Çocuklarda Topallama – Aksama

Çocuklarda Topallama – Aksama

Zaman zaman, tüm çocuklarda topallama ya da aksama meydana gelebilir. Genellikle topallamaya küçük bir yaralanma neden olur ve kendi kendine iyileşir. Bir haftadan uzun süren ve kendi kendine iyileşmeyen topallama, ebeveynler ve doktorlar için çeşitli zorluklar sunabilir.

  • Küçük çocuklar bir şeyleri açıklamakta pek iyi değillerdir. Daha büyük çocuklar ise acı çektikleri halde oyun oynamaya çalışabilirler.
  • Topallama ya da aksama kaslardaki, bağlardaki, eklemlerdeki veya kemiklerdeki sorunlardan kaynaklanabilir.
  • Çocukların harika bir iyileşme yeteneği vardır ve birçok problem kendi kendine çözülür.

Çocuklarda Topallama – Aksama Nedenleri

Yaralanma: Topallamanın en yaygın nedeni küçük bir yaralanmadır. Çocuklarda yaralanmalar genellikle kısa sürede iyileşir. Ancak bir yaralanmadan sonra sürekli topallama, altta küçük bir kırığın olduğunun bir işareti olabilir.

Enfeksiyon ve İnflamatuar Hastalık: Çocuklarda topallamanın diğer yaygın nedenleri enfeksiyonlar ve inflamatuar durumlardır. Bakteriyel enfeksiyonlar büyüyen kemiklere ve bitişik eklemlere yerleşebilir ve genellikle küçük çocuklarda ağrıya ve topallamaya neden olur.

Jüvenil artrit gibi birçok inflamatuar hastalık türü eklemleri etkileyebilir ve ağrıya, şişmeye ve topallamaya neden olabilir. Bazı viral hastalıklar vücutta iltihaplanmanın artmasına neden olur ve eklemler geçici olarak şişebilir.

Tümörler: Farklı tümör türleri kemik ve yumuşak dokulara dönüşerek ağrı ve topallamaya neden olabilir.

Doğuştan anormallikler: Bir bebek doğmadan önce gelişen bazı problemler – doğuştan kalça çıkığı gibi – topallamaya neden olabilir. Bu problemler genellikle bacak uzunluklarında bir farklılığa neden olur ve topallama genellikle küçük çocuklar yürümeye başladığında fark edilir.

Legg-Perthes Hastalığı: Bu durumda, kalçaya yeterli kan akışı yoktur. İyi bir kan akışı olmadan, uyluk kemiğinin üst kısmı (“kalçanın “küre ve yuva” ekleminin topu) düzleşebilir. Bu durum, sağlıklı çocuklarda genellikle 4 ile 10 yaşları arasında görülür.

Kaymış Kapital Femoral Epifiz: Bu, kalça ekleminin top kısmı, zayıflamış bir büyüme plakası nedeniyle üst uyluk kemiğinden kaydığında meydana gelir. Bu, 9 ile 15 yaş arasındaki ergenlikten hemen önce ortaya çıkar.

Diski: Omurgadaki küçük kemikler arasındaki disk boşlukları iltihaplanabilir ve tahriş olabilir, bu da çocuğun topallamasına neden olabilir.

Sinir sistemi bozuklukları: Topallama, bir çocuğun acıya uyum sağlama yolu olabilir veya yürümeyi kontrol eden sinir sinyalleriyle ilgili bir sorundan kaynaklanabilir. Sinir sistemi bozuklukları, kaslarda zayıflığa veya gerginliğe neden olabilir ve bu da çocuğun farklı yürümesine neden olabilir.

Çocuklarda Topallama – Aksama Teşhisi

Çocuğunuzu açıklanamayan bir topallama nedeniyle doktora götürdüğünüzde, doktorunuz önce çocuğunuzun tıbbi geçmişini, son aktivitelerini ve genel sağlığını inceleyecektir. Ayrıca, aksamayı ve ne zaman meydana geldiğini açıklamanızı isteyeceklerdir.

Çocuğunuzun semptomlarını ve tıbbi geçmişini görüştükten sonra doktorunuz çocuğunuzu muayene edecektir. Doktorunuz çocuğunuzun yürüyüşünü izleyecektir. Küçük çocuklar her zaman nerede ağrı olduğunu tarif edemezler. Ancak dikkatli bir gözlem genellikle vücudun hangi tarafının etkilendiğini ortaya çıkarabilir. Doktorunuz çocuğunuzun kalça ve diz gibi eklemlerini ağrı, şişme ve hareket açıklığı kaybı açısından inceleyecektir. Herhangi bir yönde azalan hareket veya aşırı hareket aralıklarında ağrı, topallığın nedeni olarak o eklemi gösterir.

Doktorunuz ayrıca çocuğunuzun omurgasında ağrı, sertlik, eğrilik (skolyoz) veya olağandışı cilt belirtileri (döküntü veya lekeler) olup olmadığını kontrol edecektir.

Çocuğunuzun herhangi bir ağrısı yoksa, doktorunuz topallamaya neden olabilecek konjenital anormallikler veya sinir sistemi bozukluklarının kanıtlarını arayacaktır. Sinir sistemi bozukluğunun bazı belirtileri arasında sıkı bir Aşil tendonu (topuk kordonu) veya bir ayakta çok yüksek bir kemer bulunur. Ek olarak, dikkatli bir nörolojik muayene, beyin, omurilik veya kol ve bacaklardaki kaslarla ilgili bir sorunu gösterebilecek kas gücü veya refleks dengesizliklerini tespit edebilir.

Röntgen: Doktorunuz, çocuğunuzun topallığının kesin nedenini belirlemeye yardımcı olması için röntgen önerebilir. Vücudun ağrı, şişme veya hareket açıklığı kaybı olan bölgelerinin röntgeni çekilecektir. Doktorunuz bu alanların ön, yan ve arka gibi farklı açılardan görüntülerini isteyebilir. Ağrılı etkilenen tarafla karşılaştırmak için çocuğunuzun etkilenmemiş tarafının (örneğin diğer bacağının) röntgen görüntüleri de alınabilir.

Diğer Görüntüleme Testleri: X-ışınları normalse ve topallamanın nedeni belirsizse, kemik taraması ince bir kırığı, kemik enfeksiyonunu veya kemik tümörünü tespit etmek için yardımcı olabilir.  Çocuğunuzun ağrısı ve topallaması iyi lokalizeyse ancak X ışınları normalse, doktorunuz manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması isteyebilir. MRI taramaları eklem şişmesi, kırıklar, enfeksiyonlar ve kemik tümörlerini gösterebilir. Doktorunuz eklemde sıvı aramak için ultrason isteyebilir. Bu özellikle şişliğin görülmesinin zor olduğu kalça için yararlıdır.

Laboratuvar çalışmaları: Laboratuvar çalışmaları özellikle bakteriyel ve viral hastalıklar gibi inflamatuar durumlarda faydalıdır ve juvenil romatoid artrit veya Lyme hastalığının neden olduğu eklem şişmesinin nedenini belirlemede yardımcı olabilir.

 

Yazar: Ülküm Anita Büyükgör

Ülküm Anita Büyükgör