Dudak Dolgusu

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak dolgusu, dudağın iç kısmına çeşitli yöntemler ile dermal doku enjekte edilmesi işlemine verilen addır. Dudak dolgusu çeşitli amaçlarla günümüzde sıklıkla yapılan estetik işlemlerden birisidir. Dudağı dolgunlaştırma, dudağın genç görünmesini sağlama, dudağı dolgunlaştırarak kontürlerin belirlenmesi ve dudaktaki şekil bozuklukların giderilmesi amacı ile yapılmaktadır. İnsanların doğası gereği üst dudak alt dudağa göre daha incedir. Dudak dolgusu estetik operasyonu yapılırken genellikle üst dudağın hacmi arttırılmaktadır. Bu yöntem ile estetik açıdan daha güzel bir görüntü elde edilir. Dudakların yaşlanmasına karşın dudak dolgusu yapılmaktadır.

Dudak yapısını şekillendirmek veya dudaklara hacim kazandırmak amacı ile dudakların çevresine ve iç kısmına dermal dolgu işlemi yapılır. Bu estetik operasyonunda kullanılan dolgu maddesi genelde hyalüronik asittir. Bu asit dudak ile uyumlu bir yapıdadır. Dudak dolgusu için kullanılan hyalüronik asit insan vücudunda da doğal olarak bulunmaktadır.   Dudak estetik operasyonu sırasında kolojen de kullanılan maddedeler arasındadır. Ancak günümüzde artık çok kullanılmamaktır. Hyalüronik asit güvenli ve uzun süreli etkili olmasından dolayı daha çok kullanılmaktadır.  Uzmanlarda bu asitin kullanılmasını tercih etmektedir.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu işlemi dermataloglar veya plastik cerrahi uzmanları tarafından uygulanmalıdır. Dudak dolgusu uygulamasının uzman ve donanımlı kişiler tarafından yaptırılması tedavinin iyi bir sonuç vermesi ve sağlık güvenliği için önemlidir. İşlem yapılmadan önce ilk olarak nasıl bir dolgu şekli istenildiği belirlenmelidir.  Uygulamadan nasıl bir sonuç beklendiği analizi yapıldıktan sonra yüz yapısına uygın dudak şekli belirlenir. Yapılan işlemde acı hissedilmemesi için lokal düzeyde dudağa anestezi kremi uygulanır. Bu işlem dolgu yapılmadan en az yarım saat önce uygulanmalıdır. Böylelikle işlem süreci boyunca acı hissi yaşanmaz. Daha sonra ince uçlu iğne ile hyalüronik dudak derisinin orta tabakasını kolaylıkla enjekte edilir. Bu uygulama kısa süre içerisinde acısız bir şekilde tamamlanmaktadır.

Dudak dolgusu işlemi her kişide aynı değildir. Yapılan bu işlem kişinin ihtiyacına göre dudağın alt veya üst bölgeye olabileceği gibi dudağın kontur bölgesine de uygulanabilir. Dudak dolgusu operasyonu bittikten kısa bir süre sonra etkisini göstermeye başlar. Yavaş yavaş dudaklar belirginleşmeye ve hacimleri artmaya başlar.

Eğer siz de dudak dolgusu yaptırmak ve daha hacimli dudaklara sahip olmak istiyorsanız, Aktif International Hastanesi doktorlarından bu konuda bilgi alabilir ve dudak dolgusu işleminizi güvenle yaptırabilirsiniz.

Dudak Dolgusu Öncesi Yapılması Gerekenler

Dudak dolgusu yapmadan önce sağlıklı bir sonuç için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu noktalar şu şekildedir.

 • Dolgu yapmadan önce uygulama yapacak kişinin uzman ve donanımlı olması gerekir. Yapılan güvenlik araştırmasından sonra dudak dolgusu işlemi yapılmalıdır.
 • Dudak dolgusu işleminden önce kesinlikle asprin ve benzeri ilaç kullanılmamalıdır.
 • Cilt bakımı uygulama gününde yapılmamalıdır. Uygulama yapılmadan bir gün önce cilt bakımı yaptırılabilir.
 • Dudakta uçuk olduğu durumlarda dudak dolgusu yaptırılmamalıdır. Ancak sürekli uçuk problemi var ise uygulamadan önce uygun antviral kremler uygulanmalıdır.
 • Diş tedavi işlemleri dudak dolgusu ile aynı dönemde yapılmamalıdır. Dolgu yapılmaya yakın bir zamanda diş tedavi uygulamaları yapılmamalıdır.

 

Dudak Dolgusu Sonrasında Yapılması Gerekenler

Dudak dolgusu işleminden sonra yapılması ve dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunlar şu şekildedir:

 • Dudak dolgusu işleminden sonra da asprin ve benzeri ilaçlar kullanılmamalıdır.
 • Uygulama sonrasında 1 veya 2 saat dik bir pozisyonda kalınması gerekmektedir.
 • Uygulama sonrası ağır egzersiz hareketleri yapılmamasına dikkat edilmelidir. Hatta işlem yapıldığı gün spor yapılmamalıdır.
 • Uygulama sonrası bir hafta boyunca cilt bakımı yapılmamalıdır.
 • Enfeksiyon riskinden dolayı en az iki gün havuza girilmemesine dikkat edilmelidir.
 • Dudak dolgusundan sonra makyaj malzemeleri ve fırçaları tedavi sonrasında bir gün kullanılmaması gerekir.
 • Uygulama sonrası 4 saat yüz üstü yatılmamasına dikkat edilmelidir.
 • Uygulanma sonrası diş tedavileri hemen yapılmamalıdır. En az bir hafta sonra bu tedaviler yapılabilir.
 • Tedavi sonrasında güneş koruyucu krem kullanılabilir.
 • Dolgu sonrası lazer işlemi iki gün sonra yapılabilir.
 • Dolgu yaptırıldığı gün aşırı alkol kullanımından uzak durulmalıdır.

Dudak Dolgusu Çeşitleri

Dudak dolgusu yöntemleri ikiye ayrılır. Bunlar kalıcı dudak dolgusu ve geçici dudak dolgusudur.  İstenilen dudak dolgusu şekline bağlı olarak dudağa uygulanan işlemler farklılık göstermektedir. Kalıcı dudak dolgusu işleminde silikon kullanılmaktadır. Geçici dudak dolgusunda daha farklı maddeler kullanılmaktadır. Ancak geçici dudak dolgusunda en çok kullanılan madde güvenli ve kalıcılığı uzun süreli olduğu için hyalüronik asit kullanılmaktadır. Bunların yanında farklı şekillerde dudak dolguları vardır. Bunlar kişinin ihtiyacına ve yüz şekline göre uygulanmaktadır.  Bu dolguların isimleri şu şekildedir:

 • Afrodit Tipi Dudak Dolgusu: Bu dudak dolgusu ile daha dolgun ve çekici estetik görüntüye sahip dudaklar elde edilir.
 • Hera Tipi Dudak Dolgusu: Bu dolgu şekli ile daha simetrik ve canlı yapıya sahip dudak yapısı sağlanır.
 • Venüs Tipi Dudak Dolgusu: Bu dudak dolgusu işlemi ile diğer dudak dolgularına göre daha doğal bir dudak görünümü sağlanır.
 • Eros Tipi Dudak Dolgusu: Bu dudak dolgusu şekli ile dudağın üst tarafında bulunan eros yayı olarak adlandırılan kısım daha belirgin hale getirilir.

Hangi Dudak Dolgusu Daha Kalıcı?

Dudak dolgusu geçici ve kalıcı olmak üzere iki farklı şekildedir. Geçici dudak dolgusunda hyalüronik asit kullanılır. Bu asittin kalıcılık süresi 6-8 ay kadardır. O nedenle de kalıcı bir dudak dolgusu görünüşünü sağlamak için 6-8 ayda bir bu dolgu şeklinin yenilenmesi gerekir. Ancak isteğe göre kalıcı dudak dolgusunda silikon kullanılmaktadır. Bu dudak dolguları kişinin yüz şekline uygun olarak uygulanmaktadır.

Dudak Dolgusu Hangi Durumlarda Yapılmaz?

Dudak dolgusu 18 yaşından büyük herkese bir sorunu olmadığı sürece yapılabilir. Fakat bazı durumlar dudak dolgusu yapılmasına engel olabilir.Bu durumlar şu şekildedir:

 • Alerji durumunda,
 • Hamilelik ve emzirme döneminde,
 • Kan pıhtılaşması sorunu olan kişilere,
 • Ağız bölgesinde uçuk durumlarında,
 • Sinir ve kas hastalığı olan kişilere,
 • Bağ doku hastalıklarında.
 • Bağışıklık sistemi baskılanmış olan kişilere dudak dolgusu uygulanmaz.

Sıkça Sorulan Sorular

Dudak dolgu sonrası hangi krem kullanılır?

Dudak dolgusundan sonra dudağın nemliliğini sağlamak için doktorun önerdiği nemlendirici krem kullanılır. K vitamini içeren Arnica veya Hirudoid kremleri de şişkinlik ve morluk için kullanılabilir.

Dudak dolgusu kaç günde oturur?

Dudak dolgusu yapıldıktan hemen sonra etkisini göstermeye başlar. Şişkinlik ve ödem geçtikten sonra 7-10 gün içinde dudak şekli tam oturur.

Dudak dolgusundan kaç gün sonra ruj sürülür?

Dudak dolgusu yapıldıktan sonra özelikle birkaç gün dudaklara hassas davranılmalıdır. Bundan dolayı dolgu yapıldıktan iki gün sonra ruj sürülebilir.

Dudak dolgusundan kaç saat sonra sigara içilir?

Dudak dolgusundan 24 saat sonra sigara içilmemesi önerilmektedir. Birkaç gün sonrasında dudağın yorulmaması için minimum sayıda içilmelidir.

Dudak dolgusu kaç ayda erir?

Dudak dolgusunun ortalama kalıcılık süresi 1 yıldır. Geçici dudak dolgusunda uygulanan hyalüronik asit zamanla vücut tarafından emilmesi ile dudak dolgusu erir.

Dudak dolgusu kaç günde iyileşir?

Dudak dolgusundan sonra 7-10 gün içerisinde dudak dolgusu oturur. Tamamen iyileşme yaklaşık bir ay sürer.

Dudak dolgusu ödemi kaç günde geçer?

Dudak dolgusundan sonra oluşan ödem 2-3 gön sonra geçmektedir.

Dudak dolgusu ne kadar sürede erir?

Dudak dolgusunda kullanılan hyalüronik asit 5-6 ayda erimektedir.

Yazar: Perçin Serhat Yergin

Perçin Serhat Yergin