Çocuklarda Kasık Fıtığı Ameliyatı

Çocuklarda Kasık Fıtığı

Karın duvarında bir kesenin karın boşluğundan karın duvarının dışına çıkması durumu kasık fıtığı anlamına gelir. Pediatrik hastalarda (çocuklarda) genellikle doğuştan gelen bir anormalliktir ve doğumdan sonra gelişen bir şey değildir.

Yetişkinlerde, bunlar karın duvarının zayıflığından kaynaklansa bebeklerde, çocuklarda veya gençlerde nadiren geçerlidir. Kasık bölgesinde (karın ve bacağın üst kısmı arasındaki kıvrım) veya skrotumda yumuşak bir şişkinlik varsa, fıtık ortaya çıkacaktır.

Kasık bölgesinde oluşan fıtık kasık bölgesi olarak adlandırılır. Bağırsaklar gibi karın içeriğinin bir kısmı bu açıklıktan itilebilir. Kasık fıtıkları tüm çocukların yüzde 2’sinde görülür, ancak erkeklerde kızlardan daha sık görülür. Her iki tarafta da olabilir, ancak sağ tarafta daha sık görülürler.

Kasık Fıtığına Ne Sebep Olur?

Testisler, erkeklerde karnın arka kısmında böbreğin hemen altında gelişir. Fetüsün gelişimi sırasında, testis bu konumdan skrotuma iner ve karın zarının kese benzeri bir uzantısını kendisiyle birlikte çeker. Bu kese, testisleri çevreler ancak karınla olan bağlantı genellikle tamamen çözülür. Bu olmazsa, kesenin karından karın duvarına ve kasık kanalına  uzanması veya skrotuma kadar devam ederek fıtık oluşmasına neden olur. Bazı faktörler çocukları kasık fıtığı için daha yüksek risk altına sokar;

 • Prematürelik
 • İnmemiş testis
 • Ailede fıtık öyküsü
 • Kistik fibroz
 • Gelişimsel kalça displazisi
 • Üretral anormallikler

Kızların testisleri olmasa da kasık kanalları vardır, bu nedenle fıtık gelişebilir. Fıtık kesesine sıklıkla tüp ve yumurtalık düşer. Bazen hem erkek hem de kızlarda fıtık içinden dışarı çıkan bağırsak halkası sıkışabilir ve karın boşluğuna geri dönemeyebilir. Bağırsak halkası nazikçe karın boşluğuna geri itilemezse, bağırsağın o bölümü kan akışını kaybedebilir. Bağırsakların sağlıklı olması ve düzgün çalışması için iyi bir kan temini gereklidir.

Çocuklarda Kasık Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Kasık fıtıkları, kasık veya skrotumda bir şişkinlik veya şişlik olarak ortaya çıkar. Şişlik bebek ağladığında daha belirgin olabilir ve bebek rahatladığında küçülebilir veya kaybolabilir. Çocuk sakin ve yatar durumdayken doktorunuz bu şişkinliği hafifçe iterse, kesenin içeriği karın içine geri döndüğünde genellikle küçülür.

Çocuklarda Kasık Fıtıkları Nasıl Teşhis Edilir?

Kasık fıtıkları, çocuğunuzun doktoru tarafından yapılan fizik muayene ile teşhis edilebilir. Çocuğunuz fıtığın azaltılabilir (karın boşluğuna geri itilebilir) olup olmadığını belirlemek için muayene edilecektir. Çocuğunuzun doktoru, özellikle fıtık artık azaltılamıyorsa bağırsağı daha yakından incelemek için karın röntgeni veya ultrason isteyebilir.

Çocuklarda Kasık Fıtığı Tedavisi

Özel tedavi, çocuğunuzun doktoru tarafından aşağıdakilere dayalı olarak belirlenecektir:

 • Çocuğunuzun yaşı, genel sağlığı ve tıbbi geçmişi
 • Fıtık türü
 • Fıtığın karın boşluğuna geri itilebilir olup olmadığı
 • Çocuğunuzun belirli ilaçlara, prosedürlere veya terapilere karşı toleransı

Kasık fıtığını tedavi etmek için bir operasyon gereklidir. Bağırsak kasık kanalında sıkışabileceğinden, keşfedildikten hemen sonra cerrahi olarak onarılacaktır. Bu yapılmazsa, bağırsağa giden kan akışı kesilebilir ve bağırsak hasar görebilir. Çocuklarda kasık fıtığı ameliyatı genellikle bu hasar oluşmadan önce yapılır.

Fıtık ameliyatı sırasında çocuğunuz anestezi altına alınacaktır. Fıtık bölgesinde küçük bir kesi yapılır. Bağırsak halkası karın boşluğuna geri yerleştirilir. Daha sonra kaslar birbirine dikilir. Fıtık ameliyatı genellikle oldukça basit bir işlemdir. Ameliyatla onarılan kasık fıtığı olan çocuklar genellikle ameliyat oldukları gün eve gidebilirler.  Fıtık bir kez kendiliğinden iyileştiğinde veya ameliyatla tedavi edildiğinde, tekrar ortaya çıkması olası değildir.

Fıtık onarımı yapılan çocukların çoğu, aynı gün eve gider; ancak, prematüre bebeklerin bir gece konaklaması gerekebilir. Çoğu çocuk, birkaç gün içinde herhangi bir kısıtlama olmaksızın normal aktivitelere, hatta spora dönebilir. Spor aktivitelerinin kısıtlanma süresi çocuğun yaşına ve spor aktivitesine bağlıdır.

Büyük bir kasık fıtığının testis torbasına uzandığı durumlarda, ameliyattan sonra testis torbası şişebilir. Fıtık geri gelmiş gibi görünebilir. Bu şişlik normaldir ve birkaç hafta ila aylar içinde kendi kendine geçer.

Çocuklarda Kasık Fıtığının Komplikasyonları

Kasık fıtığı komplikasyonları şunları içerir;

 • Bağırsakların bir kısmının karın kaslarına sıkışması
 • Yetersiz kan akışı nedeniyle bağırsakta ömür boyu (kalıcı) hasar

Çocuklarda Kasık Fıtığının Önemli Noktaları

 • Kasık fıtıkları genellikle yenidoğanlarda görülür.
 • Erken doğan veya ailesinde fıtık öyküsü olan bebeklerin fıtık geliştirme olasılığı daha yüksektir.
 • Kasık fıtıkları, kasık veya skrotumda bir şişkinlik veya şişlik olarak ortaya çıkar. Bazen göbeğe geri itilebilirler.
 • Çocuğunuzun kasık fıtığını tedavi etmek için ameliyat olması gerekiyor.

 

Yazar: Ahmet Güngör

Ahmet GÜNGÖR