ESWT ile Sertleşme Tedavisi

ESWT ile Sertleşme Tedavisi Nedir?

ESWT sertleşme tedavisi vücut dışı şok dalga tedavisidir. Bu tedavi yöntemi ile beraber sertleşme sorunu yaşayan erkek bireylerin problemleri kısa bir süreç içerisinde çözülmektedir. Özellikle son dönemlerde yaşanması artan sertleşme sorunlarında çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. ESWT de bu yöntemlerden yaygın olanıdır.

ESWT kısaca: basınç dalgalarının vücuda uygulanması demektir yani bir şok dalgası yardımı ile vücut bölgesinde yaşanan problemi çözme odaklı şok dalgası uygulama işlemidir. ESWT böbrek taşı kırmak gibi pek çok amaçla da kullanılmaktadır. Özellikle kas ve iskelet sisteminde yaşanan problemler üzerine ESWT uygulaması yapılabilmektedir. Sertleşme sorununda da oldukça başarılı olan bu yöntem, kişiler tarafından sıklık ile kullanılmaktadır.

Çeşitli yöntemler bulunmaktadır ancak özellikle son dönemlerde ESWT yöntemi hem hekimler hem de hastalar tarafından sıklık ile tercih edilmektedir. Bu durumun ise pek çok nedeni bulunmaktadır. İşlemin kolaylığı ve hızlı olması nedeni ise başta gelmektedir. Hastalara büyük oranda olumlu yanıt veren bu tedavi, Türkiye’de de sıklık ile kullanılmaktadır. ESWT yalnızca sertleşme tedavisinde değil diğer hastalıklarda da sıklık ile kullanılmaktadır.

ESWT ile Sertleşme Tedavisi (Şok Dalga Terapisi)

ESWT sertleşme tedavisi sertleşme problemi yaşayan kişilere uygulanan bir yöntemdir. Yöntem ise oldukça kolay ve hızlıdır. İşlem, kısa sürmektedir ve seans şeklinde uygulanmaktadır.

Şok dalga tedavi yöntemi oldukça etkilidir. Her seans sonrası hasta, kendisini daha iyi hissedebilmektedir. Yaşanılan problem ise her seans sonrası azalma eylemi göstermektedir. Sertleşme tedavisinde pek çok yöntem kullanılmaktadır. Kullanılan yöntemler ise genellikle uzun süreli ve oldukça uğraş gerektiren yöntemlerdir. Ancak ESWT tedavi yöntemi sayesinde hastalar tedaviden minimum sürede maksimum verimi alabilmektedirler. Bu yüzden de bu tedavi yöntemi hastalara sıklık ile önerilmektedir.

Özellikle ESWT tedavi yönteminde anestezi istenmemektedir. Dolayısı ile cerrahi bir girişim olmayan bu yöntem hem kısa sürmektedir hem de hastayı yormadan, istirahat dahi gerektirmeden seansı tamamlamasına olanak tanıyan bir tedavi yöntemidir. Hastaların sıklık ile tercih ettiği yöntemlerden biri olan ESWT tedavi yöntemi sayesinde sertleşme sorununu bu tedavi yöntemi ile çözüme kavuşturan pek çok kişi bulunmaktadır. Yöntem ise her geçen gün yaygınlaşarak daha fazla kişiyi iyileştirmeye devam etmektedir.

Pek çok hasta olumlu geri dönüşler yapmaktadır. Hastalar için bu yöntem sıklık ile tercih edilen ve oldukça kolay ilerleyen bir yöntemdir. Ayrıca büyük oranda tedaviye verdiği olumlu yanıt sayesinde ESWT yöntemi hekimler tarafından da sıklık ile kullanılmaktadır. Yalnızca sertleşme tedavisinde değil birçok tedavide de kullanılmaktadır.

ESWT ile Sertleşme Tedavisi Nasıl Yapılır?

ESWT sertleşme tedavisi (şok dalga tedavisi) uygulama yöntemi oldukça pratik ve hızlıdır. Tedavinin uygulama süresi yaklaşık olarak 5 ila 20 dakika arasındadır. Uygulama, seanslar şeklindedir. Bu seanslar ise özel bir durum olmadığı müddetçe 3 ila 5 seans arasında değişmektedir. Seanslar arasındaki gün aralığı ise 5 ila 7 gündür.

Seanslar, olabildiğince ağrısızdır. İşlem sonrası, özellikle de ilk işlem günü sonrası, kişi bölgede ağrı hissiyatı alabilir. Bu durum oldukça olağandır. Hem ilk seans olması hem de uygulanan şok nedeni ile bu durum beklenmektedir. Yan etki olarak ise kızarma ya da şişlik olabilir, hekimler bu durumları da beklemektedir ve yaşanmasında herhangi bir sıkıntı yoktur. Düzenli gidilen seanslar sonrasında ise kişi, yaşadığı problemlerden kurtulmaktadır. Hekim yardımı ile yapılan bu tedavi yöntemi, hastaları en kısa sürede iyileştirmektedir.

Cihaz ile verilen şok sayesinde kişi, iyileşme sürecine adım atmış olmaktadır. Seansların bitiminin ardından ise kişi, yaşadığı sorundan kurtulmaktadır. İşlemler kısa ve acısızdır. Dolayısı ile yapılan işlemler ve biten seanslar hasta için bir sorun teşkil etmemektedir. Tedavi ise büyük bir oranda olumlu yanıt verme özelliğine sahiptir. Hastalar, tedavi seansları sonrasında ise iyileşmeyi gözlemlemektedir. Çoğu hasta seansları bitmeden tedavinin olumlu yanıt verdiğini gözlemlemektedir.

Eğer siz de Sertleşme sorunu yaşıyorsanız Üsküdar Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi uzman doktorlarına muayene olabilir ve ESWT yöntemi ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Uygun olması durumunda ise tedavi sürecinizi başlatabilirsiniz.

ESWT ile Sertleşme Tedavisi Öncesi Yapılması Gerekenler

Sertleşme sorunu yaşayanlar için oldukça etkili olan bu yöntem için öncelikle;

  • ESWT sertleşme tedavisi öncesi hekim ile görüşmelerin yapılması ve gerekli onayın alınması gerekmektedir,
  • Hekim isterse gerekli tetkikler verilmelidir,
  • Uygulama günü geldiğinde hastanın özel olarak bir şey yapmasına gerek yoktur. Uygulama, herhangi bir anestezi ya da cerrahi girişim gerektirmemektedir.

ESWT ile Sertleşme Tedavisi Sonrasında Yapılması Gerekenler

Sertleşme problemi için uygulanan ESWT Yöntemi sonrası kişinin dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlar;

  • Tedavi sonrası kişinin uygulama yapılan bölgeye dikkat etmesi gerekmektedir,
  • Mümkün olduğunca darbelerden korumak gerekmektedir,
  • Tedavi takibinin yapılması gerekmektedir,
  • Seanslara düzenli olarak gidilmelidir, aksatılmamalıdır,
  • Tedavi sonrasında kişi, uygulama bölgesinde herhangi bir şişlik ya da kızarıklık gözlemlediğinde bu durumu gözlemlemeye devam etmelidir. Uzun süre geçmezse hekime haber verilmelidir.

ESWT ile Sertleşme Tedavisi Kimlere Yapılır?

ESWT sertleşme tedavisi sertleşme sorunu yaşayan hastalara uygulanmaktadır. Ancak her sertleşme sorunu yaşayan hastaya bu tedavi uygulanmamaktadır. Özellikle tedavi, şok üzerine olduğu için çeşitli durumlarda kimi hastaları olumsuz etkileyebilmektedir. Dolayısı ile genel olarak sertleşme problemi yaşayan her hasta için bu tedavi yöntemi uygun değildir.

Tedavi sertleşme sorunu yaşayan bireyler için çok yüksek bir oranla olumlu cevap vermektedir. Ancak: hormonal ya da sinir dokusunda bir problem olduğunda tedavi düşük bir oranda başarılı sonuç verebilmektedir. Buna ek olarak tedavi, kanser hastalarına, vücutta enfeksiyon taşıyan bireylere, eklem – kemik ameliyatı olmuş bireylere ve kalp pili olan bireylere uygulanmamaktadır. Tedavi, aksine çok daha kötü sonuçlar verebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Şok dalga tedavisi sonrasında acı hissedilir mi?

ESWT tedavi yöntemi şok dalgaları ile vücuda yapılan bir uygulamadır. Acıdan ziyade kişide elektriklenme hissiyatı bırakmaktadır. ESWT tedavisi esnasında ya da sonrasında acı çekilmemektedir. Nadir de olsa bazı hastalarda ağrı hissedilebilmektedir ancak bu ağrı oldukça hafiftir.

Şok dalga tedavisi ardından hastanede kaç gün yatmak gerekir?

ESWT tedavisinden sonra hastanede yatılmaz. İşlem oldukça kısa sürmektedir. 10 ila 20 dakika arasında biten işlem sonrası kişi evine dönebilir.

Şok dalga tedavisi sonrası işe ne zaman dönülebilir?

ESWT tedavisi seansı sonrasında birey, işe aynı gün içerisinde dönebilmektedir. ESWT tedavi, oldukça hafif bir işlem olduğu için kişinin istirahat etmesine gerek yoktur.

Şok dalga tedavisi hekimlerin tercih ettiği bir yol mudur?

Sertleşme tedavilerinin çeşitleri bulunmaktadır. Ancak diğer yöntemler genel olarak ESWT yöntemine nazaran daha uzun sürmekte ya da acı verici olmaktadır. Bu yüzden de özellikle de hastaların daha rahat tedavi olabilmeleri açısından ESWT sertleşme tedavisi yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntem hekimlerin tercih ettiği yöntemler arasındadır. Hem hastaya sunulan olanaklar hem de yöntemin tedaviye olumlu yanıt verme olasılığının yüksek olduğundan kaynaklı hekimler tarafından tercih edilmektedir.

ESWT işlemi vücuduma zarar verir mi?

ESWT tedavisi sonrasında kişinin vücudunda herhangi bir problem yaşaması söz konusu değildir. Yalnızca uygulanan bölgeye bağlı olarak çeşitli şişlik ya da kızarıklık gözlemlenebilir. Bu durum ise geçicidir. Kısa bir süre sonra geçecektir.

ESWT sertleşme tedavisi fiyatları ne kadar?

ESWT tedavisi (şok dalga tedavisi) fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

 

Yazar: Alper Eroğlu

Alper EROĞLU