DHI Saç Ekimi

Tahmini okuma süresi: 5 dakika 22 saniye

 

DHI Saç Ekimi

 

DHI Saç Ekimi (doğrudan saç ekimi), FUE saç ekimine benzer bir işlemdir. Cerrahınız bir donör alandan saç köklerini çıkaracak ve sonunda yeni saç çıkması için bunları saçsız alanlara yerleştirecektir. Bununla birlikte bu yöntemin ayırt edici faktörü, cerrahın greftleri alıcı alana enjekte etmek için özel bir implantasyon aleti kullanmasıdır.

DHI Saç Ekimi İçin En İyi Adaylar

 • Erkek veya kadın tipi kellik olarak da bilinen androjenik alopesi nedeniyle saç dökülmesi yaşayanlar.
 • 25 yaşın üzerinde olanlar.
 • Donör bölgede (genellikle başın arkasında) santimetre kare başına 40 folikülden fazla saç yoğunluğuna sahip olanlar.
 • Sonuçlar hakkında gerçekçi beklentileri bulunanlar.

DHI Saç Ekimi Yöntemi

DHI saç ekimi prosedürü söz konusu olduğunda izlenecek adımlar aşağıdaki gibidir;

Anestezi: Bölgeye lokal anestezik uygulanır (DHI yönteminde başın tıraş edilmesi gerekmez).

Folikül Ekstraksiyonu: Doktorunuz, ince uçlu bir alet kullanarak donör alandaki folikülleri alacaktır.

Greft İmplantasyonu: Foliküller, resmi olarak Choi İmplanter Kalemi olarak bilinen kalem şeklindeki bir alete yüklenir ve doğrudan alıcı alana implante edilir.

Temizlik Ve Bandaj: Daha sonra iyileşme için etkilenen tüm bölgelere antibiyotik krem ​​ve bandaj uygulanır.

DHI Saç Ekimi Yönteminin Avantajları

 • DHI saç ekimi yöntemi, saç derisini tıraş etmeden ekim yapılmasına izin verir.
 • DHI ile hastanın saçlı derisinde kesi oluşturmaya gerek yoktur.
 • DHI implanter, implante edilen foliküllerin derinliğini, açısını ve yönünü daha iyi kontrol eder.
 • DHI tekniği ekim öncesi kanalların açılmasını gerektirmediği için saç köklerinin doku dışında kalma süresini en aza indirerek daha sağlıklı ekim yapılmasını sağlar.
 • DHI prosedüründen sonra minimum ağrı olur.

DHI Tekniğinin Dezavantajları

 • Diğer saç ekim tekniklerine göre daha yavaş bir süreçtir.
 • Daha geleneksel yöntemlerin aksine daha yüksek maliyet.

Sonuçlar ve İyileşme

DHI yönteminde saç ekimi işlemi sırasında kesi gerektirmediği için kabuklanma, çukurlaşma ve postülasyon çok minimal düzeyde gerçekleşir. Ancak hastalar, ekimden sonraki ilk üç hafta içinde meydana gelen saç dökülmesini “şok dökülme” olarak beklemelidir ; bu yaygındır ve yalnızca vücudunuzun ameliyata verdiği doğal tepkiyi gösterir. İşlem sonrası 2-3 ay içerisinde greftler dökülecek ve yavaş yavaş tekrar uzamaya başlayacaktır. 4. ayın sonunda yeniden büyüme oranı %20-30 civarında, 6. ayda ise %50-60 civarında olmalı ve nihai sonuçlar operasyondan yaklaşık 12 ay sonra görülebilmelidir.

Yan Etkiler ve Riskler

DHI saç ekimi yönteminin olası yan etkileri şunları içerebilir;

 • Kanama
 • Kafa derisinin şişmesi veya göz çevresinde morarma
 • Enfeksiyon
 • İltihap
 • Kaşıntı

DHI Ve FUE Saç Ekimi: Hangisi Daha İyi?

FUE ile karşılaştırıldığında, DHI saç ekimi cerrahın saç büyümesinin yönünü ve boyutlarını belirlemesine izin verdiği için daha etkili bir saç ekimi prosedürü olarak kabul edilir. Bu teknik daha yoğun, daha doğal görünen sonuçlar sağlar. Foliküller ayrıca çıkarıldıktan sonra daha hızlı implante edilir. Ek olarak, DHI saç ekiminden iyileşme FUE saç ekimine göre daha hızlıdır.

DHI Saç Ekiminden Alınan Sonuçlar Kalıcı mı?

Evet, operasyonun sonuçları uzun sürelidir ve kalıcı olduğu kabul edilir. Sağlıklı kökleriniz yeni bir alana taşınır ve sadece birkaç ay içinde doğal saç büyümesi başlar. Bununla birlikte, en iyi sonuçlar için ameliyatın yetkin bir saç restorasyon uzmanı tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Optimum saç çıkma ve hasta memnuniyetini sağlamak için tüm hastalarına işlem sonrası bakım talimatlarını uygular.

DHI ve FUE Arasındaki Temel Fark Nedir?

Hem DHI hem de FUE prosedürleri, saç derinizin bir kısmından sağlıklı saç köklerinin alınmasını ve bunları dökülmenin meydana geldiği bölgelere yerleştirmeyi içerir. DHI tekniğini farklı kılan şey, cerrahın greftleri manuel implantasyon yerine alıcı alana enjekte etmek için Choi Implanter Pen olarak bilinen özel bir folikül implantasyon aleti kullanmasıdır. Bu nedenle DHI, FUE tekniği için gerekli olan kesilerin aynısını gerektirmez. Foliküller donörden ekim alanlarına hızlı bir şekilde transfer edildiğinden, saçlar vücut dışında daha az tutulur ve daha sağlıklı ekimi garanti eder.

DHI saç ekimi ameliyatı için yaş sınırı var mı?

İşlem her yaştaki hastaya güvenle yapılabilmektedir. Bununla birlikte, saç dökülmesi bu yaşta stabilize olmaya başladığı için 30 ile 50 yaş arasındaki hastalar en uygun adaylar olarak kabul edilir.

DHI saç ekiminin başarı oranı nedir?

Bu yöntemin avantajlarından dolayı DHI saç ekiminin başarı oranı %95’lere ulaşmıştır.

DHI işlemini gerçekleştirirken olası komplikasyonlar var mı?

DHI saç ekiminden sonra anesteziye ve enfeksiyonlara karşı alerjik reaksiyonlar nadir olsa da meydana gelir. Cerrahın ameliyat sonrası bakım talimatlarını takip etmek ve ilk konsültasyon sırasında tıbbi geçmişinizi açıklamak, bu tür komplikasyonları önlemek için çok önemlidir.

 

Yazar: Ekrem Güldaş

Ekrem Güldaş