl Yapılır?

Ağrılı bir işlem olmayan göbek deliği estetiği eğer ameliyat sadece göbek estetiğinin sağlanmasına yönelik bir işlemden ibaret olacaksa lokal anestezi ile yapılabilir ve yaklaşık 1 saat sürer. Ancak kimi zaman göbek estetiği ile birlikte göbek fıtığı giderilmesi gerekebilir ya da göbek estetiği bir karın germe ameliyatı ile birlikte yapılır. Böyle durumlarda ameliyatın süresi daha uzun olacaktır ve genel anestezi kullanılacaktır.

Göbek deliği ameliyatı süreci aşağıdaki aşamalardan oluşur:

Konsültasyon: Öncelikle cerrahımızla yapacağımız görüşmede göbek deliğimizin nasıl bir görünüme sahip olmasını istediğimize dair beklentilerimizi anlatırız. Cerrahımız beklentilerimiz doğrultusunda ameliyat planlamamızı yapar ve ameliyat sırasında hangi tekniklerin kullanılacağını belirlerler ve bizi bilgilendirir.

Ameliyat Öncesi Hazırlık: Doktorumuz bize ameliyat öncesi belirli ilaçların kullanılmaması, sigara ve alkol tüketiminden kaçınılması gibi talimatlar verecektir. Ameliyat öncesindeki bu aşamada doktorumuzun tavsiyeleri doğrultusunda bazı ilaçları kesmemiz ve sigara ve alkol kullanımından kaçınmamız gerekir.

Ameliyat: Ameliyat sırasında hangi işlemlerin yapılacağına bağlı olarak lokal anestezi veya genel anestezi uygulanır. Anestezi sonrası, cerrahımız küçük kesilerle bölgedeki fazla yağ ve dokuyu çıkararak göbek deliğini yeniden şekillendirir. Gerekli durumlarda, göbek deliğini yukarı veya aşağı taşıma işlemi de yapılabilir. Göbek fıtığı gibi bir sağlık sorunumuz varsa, cerrahımız bu aşamada ona da müdahale edecektir.

Dikiş: Cerrahi müdahale sonrası, estetik sonuçlar elde etmek için özel dikiş teknikleri kullanılır. Bu dikişler genellikle eriyebilen materyalden yapıldığı için alınmasına gerek kalmaz.

İyileşme: Ameliyat sonrasında göbek bölgemizde hafif bir ödem veya morluk oluşabilir. Bu süreçte hissettiğimiz ağrıları ağrı kesici ilaçlarla kolayca atlatabiliriz. Birkaç gün içinde iş hayatımıza geri dönebiliriz. Ancak cerrahımızın önerdiği süre boyunca ağır egzersizler yapmaktan, ağır eşyalar taşımaktan, ameliyat bölgemizin üzerine yatmaktan, alkol ve sigara tüketiminden kaçınmamız gerekir.

Göbek deliği estetiği neredeyse risksiz denilebilecek ve başarı oranı yüksek olan ameliyatlardandır. Ameliyat sonrası değişim hemen fark edilir. Net sonuçları ise 4-6 ay içerisinde görebiliriz. Ameliyatla birlikte estetik olarak daha çekici bir göbek deliğine sahip olarak dilediğimiz kıyafeti büyük bir özgüvenle giyinebiliyor olacağız. Göbek deliği estetiği ameliyatı sonuçları açısından kalıcı olan bir ameliyattır. Ancak bu sonuçların ne olursa olsun bozulmayacağı anlamına gelmez. Yaşam tarzımızdaki değişikliklere, kilo alıp vermemize, doğum yapmamıza veya genetik faktörlere bağlı olarak ilerleyen zamanlarda işlemin tekrar edilmesi gerekebilir.