Çocuklarda Vajinal Adezyonlar

Çocuklarda Vajinal Adezyonlar

Vajinal adezyon veya labial aglütinasyon, vajinanın (vulva) dışındaki küçük, iç dudakların (labia minora) birbirine yapışması veya kaynaşması ve vajinal açıklığı kapatmasıyla oluşur. Vajinal adezyonların şiddeti vajinal açıklığı tamamen kapatmaktan sadece kısmen kapatmaya kadar değişebilir.

Labial yapışıklıklar genel olarak bebeklerde ve genç kızlarda östrojen seviyeleri düştüğünde ya da genital dokular hassas olduğunda ortaya çıkar. Dışkı kirlenmesinden kaynaklanan tahriş (genellikle vulvovajinit olarak adlandırılır ) bu durumun en yaygın nedenidir. Sabunlardan, ıslak bezlerden, pişiklerden, enfeksiyondan veya travmadan kaynaklanan tahriş de bu hassas dokunun birbirine yapışmasına neden olabilir.

Vulvovajinit Neidr?

Vulvovajinit, vajina ve vulvanın (dış kadın genital bölgesi) iltihaplanması veya tahrişidir. Hafif vulvovajinit çok yaygın bir sorundur ve bazı çocuklarda birçok kez vulvovajinit olur. Ergenlik başladıktan sonra vulvovajinit genellikle daha az görülür. Çoğu durumda, vulvovajinit ciddi bir sorun değildir ve genellikle evde basit adımlarla iyileşir. Genellikle herhangi bir tıbbi tedaviye veya teste gerek yoktur. Çocuğunuzda vulvovajinit varsa, şu belirtiler ortaya çıkabilir;

 • Vajinal bölgede kaşıntı
 • Vajinadan gelen akıntı
 • Labia majora (vajina dudaklarının dış kısmı) arasındaki derinin kızarıklığı

İdrar yaparken yanma veya batma

Çocuğunuz küçükken vajina ve vulvanın astarı oldukça ince olabilir ve bu onun kolayca tahriş olmasına neden olabilir. Vulva çevresindeki nem veya rutubet de vulvovajinite yol açabilir. Bu durum dar giysiler veya fazla kilolu olma nedeniyle daha da kötüleşir. Vulvovajinitin diğer bir nedeni sabun kalıntısı, köpük banyoları ve antiseptikler gibi tahriş edici maddelerdir. İplik kurtları bazen vulvovajinite neden olur veya kötüleşir. İplik kurdu olan çocuklar genellikle geceleri çok kaşınırlar.

Vajinal Adezyonlar Kimlerde Görülür?

Labial yapışıklıklar bebeklerde ve genç kızlarda ergenliğin başlangıcından önce ortaya çıkar. Kızlar ergenliğe girdiğinde ve östrojen seviyeleri arttığında, vajinal adezyon görülmesi daha az yaygındır ve iç dudaklar bazen kendi kendine ayrılabilir.

Vajinal Adezyonların Belirtileri Nelerdir?

Labial yapışıklıkları olan birçok çocukta semptom görülmez. Bazı kızlar genital ağrı, idrar yolu enfeksiyonları veya idrar yapmada zorluk yaşayabilir. Bazen labial yapışıklıkları olan bir çocuk, idrar kaçırmaktan şikayet eder. Bu, idrarın yapışmanın arkasında sıkışıp daha sonra dışarı sızmasının sonucudur.

Vajinal Adezyonlar Nasıl Teşhis Edilir?

Çocuk doktoru rutin bir fizik muayene sırasında sıklıkla labiyal yapışıklıkları keşfetmektedir. Çocuğunuz belirti gösteriyorsa, doktoru sağlık geçmişini ve semptomlarını dikkatlice gözden geçirecek ve ardından dış genital bölgeye bakmayı içeren bir fizik muayene yapacaktır. Bu durumu değerlendirmek için yapılan özel bir test yoktur ve sadece öykü ve dış muayeneye dayanarak teşhis konur.

Fizik muayene, dış genital bölgeye bakmayı içerir. Doktorun yapışıklığı görmek ve tam olarak değerlendirmek için labia majorayı (dış dudaklar) ayırması gerekebilir. Bu, bazı çocuklar için rahatsız edici olabilir, ancak ağrıya neden olmaz.

Vajinal Adezyonlar Nasıl Tedavi Edilir?

Bir hastada herhangi bir belirti yoksa tıbbi tedavi gerekli olmayabilir ve yapışıklık zamanla kendi kendine düzelebilir. Yapışmanın küçük olduğu durumlarda, tedavi için tahrişi hafifletmeye yardımcı olan ve cildi nemlendirerek daha esnek hale getiren ilaçsız bir bariyer krem kullanabiliriz. Yumuşatıcı ve bariyer kremler ayrıca altta yatan vulvovajinitin tedavisine yardımcı olur ve tekrarlamasını engeller.

Yapışmanın vajinayı kapladığı veya semptomlara neden olduğu durumlarda, çocuğunuzun doktoru dokuyu ayırmaya yardımcı olabilecek östrojen bazlı bir krem veya steroid krem kullanabilir. Ebeveynlere, labianın serbest kalmasına yardımcı olmak için kremi uygularken yapışmaya hafif bir basınç uygulama talimatı verilecektir. Çok nadir durumlarda, labianın doktor muayenehanesinde ayrılması gerekebilir. Bu, çocuğun rahatsızlığını önlemek için lokal veya genel anestezi kullanılarak yapılır.

 • Aynı zamanda aşağıdaki yöntem ve teknikler, vulvar tahrişi ve tekrarlayan labiyal yapışıklıkları önlemeye yardımcı olabilir;
 • Ciltte tahriş olmasını önlemek için bebek bezlerini sık sık değiştirin.
 • Tuvalet eğitimi varsa çocuğunuza düz beyaz pamuklu iç çamaşırı giydirin.
 • Kokusuz deterjan kullanın ve yumuşatıcılardan veya ekstra temizlik ürünlerinden kaçının.
 • Çocuğunuzun iç çamaşırı olmadan uyumasına izin vermeyin.
 • Hasta tayt, tek parça mayo veya dar kot pantolon giymekten kaçınmalıdır.
 • Çocuğun her gün banyo yapmasını ve yalnızca temiz, ılık su kullanmasını sağlayın. Köpük banyosu veya parfümlü sabun kullanmamalıdır.
 • Çocuğun genital bölgesini nazikçe kurulayın.

Vajinal adezyonlar kendiliğinden düzelir mi?

Çoğu labial yapışıklık, ergenliğin başlamasıyla birlikte kendiliğinden düzelir.

Topikal östrojen kreminin riskleri var mı?

Kısa süreli östrojen uygulaması çok güvenlidir ve nadiren yan etkilere neden olur. Aşırı kullanımdan kaynaklanan bazı nadir yan etkiler, dudak büyümesi ve pigmentasyonu içerebilir.

Yapışıklıkların tekrar etmesini nasıl önleyebilirim?

Altta yatan vulvovajinit durumunun önlenmesi, genellikle labiyal yapışmanın tekrarını durdurur.

Hatırlanması Gereken Önemli Noktalar

 • Labial yapışıklıklar, vulva dışındaki labiaların birbirine yapışmasıyla oluşur.
 • En sık 3 ay ile 6 yaş arasındaki kızlarda görülürler.
 • Bir kızda labial yapışıklık varsa, ebeveyn veya çocuk doktoru vajinal açıklığın kısmen veya tamamen tıkalı göründüğünü fark edebilir veya vulvar bölgeye bakarken beyaz bir çizgi görebilir.
 • Çoğu durumda, labial yapışıklıklar herhangi bir tedavi olmaksızın bir yıl içinde kaybolur.
 • Bir kız ergenliğe ulaşana ve östrojen seviyeleri yükselene kadar, birden fazla kez labiyal yapışıklıklar oluşabilir ve 6 ile 12 ay boyunca günlük merhem uygulaması nüksü azaltabilir.

 

Yazar: Alper Eroğlu

Alper EROĞLU