Evlilik Testi

EVLİLİK TESTİ NEDİR?

Evlilik testi, evlilik hazırlığındaki çiftlerin nikah başvurusu öncesinde bazı bulaşıcı ya da kalıtsal rahatsızlıklara sahip olup olmadığına dair bilgi edinmesi için istenen belgedir. Bu testin istenmesinin sebebi ise ilerde yaşanabilecek bazı sağlık problemlerinin önüne geçmek ve eğer mümkünse bir an önce önlem alarak bu hastalıkların tedavisine başlanması içindir.

Bu testler koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında değerlendirilir, Zorunlu olmakla birlikte Türk Medeni Kanunu’nun 136. maddesi gereği, 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 122, 123 ve 124. maddelerinde belirtilen çiftlerin evlenmeye engel hastalığı bulunmadığını gösterir testleri yaptırması gerekmektedir.

EVLİLİK TESTİ NASIL YAPILIR?

Evlilik testi için başvurduğunuz sağlık kuruşunda evlilik testi yaptırmak istediğinizi bildirdikten sonra yönlendirdiğiniz uzman hekim tarafından istenen kan testi ve akciğer röntgeni ile alanında uzman ekip eşliğinde sizden istenen bu testi yaptırabilirsiniz. . Üsküdar Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi bünyesindeki alanında uzman doktorlarımızdan evlilik testi ile ilgili bilgi alabilir ve ardından testin yapılması için gerekli süreci başlatabilirsiniz.

EVLİLİK TESTİNDE NELER İSTENİR?

  • Kan grubu tespiti ile kan uyuşmazlığı olup olmadığına
  • Hemoram (Tam kan sayımı) ile anemi yani kansızlık araştırmasına
  • HBsAg ve anti – HBs testi ile Hepatit B virüsüne
  • Hemoglobin Testi ile talesemiye
  • VDRL/RPR ile frenfi araştırmasına
  • Anti – HCV testi ile Hepatit C virüsüne
  • HIV testi ile AIDS ya da taşıyıcı olunup olunmadığına
  • Akciğer röntgen testi ile akciğer hastalıkları
  • Tüberküloz testi ve incelemeleri yapılır.

EVLİLİK ÖNCESİ TESTİ YAPILMASI NEDEN ÖNEMLİDİR?

Evlenme kararı ile hayatlarını birleştirmek isteyen çiftlerden herhangi bir bulaşıcı ya da genetik hastalığı olmadığına dair belge istenir. Bunun nedeni ise evlilik öncesi testi ile çiftlerin sağlık durumları ve kalıtsal hastalıkları konusunda her ikisini de bilgilendirerek sorun olmaması durumunda evlenmeye engel teşkil edecek bir durum olmadığını bildirir.

Yasal zorunluluk taşıyan bu testler evlenecek çiftlerin olası cinsel temasla geçecek hastalıklar yönünden birbirlerinin tahlil sonuçlarını öğrenmeleri ve gerekirse de bulaşıcı bir hastalığa karşı önlem alınması için girişimde bulunulmasıdır.

Ayrıca çiftlerden en az birinde Talasemi gibi önemli bir hastalık varsa ilerde doğacak çocukların bndan etkilenmemesi için alacakları tıbbi danışmanlık konusunda da bu testler önem taşımaktadır.

Akraba evliliklerinin sıklıkla görüldüğü ülkemizde ortalama her 3 akraba evliliğinin 2 ‘si birinci derece akrabalar arasında yapıldığı bildiğine göre, evlilik öncesi tarama testleri aynı zamanda yeni hasta bebeklerin doğumunun engellenebilmesi açısından da önemlidir.

HIV / AIDS Nedir?

HIV yani halk arasında bilinen adıyla AIDS bulaşıcılığı olan tehlikeli bir virüs hastalığıdır. Cinsel ilişki, kan, vücut sıvıları (tükürük, ter) ve anneden bebeğine transfer şeklinde geçmektedir.

Bu tür hastalıklarda tüm bulaşmaların yüzde 85’i cinsel yol ile transfer olmaktadır. Cinsel ilişki sırasında erkeğin sperm sıvısında, kadının vajina salgısında da bulunduğu için erkekten kadına, kadından erkeğe, erkekten erkeğe veya kadından kadına bulaşabilir. HIV girdiği vücudun mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan bağışıklık sistemini etkileyip yok eder.

Bu tür virüsler kişide aylarca hatta yıllarca hiçbir belirti göstermeden yaşadığı için bu enfeksiyonların tespit edilmesi ve önlem alınması büyük önem taşır. Bu hastalıklardan birine sahip olanlar ya da taşıyıcısıyla evlenmek demek hem kedisini hem de ilerde doğacak bebeği riske atarak bu hastalığa sahip olma konusunda risk almak demektir. O nedenle erken tanı ile HIV ve Hepatit taşıyıcı kişiler için Üsküdar Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi bünyesindeki alanında uzman doktorlarımızdan uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi alabilir ve tedavi sürecini başlatabilirsiniz.

HEPATİT B NEDİR?

Hepatit B bir tür karaciğer hastalığıdır ve AIDS’te olduğu gibi kan, cinsel ilişki ve vücut sıvıları (tükürük, ter) ile bulaşan bir hastalıktır. Anneden bebeğe doğum esnasında bulaşabilirken bireyler arasında ise derideki açık yara ile temas eden bir damla kan ya da tükürük bile bu hastalığın bulaşmasında etkilidir. En yaygın bulaşma yolu cinsel yolla bulaşan türüdür. Çünkü bireyler cinsel ilişki sırasında korunuyor bile olsalar vücudun salgıladığı tükürük ve ter bile bu virüsün transfer olmasına yeterlidir.

Bu hastalık karaciğere tutunarak orada çoğalır ve kişiye hiçbir rahatsızlık vermeden karaciğeri tahrip edene kadar oraya yerleşebilir. Bugün Türkiye’de her üç kişiden birinde görülen bu virüs eğer erken tanı ve tedavi olmazsa geri döndürülemez boyutlara ulaşabilmektedir.

HEPATİT C NEDİR?

Hepatit C, kan yolu ile bulaşan ve sıklıkla karşılaşılan bir karaciğer enfeksiyonudur. Hepatit C, kendini belli eden bir rahatsızlık olmamakla birlikte karaciğerde yıllarca yaşayarak siroza neden olabilmektedir. Aynı zamanda, bazı durumlarda, sirozlu hastalarda, karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanseri ya da ölümcül kanamaya sebebiyet verebilecek, yemek borusu ve midedeki damarlarda aşırı şişmeye yol açabilir.

FRENGİ (SİFİLİZ) NEDİR?

Bulaşıcı bir hastalık olan Frengi, cinsel temas ya da açık yara yerinden bulaşan ciddi bakteriyel bir hastalıktır. Mikrobun vücuda girmesinden 6-12 hafta sonra hastada; baş ağrıları, ateş, boğaz ağrısı, deri döküntüleri ve iştahsızlık görülmeye başlaması ile açığa çıkar. 6 ay sonra ise, mikrop vücudun belli başlı organlarına oturur ve vücutta kan yoluyla dağıldığından hayati organlara büyük zararlar verebilir. Kişi evlenmeden sifilis testi yaptırırsa, infekte olan kişi eşine bulaştırmadan tedavi edilebilir. Ayrıca, kadında sifilis saptanır ve tedavi edilirse, gelecekte bebeğine hastalığı geçirmesi ve komplikasyonların oluşması engellenebilir.

AKDENİZ ANEMİSİ (TALASEMİ) NEDİR?

Talasemi, akraba evliliklerinin sıklıkla görüldüğü ülkemizde anne ve babadan çocuklara ailesel geçişi olan genetik bir kan hastalığıdır. Vücudun ihtiyacı olan oksijen yeterliliğini dokulara taşıyamayan kanın hücreleri vücutta solukluk, halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı, gelişme geriliği gibi şikayetler oluşturmasıyla bilinir. Ölümcül değildir ama bu hastalığı taşıyan bireyin yaşam kalitesini düşürerek, ömür boyu tedavi görmesine neden olmaktadır.

Bu hastalıklar anne-babadan çocuklara yalnız kalıtımla geçtiğinden, evlilik öncesi testler, evlenecek çiftlerin Talasemi’li veya orak hücreli bir çocuğa sahip olma riskinin belirlenmesini sağlar.

KAN GRUBU ANALİZİ VE HEMOGRAM

Bu analiz ile kadın ve erkek arasındaki kan uyuşmazlığını saptayarak ilerde doğacak olan çocukların sağlıklı bireyler olarak dünyaya gelmesini sağlamak amaçlanmaktadır. Kan uyuşmazlığı, kandaki “Rh” faktörü ile ilgidir ve yalnızca kadının Rh negatif (-) erkeğin ise Rh pozitif (+) olduğu durumlarda oluşabilir. Bu durum, normal kan grubu testi ile anlaşılabilir.

Evlenecek çiftlerde yapılacak hemogram denilen kan analizi testi ile ciddi bir anemi (kansızlık) ve/veya kan uyuşmazliği durumu anlaşılmaktadır. Bu testle de ülkemizde sıklıkla görülen genetik bir kan hastalığı olan Talasemi (Akdeniz anemisi) hastalığı olup olmadığına da bakılabilir.

KADIN ERKEK UYUŞMAZLIK

 

1 Rh (+) Rh (-) YOK
2 Rh (-) Rh (-) YOK
3 Rh  (+) Rh  (+) YOK

 

Üsküdar Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi’nde kan uyuşmazlığını önceden tespit ederek gebelik başlangıcında ya da öncesinde uzman doktorlarımız tarafından alınan tedbirler ile bebekte ortaya çıkabilecek rahatsız edici durumları engelleyebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Evlilik öncesi testi ne kadar süre içinde yapılmalıdır ve geçerliliği ne kadar süredir?

Evlilik öncesi tarama testinin, evlilik tarihinden 3 ay öncesinde yapılması önerilmektedir ve geçerliliği 6 aydır.

Kan uyuşmazlığı hangi durumlarda olmaktadır?

Kan uyuşmazlığı sadece kadının Rh negatif olup erkeğin de Rh pozitif olduğu durumlarda gerçekleşir.

Hepatit B, Hepatit C ve AIDS hastaları evlenemez mi?

Evliliği engelleyici bir durum olan bu hastalıklar, evliliğe engel teşkil eden bulaşıcı hastalıklar grubunda kabul edilmemektedir. Bu hastalığın tespiti ile eğer çift evlenmeye kararlı ise çiftlere danışmanlık ve olası aşılama programı desteği verilmektedir.

Evlilik Testinde SMA Testi Zorunlu Mudur?

2022 yılı Ocak ayı itibarıyla, evlilik planı yapan tüm çiftler için zorunlu olacak  Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastalığına yönelik önlem almak için yapılmaktadır. Taşıyıcılık taraması denilen bu test ile, çiftlerin bebeklerinde SMA hastalığına yol açacak bir mutasyonu taşıyıp taşımadıklarını belirlenmesi amaçlanmaktadır.

Genetik yapıları SMA hastası bebek dünyaya getirme riski içeren çiftler, eğer isterlerse tüp bebek yöntemiyle bu riskten uzak bir şekilde çocuk sahibi olabilecek. Bedeli ise devlet tarafından karşılanacak.

 

Yazar: Ali Zaimoğlu

Ali ZAİMOĞLU