FUE Saç Ekimi

Tahmini okuma süresi: 6 dakika 39 saniye

 

FUE Saç Ekimi

 

FUE saç ekimi yöntemi, vücudun bir donör bölgesinden greft olarak bilinen tek tek saç köklerinin alınmasını ve bunların saçsız bölgelere ekilmesini içerir. Bir hasta için gereken greft sayısı şunlara bağlıdır;

 • Ekilen alanın çapı
 • Saçın kalitesi, yoğunluğu ve genel tipi
 • Saç rengi

FUE işlemi lokal anestezi altında yapıldığından nispeten ağrısızdır; alıcı alan mikro iğne ile küçük anestezik kesiler uygulanarak uyuşturulur. Cerrah daha sonra greftleri doğal saç modeline uyacak bir açıda ve konsantrasyonda yerleştirir ve sonunda kalıcı sonuçlar verecek şekilde yeniden uzayacak yeni bir saç çizgisi oluşturur.

FUE Saç Ekimi Yönteminin Avantajları

 • Dikiş veya insizyon gerektirmez.
 • Daha az kanama.
 • Minimum iyileşme süresi .
 • Verici bölgede iz kalmaz .
 • Yara izi olan bölgelerdeki saçları yeniden büyütmek mümkündür.
 • Cerrah belirli saç köklerini çıkarabilir.

FUE Saç Ekimi Yönteminin Dezavantajları

Çok fazla greft ekimi yapmak isteyen hastalarda daha fazla seans gerekebilir.

FUE saç ekimi greft başına maliyeti, benzer avantajları nedeniyle geleneksel prosedürlerden daha maliyetlidir.

Nasıl Yapılır?

FUE saç ekimi prosedürü aşağıdaki adımlar izlenerek gerçekleştirilir;

Tıraş Ve Anestezi: Doktorunuz saça ve cilde net erişim sağlamak için hem donör hem de alıcı bölgelerdeki saçları tıraş edecek ve kafa derisine lokal anestezik uygulamak için bir mikro iğne kullanacaktır.

Folikül Ekstraksiyonu: Doktorunuz, cerrahi bir ekstraksiyon aleti (tipik olarak 0,6 mm-1,0 mm çapında) kullanarak donör alandan folikülleri çıkarır ve ardından foliküllerin yerleştirilmesi için alıcı alana bir dizi mikro insizyon yapar.

Greft İmplantasyonu: Saç kökleri seyrelmiş veya kel olan bölgeye manuel olarak veya NeoGraft makinesi ile uygulanır. (NeoGraft makinesi, cerrahların güvenli ve etkili saç ekimi yapmalarını sağlayan otomatik bir saç ekim sistemidir.)

Temizlik Ve Bandaj: Doktorunuz son olarak  iyileşme için etkilenen bölgeyi temizler ve bandajlar.

FUE Saç Ekimi Sonuçları Ve İyileşme

FUE saç ekimi iyileşme süresi ile ilgili olarak hastalar, ameliyat edilen bölgelerin operasyon sonrası normalden biraz daha pembe görünmesinin doğal olduğunu ancak bunun sadece birkaç gün süreceğini unutmamalıdır. Ekilen saçların genellikle bir “dökülme evresinden” geçmesi ve foliküllerin dinlenme evresine girmesi nedeniyle işlemden birkaç hafta sonra çıkmaya başlaması beklenir. Bu hiçbir şekilde FUE naklinin başarısız olduğunu göstermez. Bu dökülme bölgenin ameliyata verdiği doğal tepkidir.

Değişiklikler genel olarak 3 ile 4 ay sonra kafa derisinin alıcı bölgelerinde yeni, sağlıklı, kalıcı saçlar büyümeye başladığında daha belirgin hale gelir. Yeni saçların çoğu 5 ile 6 ay içinde ortaya çıkacak ve 10 ay içinde saçlar daha kalın ve daha uzun olacaktır. Nihai sonuçların ameliyattan bir yıl ile 18 ay sonra ortaya çıkması beklenir.

Yan Etkiler ve Riskler

FUE tekniği, eğitimli ve lisanslı bir profesyonel tarafından yapıldığında minimal invaziv olsa da, aşağıdakileri içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan bazı potansiyel riskler ve yan etkiler doğurur;

 • Enfeksiyonlar
 • Kabuk veya irin drenajı
 • Kafa derisi ağrısı
 • Kaşıntı
 • Şişme
 • Kanama
 • Saç köklerinin iltihaplanması (folikülit)
 • Ameliyat edilen bölgede his kaybı

Uygunluk Kriterleri

Genel sağlık – FUE saç ekimi için ideal aday genel olarak sağlıklıdır ve herhangi bir tıbbi rahatsızlığı yoktur. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa, görüşmeniz sırasında doktorunuzu bilgilendirmeniz önemlidir.

30 Yaş Üstü Hastalar – FUE yöntemi düşünülürken adayların 30 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. 30 yaşın altındaki hastalarda saç dökülmesi dalgalanmaya devam edecek ve bu tip saç dökülmesinin yaşla birlikte nasıl gelişeceğini belirlemeyi zorlaştıracaktır. Bu nedenle erken yaşta tedavi gören hastalarda saç dökülmesi devam ederse ileride ek seanslara ihtiyaç duyulabilir. Ayrıca en az beş yıldır saç dökülmesi yaşayan hastalar ideal FUE saç restorasyon adaylarıdır.

Erkek veya Kadın Tipi Kellikten Mağdur Olanlar – Genellikle erkek tipi kellik olarak bilinen genetik bir durumdan muzdarip olanlar, FUE saç ekimi için mükemmel adaylardır. Bu durum kafa derisinin sadece bir kısmını etkilediğinden, hastaların ekim için daha fazla saç kökü vardır. Bununla birlikte, patern olmayan alopesiden (DUPA) muzdarip hastalar, yeterli donör folikülüne sahip olmadıkları için uygun adaylar değildir.

Sık Sorulan Sorular

Kaç FUE saç ekimi seansına ihtiyacım olacak?

Gerekli prosedürlerin miktarı, hastanın kişisel hedeflerine, saç dökülmesinin derecesine ve operasyona toleranslarına bağlıdır. Bazı hastalar 500 greft ile yetinirken, bazılarında doğal görünümü geri kazanmak için 2.000 greft veya daha fazlasına ihtiyaç duyulabilir. İdeal sonuçlarınızı elde etmeniz için potansiyel olarak kaç prosedür gerektireceğini belirlemek için doktorunuz sizinle görüşecektir.

FUE saç ekimi sonuçları kalıcı mıdır?

FUE saç ekimi ameliyatının sonuçları uzun ömürlüdür ve alınan saç köklerinin genetik olarak büyümeye devam edecek şekilde programlanması nedeniyle kalıcı olduğu kabul edilir. Bununla birlikte, ameliyatın, tüm hastalarına prosedür sonrası bakım talimatlarını uygulayan yetenekli, deneyimli bir saç restorasyon uzmanı tarafından yapılması zorunludur.

FUE saç ekimi yöntemi iz bırakır mı?

FUE prosedürü de dahil olmak üzere herhangi bir saç ekimi operasyonunda küçük yara izi kaçınılmaz olsa da, yetenekli ve deneyimli bir cerrah bunu minimumda tutmaya yardımcı olabilir. FUE saç ekimi izleri genel olarak zamanla solması muhtemel küçük noktalar olarak görünür. Ancak ne olursa olsun izler yeniden büyüyen saçlarla görünmez hale gelecektir.

FUE saç ekimi işleminden ne kadar sonra gerçek sonuçları göreceğim?

Hastaların ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta içinde saç dökülmesi yaşamaları beklenirken bu, saç kökünü kaybettikleri anlamına gelmez; bu sadece vücudun ameliyata verdiği doğal tepkinin neden olduğu bir “dökülme aşaması”dır. Yeni saçlar bundan sonra 3 ay içinde yeniden çıkmalıdır. Saçlar ilk başta çok ince olacak ama zamanla daha kalın ve dolgun hale gelecektir. Yeni saçların çoğu 5-6 ay içinde çıkacaktır. Ancak 10 ay sonra saçlar gür ve uzun olacaktır.

 

Yazar: Ekrem Güldaş

Ekrem Güldaş