ESWT Tedavisi

ESWT (Elektroşok) Tedavisi

Şok dalgaları nelerdir?

Şok dalgaları, odak üreteci veya radyal üreteci ile farklı teknolojik yollarla üretilebilen yüksek enerjili akustik dalgalardır.

Şu anda, rejeneratif tıpta, kas-iskelet rehabilitasyonunda inflamasyonu, kireçlenmeyi, kondral süreçleri tedavi etmek ve ağrıyı gidermek için yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Ayrıca böbrek ve pankreas taşlarının parçalayıcı tedavisinde de yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Bu nedenle, özellikle

 • fizyoterapi,
 • ortopedi
 • ve spor tıbbında ilk tercih edilen olağan bir terapötik prosedürdür.

Terapötik şok dalgaları, bir sıvıda kavitasyona neden olmak için yeterli gerilme kuvvetine sahip bir negatif basınç fazının ardından pozitif basınç fazıyla hızla oluşturulan basınç dalgalarıdır. Bu ilginç fiziksel olay, doğal bir ortamda şimşek çaktığında ve ardından gelen gök gürültüsü bir şok dalgası olduğunda meydana gelir.

Şok dalgaları türleri

İki tip şok dalgası vardır (Radyal ve Odak), bu hem tedavi protokolü hem de yaralanma tipine bağlı olarak uygulanması ile ilgilidir.

1.   Odak şok dalgaları

Dalgaları tek bir etki noktasına (terapötik hacim) yönlendirerek hücresel düzeyde etki ederler, düşük enerji dağılımı üretirler, dokularda etki derinliğinin seçilmesine olanak sağlarlar ve başlangıçta biraz daha fazla acı veren şok dalgalarıdır. Şok dalgalarının doğru uygulanması eğitim gerektirir.

Fizyolojik etkileri, nasıl hareket ederler?

ESWT tedavisinin fizyolojik etkileri ve etki şekli aşağıdaki gibidir:

Doku rejenerasyonunu destekleyen mekanik transdüksiyon üreten mikroskobik interstisyel ve hücre dışı biyolojik etkilere neden olur.

Hangi yaralanmalarda kullanılır?

Aşağıda şok dalgası tedavisinin önerildiği farklı yaralanmalar listelenmiştir:

Epikondilit ve epikondilalji:

Sürekli gerginlik veya tekrarlanan aşırı efor sonucunda dirseğin dış tarafında, epikondilde (dirseğin dış kemik çıkıntısı) ağrı ile karakterize bir patolojidir.

Kronik tendinit ve tendinopatiler:

Kronik tendinopati, zamanla devam eden tendonların iltihaplanmasını ifade eder.

Plantar fasiit ve kalkaneal mahmuz:

Şok dalgaları, plantar fasiit veya tendinit gibi diğer inflamatuar patoloji türlerini tedavi etmek için çok uygun bir tedavi türüdür.

Psödartroz ve kırık konsolidasyonu gecikmeleri:

Genel olarak 6-8 ay içerisinde konsolidasyon etkili olmazsa psödoartroz ile karşı karşıya olduğumuz kabul edilir.

Travma sonrası kas fibrozu:

Travma sonrası kas dokusunun fibröz doku ile yer değiştirmesi veya kollajen liflerin birikmesine verilen isimdir.

Osteokondrit ve avasküler nekroz:

Birincisi bir kemiğin canlılığını yitirmesi, ikincisi ise kemiklere giden kanın geçici veya kalıcı olarak kesilmesinden kaynaklanan bir hastalıktır.

Mitojenik ve morfojenik tepki:

Yani hücre mitozunu ve dolayısıyla doku yenilenmesini destekleyecektir. Öte yandan yeni kemik, kıkırdak veya bağ dokusu oluşumunu arttırır.

Elektroşok (ESWT) tedavisinin yan etkisi var mı?

Elbette bazı yan etkileri vardır, ancak genel olarak iyi tolere edilir ve uzun vadede çok iyi sonuçları vardır. Olası yan etkiler şu şekilde özetlenir:

 • deri altı morarma,
 • Bu nedenle antikoagülan kullanan kişiler bu tür tedaviyi almamalıdır.

Öte yandan,

 • akut inflamatuar ve enfeksiyöz süreçler,
 • hemorajik süreçler ve antikoagülan tedaviler,
 • polinöropatiler,
 • neoplazmalar,
 • sistemik romatizmal hastalıklar vardır.

2.   Radyal şok dalgaları

Radyal şok dalgaları, önemli tıp kurumlarının etik kurullarının kontrolünde çok sayıda bilimsel çalışmaya konu olmuştur. Bu nedenle, uluslararası tıp camiasında geniş bir konsensüs ile geniş çapta kontrastlı, etkili bir tedavidir.

Bu tedavi ne invaziv ne de ağrılı olduğundan, günümüzde doktorların aradığı alternatif olarak önerilmektedir. Yani hasta için daha az komplikasyon ve ağrı ile öngörülebilir bir tedavidir.

Ameliyata alternatif

Şok dalga terapileri dokularda herhangi bir kesi yapmaya gerek kalmadan vücuda olumlu şekilde müdahale eder. Bu nedenle, şimdiye kadar bir ameliyathaneye girmeyi gerektiren çeşitli sağlık sorunları için birçok kişi bu tür tedaviyi seçmiştir.

Dalgalar, etkisi cilt lezyonlarının iyileşme sürecini ve iyileşmesini hızlandırdığından, bir tür ameliyat geçirmiş kişilere de uygulanabilir.

Cildin enerji dalgaları yoluyla sesten daha hızlı aldığı darbeler, etkilenen bölgede artan kan akışını ve doku iyileşmesini destekleyen diğer biyolojik mekanizmaları uyaran mikroskobik kavitasyon oluşturur.

Şok dalgası Tedavisiyle hangi rahatsızlıklar tedavi edilir ve etkili olur

ESWT tedavisi;

 • yaralanmalar,
 • ağrı, kireçlenmeler,
 • tendinit ve selülit
 • erektil disfonksiyon dahil olmak üzere uzun bir hastalık listesi üzerinde hızlı ve çok faydalı bir şekilde etki eder.
Fizik tedavi için şok dalgaları

Fizyoterapötik tekniklerin geniş uygulama alanı, şok dalgası terapi tekniklerindeki ilerlemelerden büyük ölçüde yararlanmıştır. Bu sayede

 • kontraktür,
 • kas ağrısı
 • ve bağ hasarı durumlarında iyileşme etkisini çoğaltmak mümkündür.

Başlangıçta dalgalar, tedavi edilen doku için faydalı bir biyolojik etkide tersine çevrilen dokularda mekanik bir transdüksiyona neden olan mekanik bir erozyona neden olur. Şok dalgaları tedavi edilen dokuları yenileyerek ağrının azalmasını, genel durumun iyileşmesini ve gelecekteki yaralanma riskinin azalmasını sağlar.

Epikondilit

Fizyoterapi alanında, önkol ağrısı ve hepsinden öte, epikondiler adı verilen tendonlar, spor yapan insanlar arasında çok yaygındır. Şok dalgaları sayesinde epikondilit yüksek bir başarı oranı ile tedavi edilir ve tedavi edilir.

Selülit için şok dalgaları

Yağ hücrelerine ve genişlemiş dokuya uygulanan küçük etkiler, sorunun nedeni üzerinde doğrudan etki eder, dolaşımı harekete geçirir ve dengeli bir diyet ve orta derecede fiziksel egzersiz ile birlikte yapıldığında mükemmel sonuçlar sunar.

Tendinit için şok dalgaları

Tendonlar iltihaplandığında, sonuçlar şiddetli ağrıları ve ağrıları içerir. Belli bir hastada bu bir kez gerçekleştiğinde, tekrar olma olasılığı yüksektir. Bu nedenle, bir ESWT tedavisi, yeni vakalar durumunda bir önleme stratejisinin yanı sıra durumlarında hızlı ve belirgin bir iyileşmeyi temsil eder.

Erektil disfonksiyon

Düşük yoğunluklu dalgaların doğrudan penis yüzeyine uygulanması sayesinde dolaşım iyileştirilir ve daha önce var olmayan kan damarları oluşturulur. Bu organın kavernöz gövdelerine kan girme ve kan depolama kapasitesinin artması, ereksiyon geliştirme ve sürdürme kolaylığını artırır.

Teknik tamamen ağrısızdır ve genellikle yaklaşık 15 dakikalık birkaç seansta gerçekleştirilir. Hem penisin kök bölgelerine hem de penisin yan taraflarına küçük darbeler uygulanır. Bu süreçten sonra çoğu hasta cinsel yeteneklerinde belirgin bir iyileşme yaşar.

Mahmuz

Şok dalgası tedavisi, topuk bölgesinde bir kemik büyümesi olan kalkaneal mahmuzun ağrılı etkilerini azaltmayı başarır. Kalkaneal mahmuzun gelişimi, birçok durumda, plantar fasiit olarak bilinen durumla aynı anda meydana gelir, bu nedenle bu tip tedavi iki kat etkilidir.

Hücresel savunmaların aktivasyonu

Şok dalgaları, serbest radikallerin salınmasına katkıda bulunarak, hastalığa karşı korunmak için vücudun endojen hücresel savunma mekanizmalarını güçlendirir.

Spor tedavilerinde şok dalgalarının faydaları

Şok dalgalarının özellikle etkili olduğu belirtiler varsa, bunlar spor uygulamasından elde edilenlerdedir. Çünkü aslında epikondinit, tendinit, plantar fasiit ve her türlü kas ve kemik rahatsızlıklarında olduğu gibi vücudun tendon ve diğer kaslarındaki yaralanmaları tedavi etmeye yönelik bir tedavidir. Bu akustik dalgaların temel faydaları, invaziv olmayan bir işlem olması ve herhangi bir anestezi uygulaması gerektirmemesi gerçeğinden kaynaklanmaktadır. İyileşme sürecini doğru bir şekilde hızlandırarak iyileşmenin çok daha hızlı olmasına yardımcı olmak. Böylece bu şekilde rehabilitasyon hastalar için daha tatmin edici olur.

Nasıl davranırlar?

Biyolojik sonuçları için doku onarımında kullanılırlar. Bu tedavi uygulanırken, bazları harekete geçiren büyüme faktörlerinin katkısına eklenen baskülarizasyon artışı sayesinde doku yenilenmesi, liflerin doğal olarak yenilenmesi sağlanır.

Ağrıya neden olur mu?

Hasta, ağrı toleransına bağlı olarak bölgede hafif bir rahatsızlık hissi yaşayabilir. Ancak tedavi sadece beş dakika sürdüğü için kişi bu rahatsızlığa katlanabilmektedir.

Kaç seans gereklidir?

Gerekli seans sayısı konusunda fikir birliği yoktur. Dokunun endikasyonuna ve cevabına bağlıdır. İlk seanstan sonra rahatlama yaşamak yaygındır. Sadece birinin gerekli olduğu zamanlar vardır.

İyileşme ne zaman gerçekleşir?

Bir seanstan diğerine iyileşme fark eden hastalar var. Ancak biyolojik bir restorasyon mekanizması olduğu için tedavinin etkinliğini algılamak için bazen 3 ile 4 ay arasında beklemek gerekebilir.

 

Yazar: Alper Eroğlu

Alper EROĞLU