Çocuklarda Kabızlık Tedavisi

Çocuklarda Kabızlık ve Dışkı Kaçırma Hastalığı

Fekal inkontinansı (dışkı kaçırma hastalığı) olan bir çocuk, tuvalete gidene kadar rektumunda dışkısını tutamaz. Fekal inkontinansın nedenleri ani bir kabızlık vakasından rektumdaki hasarlı kaslara veya sinirlere kadar uzanır. Rektum, bağırsak hareketlerini kontrol eden ve sinyal veren bağırsağın son bölümüdür.

Çocuğunuzda dışkı veya bağırsak inkontinansı varsa, nedenini ve tedavisini belirlemek için bir doktora görünmeniz gerekir. Fekal inkontinans çocuklarda doğum kusuru veya hastalık nedeniyle ortaya çıkabilir, ancak çoğu durumda kronik kabızlıktan kaynaklanır.

Çocuklarda Kabızlık ve Dışkı Kaçırma Hastalığı Nedenleri

Lazımlık eğitimi almış çocuklar genellikle tuvalete gitmeyi reddettikleri için kabız olurlar. Sorun, umumi tuvalet kullanmanın utancından veya oynamayı bırakıp tuvalete gitme isteksizliğinden kaynaklanabilir. Ancak çocuk dışkıyı tutmaya devam ederse, dışkı rektumda birikecek ve sertleşecektir. Çocuğun karnı ağrıyabilir ve aç olmasına rağmen fazla yemek yemeyebilir. Sonunda dışkıyı çıkardığında, durum ağrılı olabilir ve bu da bağırsak hareketi korkusuna yol açabilir.

Kabız olan bir çocuk iç çamaşırını kirletebilir. Kirlenme, bağırsakta daha yukarıdan gelen sıvı dışkı, rektumdaki sert dışkıyı geçip dışarı sızdığında meydana gelir. Kirlenme fekal inkontinansın bir işaretidir. Çocuğunuzun bunu bilerek yapmadığını hatırlamaya çalışın. Sıvı dışkıyı kontrol edemez ve geçtiğini bile anlamayabilir.

Sorunu tedavi etmenin ilk adımı, yerleşik tabureyi geçmektir. Doktor, magnezyum sitrat, mineral yağ veya polietilen glikol gibi bağırsağı temizlemeye yardımcı olan bir veya daha fazla lavman veya bir içecek reçete edebilir.

Bir sonraki adım, gelecekteki kabızlığı önlemektir. Çocuğunuzun tedavisinin bu bölümünde büyük bir rol oynayacaksınız. Çocuğunuza bağırsak alışkanlıklarını öğretmeniz gerekebilir, bu da çocuğunuzu düzenli bağırsak hareketleri için eğitmek anlamına gelir. Uzmanlar, bağırsak alışkanlığı kötü olan çocukların ebeveynlerinin, çocuklarını günde dört kez (yemeklerden sonra ve yatmadan önce) 5 dakika tuvalete oturmaya teşvik etmelerini tavsiye ediyor. Bağırsak hareketleri için ödüller verin ve çocuğunuzu idrar kaçırma atakları için cezalandırmamanın önemli olduğunu unutmayın.

Fekal İnkontinansın Belirtileri Nelerdir?

Fekal inkontinanslı çocuklar tuvaleti kullanmadıklarında, özellikle öksürdüklerinde, hapşırdıklarında veya gaz çıkardıklarında dışkı kaçırabilirler. Ayrıca tuvalete ulaşmadan önce dışkılarını kaçırabilirler.

Fekal İnkontinans Risk Faktörleri

Fekal inkontinans riski en yüksek olan çocuklar şu şekildedir;

  • İshale neden olan bir hastalık
  • İshale neden olan gıda hassasiyetleri
  • Bağırsak hareketlerini kontrol etmeye yardımcı olan sinirlerde hasar
  • Pelvik taban kaslarında hasar (eliminasyona yardımcı olan kaslar)
  • Birden fazla kronik hastalık
  • Hemoroid
  • Kabızlık
  • Bağırsak kontrolünü etkileyen fiziksel anormallikler

Fekal İnkontinans Teşhisi

Fekal inkontinans diğer koşullara benzeyebilir. Durumu teşhis etmek için çocuğun doktoru aşağıdakileri dikkate alacaktır;

Çocuğun genel sağlık ve tıbbi geçmişi

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, çocuğun semptomlarının bir açıklaması,

– Ne zaman ortaya çıktığı

– Çocuğun dışkı kaçırmasına neden olan herhangi bir beslenme veya fiziksel aktivite

– Ağrı, kabızlık veya hastalık gibi ilgili endişeler

– Olayların ne kadar şiddetli olduğu

Fizik muayene

Doktor ayrıca şunları içerebilecek görüntüleme testlerinin sonuçlarını da dikkate alacaktır;

Anorektal Manometre: Çocuğunuzun doktoru ince, esnek bir tüp kullanarak anüs ve rektum çevresindeki kasların ve sinirlerin ne kadar iyi çalıştığını kontrol eder.

Manyetik rezonans görüntüleme: MRI görüntüleme, anüs ve rektumun yapısıyla ilgili sorunları belirlemeye yardımcı olabilir.

Anorektal ultrasonografi: Ses dalgaları anüs ve rektumdaki yapıların görüntülerini oluşturur.

Defekografi: Bu, doktorun çocuğun rektumunda ne kadar dışkı depolayabileceğini ve vücudunun dışkıyı nasıl idare ettiğini bulmasına yardımcı olan bir röntgendir.

Proktosigmoidoskopi: Doktor, esnek bir tüp kullanarak, yara izi veya iltihaplanma kanıtı için çocuğun rektumunun ve alt bağırsağının içine bakacaktır.

Doktor ayrıca, dışkı kaçırma çocuğun özgüvenini tehdit edebileceğinden, durumun onları duygusal ve sosyal olarak nasıl etkilediğini öğrenmek için çocuğun duygularını ve yaşam kalitesini sorabilir.

Fekal İnkontinans Nasıl Tedavi Edilir?

Fekal inkontinans için önerilen tedavi, nedenine bağlıdır. Hastaların fekal inkontinansı yönetmek için birden fazla veya bir tedavi kombinasyonunu denemeleri gerekebilir. Olası tedaviler şunları içerir;

İlaç tedavisi: Çocuğun doktoru, kabızlığın veya fekal inkontinansa katkıda bulunan diğer hastalıkların kontrolüne yardımcı olmak için ilaç reçete edebilir.

Kas eğitimi: Çocuğun doktoru, çocuğun pelvik taban kaslarını güçlendirmeye yardımcı olabilecek bazı egzersizler önerebilir.

Elektrik stimülasyonu: Küçük elektronik darbelere neden olan implantlar, bağırsak hareketlerini yönetmeye yardımcı olmak için cerrahi olarak önemli sinirlerin yakınına yerleştirilebilir.

Ameliyat: Bazı durumlarda, ameliyat bağırsak fonksiyonunu iyileştirebilir veya yapısal bir sorunu düzeltebilir.

Fekal İnkontinans Komplikasyonları

Fekal inkontinans ile ilişkili komplikasyonlar şunları içerebilir;

Duygusal ve sosyal sıkıntı: Fekal inkontinans utanç verici olabilir ve bazı çocuklar, gençler veya genç yetişkinler okul ve sosyal ortamlardan kaçınmak isteyebilir. Bazı çocuklar fekal inkontinans nedeniyle depresyona girebilir.

Fiziksel tahriş: Dışkıya sık maruz kalma ve silme, anüs çevresindeki cildi tahriş edebilir.

Zayıf beslenme: Zamanla, şiddetli fekal inkontinans, çocuğunuzun vücudunun yiyeceklerden yeterince yararlanamadığı anlamına gelebilir. Çocuğunuzun doktoru besin takviyeleri önerebilir.

Fekal İnkontinans Nasıl Önlenir?

Fekal inkontinansın birçok nedeni önlenemez. Bununla birlikte, aileler nedenini bulmak için teşhis sürecinden geçerken, çocuğunuzun idrar kaçırma olaylarını önlemeye yardımcı olacak yollar öğrenebilirsiniz. Örneğin, suçlu beslenme rutiniyse belirli yiyecek veya içeceklerden kaçınmak yardımcı olabilir. Bağırsak eğitimi gibi belirli tedaviler, çocuğun gün boyunca tuvalete gitmek için bir program geliştirmesine ve kazaları önlemesine yardımcı olabilir.

 

Yazar: Elif Saral Bilgiç

Elif Saral Bilgiç