Covid Testi

Covid Testi

Koronavirüs hastalığı (COVID-19) semptomlarınız varsa veya COVID-19 virüsüne maruz kaldıysanız, doktorunuza başvurun. Ayrıca COVID-19 teşhisi konmuş biriyle yakın temasınız olup olmadığını da bildirin.

COVID-19’a neden olan virüs için test yaptırmanız gerekip gerekmediğine karar vermek için kullanılan faktörler, yaşadığınız yere bağlı olarak değişebilir. Doktorunuz, ciddi hastalık riskiniz yüksekse veya tıbbi bir prosedür geçiriyorsanız, taramayı düşünebilir. COVID-19 olan biriyle yakın temasınız olduysa, ancak son üç ay içinde hastalığa yakalandıysanız, test yaptırmanıza gerek yoktur. Aşının tüm dozlarını aldıysanız ve COVID-19 olan biriyle yakın temasta bulunduysanız, bu kişiyle temastan 5-7 gün sonra test yaptırın.

COVID Testi Nasıl Yapılır?

Tek bir tanı testi yoktur, ancak birkaç olasılık içerir. Buradan, belirli tamamlayıcı muayenelerin ve laboratuvar testlerinin uygulanması düşünülür ve değerlenir.

Enfeksiyöz hastalıklarda hangi mikroorganizma olduğunu hızlı bir şekilde belirleyen testlerin yaptırılması en uygun yönetim ve tedavi ile ilgili kararların alınmasını sağladığı için çok önemlidir.

DNA Molekülü veya Sarmal

Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR). SARS-CoV-2’yi tanımlamak için bir Mikrobiyoloji laboratuvarında gerçekleştirilen ve moleküler tanı için referans standart olarak kabul edilen Covid PCR testi mevcuttur. Testin duyarlılığı iyi (COVID-19’lu bir kişinin pozitif test sonucu alma olasılığı: yanlış negatif sonuç yok) ve özgüllüğü iyi (COVID-19’u olmayan bir kişinin negatif test sonucu alma olasılığı). test: hayır yanlış pozitif sonuçlar).

Moleküler testler, genetik materyalini tespite izin veren seviyelere yükselterek numunedeki virüsü tespit eder. Virüsün RNA’sını tespit eden test, canlı virüsün varlığını (enfekte etme kapasitesi olan) yansıtmayabilir.

Burun Sürüntüsü

Nazal veya faringeal sekresyonların bulaşması. PCR’nin de sınırlamaları vardır, bu nedenle nazal veya faringeal sekresyonların bir yayması yoluyla elde edilen örneğin kalitesi esastır.

Hızlı teşhis veya antijen testleri, virüsün proteinlerini tespit eder. Daha fazla virüs dolaştığında, yani kişi hastalığın en bulaşıcı evresindeyken en iyi şekilde çalışırlar.

Antikor Testleri

Bu testler COVID-19’u teşhis etmek için kullanılmaz. Belirtileri olmasa bile kişinin geçmişte enfeksiyon geçirip geçirmediğini tespit eden antikor testleridir. Kan örneği ile enfeksiyondan sonra oluşan antikorlar tespit edilir. Antikorlar, enfeksiyonu geçtikten sonraki günler veya haftalar içinde gelişir.

Sizi COVID-19 virüsü için test etmek için bir sağlık uzmanı burnunuzdan (nazofaringeal sürüntü), boğazınızdan (faringeal sürüntü) veya tükürüğünüzden bir örnek alır. Balgam tükürüyorsanız, bu numune test için bir laboratuara da gönderilebilir. Bu testler sadece reçeteyle alınabilir.

COVID İlaçları

Şu anda, COVID-19’u tedavi etmek için onaylanmış tek bir ilaç var. COVID-19 için herhangi bir tedavi mevcut değildir. Yetişkinlerde ve hastaneye kaldırılan 12 yaş ve üstü çocuklarda COVID-19’u tedavi etmek için antiviral ilaç remdesivir’i (Veklury) onaylanmıştır. Bu ilaç deriye bir iğne ile verilir (damardan).

Paxlovid, şiddetli hastalık riski yüksek olan 12 yaş ve üzeri kişilerde hafif ila orta şiddette COVID-19’u tedavi etmek için onaylanmıştır. Bu ilaçlar ağızdan hap şeklinde verilir.

Ağır hastalık riski daha yüksek olan ve başka hiçbir tedavi seçeneğine başvuramayan yetişkinlerde hafif ila orta şiddette COVID-19’u tedavi etmek için molnupiravir adlı başka bir ilaca da izin verilmiştir.  Bu ilaç ağızdan alınan bir haptır.

Bunu dışında birkaç monoklonal antikor ilacı mevcuttur. Bunlar, bamlanivimab ve etesevimab’ın bir kombinasyonu olan sotrovimab ve casirivimab ve imdevimab adı verilen iki antikorun bir kombinasyonunu içerir. Bu ilaçlar, COVID-19’dan ciddi hastalık riski yüksek olan kişilerde hafif ila orta şiddette COVID-19’u tedavi etmek için kullanılır. Tedavi, ayakta tedavi bazında uygulanan tek doz intravenöz infüzyondan oluşur. Mümkün olduğunca etkili olması için, bu ilaçlar COVID-19 semptomlarının başlangıcından hemen sonra ve hastaneye yatmadan önce verilmelidir.

Yapılması gerekenler şunları içerebilir:

 • Ağrı kesiciler (ibuprofen veya asetaminofen)
 • Şurup veya öksürük ilacı
 • dinlenmek
 • sıvı alımı

İbuprofen veya diğer nonsteroid antiinflamatuar ilaçlardan (NSAID’ler) kaçınılması gerektiğine dair bir kanıt yoktur.

COVID oldum aileme bulaştırır mıyım?

Belirtileri izlemenizi ve hastalığın başkalarına bulaşmasını önlemenizi söyleyen özel talimatlar alabilirsiniz. Hasta olduğunuzda muhtemelen kendinizi ailenizden ve evcil hayvanlardan mümkün olduğunca izole etmeniz, diğer insanların ve evcil hayvanların yanında maske takmanız ve ayrı bir yatak odası ve banyo kullanmanız istenecektir.

Bebeklerde ve çocuklarda COVID-19 (Koronavirüs)

Bir çocuğun COVID-19’a yakalanma şansı nedir?

Tüm çocuklar COVID-19’a neden olan virüsü kapabilse de, yetişkinler kadar hastalanmazlar. Bununla birlikte, bazı çocuklar COVID-19’dan çok hastalanır. Hastaneye yatırılmaları, yoğun bakım ünitesinde tedavi edilmeleri veya nefes almalarına yardımcı olmak için ventilatör takmaları gerekebilir.

Ek olarak, obezite, diyabet ve astım gibi diğer tıbbi rahatsızlıkları olan çocuklar, COVID-19’dan kaynaklanan ciddi hastalık riski daha yüksek olabilir. Doğuştan kalp hastalığı, genetik koşullar veya sinir sistemini veya metabolizmayı etkileyen hastalıkları olan çocuklar da COVID-19’dan ciddi hastalık riski altında olabilir.

Bebekler COVID-19’dan nasıl etkilenir?

1 yaşından küçük çocuklar, büyük çocuklara göre COVID-19 ile ciddi hastalık riski daha yüksek görünmektedir. Yenidoğanlara doğum sırasında veya doğumdan sonra hasta bakıcılara maruz kalmaktan COVID-19’a neden olan virüs bulaşabilir. COVID-19’unuz varsa veya semptomlar nedeniyle test sonuçlarını bekliyorsanız, doğumdan sonra hastaneye yatış sırasında bir bez yüz örtüsü takmanız ve yenidoğan bebeğinize bakarken temiz ellere sahip olmanız önerilir.

 • Hastanedeyken bebeğinizin beşiğinin yatağınızın yanında olması iyidir, ancak mümkün olduğunda bebeğinizden makul bir mesafede durmanız da önerilir. Bu önlemler alındığında yenidoğanın COVID-19 virüsü ile enfekte olma riski düşüktür.

Bununla birlikte, COVID-19 ile ciddi şekilde hastaysanız, sizi yeni doğan bebeğinizden geçici olarak ayırmanız gerekebilir. Bebeğin bakıcılarının kendilerini korumak için maske takmaları ve ellerini yıkamaları önerilir.

Çocuklarda COVID-19 Belirtileri

Çocuklar ve yetişkinler COVID-19 için benzer semptomlara sahipken, çocukların semptomları genellikle hafiftir ve soğuk algınlığına benzer. Olası belirtiler şunlardır:

 • Ateş
 • balgam çıkarmaya başlayan öksürük
 • son zamanlarda tat veya koku duyusu kaybı
 • ayaklarda ve ellerde renksiz alanlar gibi cilt değişiklikleri
 • Boğaz ağrısı
 • titreme
 • kas ağrıları
 • aşırı yorgunluk
 • şiddetli baş ağrısı
 • burun tıkanıklığı.

Çocuğunuzda COVID-19 semptomları varsa ve bu hastalıktan muzdarip olabileceğini düşünüyorsanız, hemen hastanemize başvurabilirsiniz.

Hayvanlardan COVID-19 Bulaşır mı?

Bugüne kadar elde edilen bilgilere göre hayvanların insanlara COVID-19 bulaştırdığına dair risk faktörünün çok düşük olduğu değerlendiriliyor. Şu anda, COVID-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2’nin insanlara yayılmasında hayvanların önemli bir rol oynadığına dair bir kanıt yoktur.

İnsanların Hayvanlara SARS-CoV-2 Bulaştırma Riski

İnsanlar, özellikle yakın temas sırasında SARS-CoV-2’yi hayvanlara bulaştırabilir. SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş hayvanların raporları dünya çapında belgelenmiştir. Bu hayvanların çoğu, sahipleri, bakıcıları veya yakın temasta olan diğer kişiler de dahil olmak üzere COVID-19’lu kişilerle temastan sonra enfekte oldu. Henüz enfekte olabilecek tüm hayvanları bilmiyoruz. Enfekte olduğu bildirilen hayvanlar şunları içerir:

 • Kediler, köpekler,
 • Çeşitli büyük kediler, su samurları, insan olmayan primatlar, bir binturong, bir coatimundi, bir balıkçı kedisi ve sırtlanlar dahil olmak üzere hayvanat bahçelerindeki hayvanlar.

 

Yazar: Nadire Ebri

Nadire EBRİ