Çocuklarda Apandisit Ameliyatı

Çocuklarda Apandisit ve Laparoskopik Tedavi

Apandisit, apendiksin (kalın bağırsaktan dallanan dar, parmak benzeri bir kese) şişmesi ve enfeksiyonlu olması durumudur. Apandisit çocukluk çağında en sık rastlanan acil ameliyat nedenidir. Enfekte bir apendiks yırtılabileceğinden ve yaşamı tehdit eden bir sorun olabileceğinden, çocuğunuzda aşağıdaki belirtiler varsa hemen sağlık uzmanınızı arayın veya acil servise gidin;

 • Göbek deliği çevresinde ani, belirgin ağrı
 • Kısa bir süre içinde ağrı karnın sağ alt kısmına doğru hareket eder ve çocuğunuz nefes almakta zorlanabilir.

Çocuklarda apandisit belirtileri nelerdir?

Aşağıdakiler, çocuklarda apandisitin en yaygın belirtileridir. Diğer yandan her çocuk Apandisit semptomlarını farklı şekilde yaşayabilir. Belirtiler şunları içerebilir;

 • Karın ağrısı, göbek deliği çevresinde başlayıp karnın sağ alt tarafına doğru ilerleyebilir, fakat aynı zamanda karnın sağ alt tarafında da başlayabilir
 • Genellikle zaman geçtikçe şiddeti artar
 • Hareket etme, derin nefes alma, dokunma, öksürme veya hapşırma ile daha kötü olabilir
 • Apendiks yırtılırsa karın boyunca yayılabilir
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İştah kaybı
 • Ateş ve titreme
 • Davranış değişiklikleri
 • İshal veya kabızlık

Çocuklarda apandisit neden olur?

Apandisit, apendiksin içi, mukus, dışkı veya parazitler gibi şişmesine neden olan bir şeyle dolduğunda ortaya çıkar. Apandis daha sonra tahriş olur ve iltihaplanır. Vücudun bir bölümünün sağlıklı kalması için yeterli kan akışı gereklidir. Kan akışı azaldığında apandisit ölmeye başlar. Rüptür (veya perforasyon), apendiksin duvarlarında dışkı, mukus ve diğer maddelerin sızmasına ve karın içine girmesine izin veren delikler geliştikçe oluşur. Apendiks delindiğinde karın içinde peritonit olarak bilinen bir enfeksiyon oluşur.

Çocuklarda apandisit neden bir endişe kaynağıdır?

Tahriş olmuş bir apendiks, bazen saatler içinde, hızla enfekte ve yırtılmış bir apendikse dönüşebilir. Rüptüre bir apendiks hayatı tehdit edici olabilir. Apendiks yırtıldığında, bakteriler karın boşluğu içindeki organları enfekte ederek peritonite neden olur. Bakteriyel enfeksiyon çok hızlı yayılabilir ve teşhis gecikirse tedavisi zor olabilir.

Çocuklarda apandisit nasıl teşhis edilir?

Çocuklar için apandisit teşhisi, eksiksiz bir tıbbi öykü ve fizik muayeneyi içerecektir. Ayrıca şunları içerebilir;

 • Karın ultrasonu
 • Bilgisayarlı tomografi (BT tarama)

Çocuklar için diğer apandisit tanı testleri şunları içerebilir;

Kan testleri:  Bu testler enfeksiyonu değerlendirmek veya karaciğer veya pankreas gibi diğer karın organlarında herhangi bir sorun olup olmadığını belirlemek için yapılır.

İdrar tahlili:  Bu test, apandisit semptomlarını taklit edebilecek herhangi bir mesane veya böbrek enfeksiyonunu tespit eder.

Çocuklarda apandisit nasıl tedavi edilir?

Apandisit için özel tedavi, çocuğunuzun doktoru tarafından aşağıdakilere dayalı olarak belirlenecektir;

 • Sorunun kapsamı
 • Çocuğunuzun yaşı, genel sağlığı ve tıbbi geçmişi
 • Çocuğunuzun belirli ilaçlara, prosedürlere veya terapilere karşı toleransı
 • Sorunun seyri için beklentiler

Enfekte bir apendiksin yırtılması ve ciddi, yaşamı tehdit eden bir enfeksiyona neden olma olasılığı nedeniyle, doktorunuz genellikle apendiksin bir ameliyatla çıkarılmasını önerecektir.

Çocuklarda apandisit ameliyatı sırasında ne olur?

Apendiks anestezi altında karnın sağ alt tarafında bir kesi yapıldıktan sonra çıkarılabilir. Bu yöntem açık cerrahi olarak bilinir ve apendiks yırtılmışsa, karın içindeki irin ve diğer sıvıların dışarı akmasını sağlamak için küçük bir drenaj tüpü yerleştirilebilir.

Apendiks ameliyatında en çok tercih edilen yöntem ise laparoskopik yöntemdir. Bu prosedür, operasyon sırasında karın içine bakmak için birkaç küçük kesi ve laparoskop adı verilen bir kamera kullanır. Anestezi altında, cerrahın apendiksi çıkarmak için kullandığı aletler küçük insizyonlardan yerleştirilir ve laparoskop başka bir insizyondan yerleştirilir. Bu yöntem genellikle apendiks yırtılmışsa uygulanmaz.

Ameliyattan sonra, bağırsakların iyileşmesi için çocukların belirli bir süre herhangi bir şey yemelerine veya içmelerine izin verilmez. Çocuğunuzun sıvı içmeye başlamasına izin verilene kadar sıvılar, IV adı verilen küçük plastik tüpler aracılığıyla kan dolaşımına verilir. Çocuğunuz ayrıca rahat hissetmesine yardımcı olmak için IV yoluyla antibiyotik ve ilaçlar alacaktır. Sonunda, çocukların berrak sıvılar (su veya elma suyu gibi) içmelerine izin verilecek ve ardından kademeli olarak katı gıdalara geçilecektir.

Çocuğum hastaneden ayrıldıktan sonra ne olur?

Doktorunuz genellikle çocuğunuzun ameliyattan sonraki birkaç hafta boyunca ağır kaldırmamasını, temas sporları yapmamasını yapmamasını önerecektir. Çocuğunuz eve gittiğinde hala dren takılıysa, dren alınana kadar küvette banyo yapmamalı veya yüzmeye gitmemelidir. Çocuğunuzun karın bölgesindeki enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olması için evde antibiyotik alması gerekebilir. Çocuğunuzun kendini rahat hissetmesine yardımcı olmak için evde alması için size bir ağrı kesici ilaç reçetesi verilecektir. Bazı ağrı kesici ilaçlar çocuğunuzun kabız olmasına neden olabilir. Bu nedenle ilacın olabilecek yan etkileri konusunda doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Ameliyattan sonra yatakta yatmak yerine hareket etmek kabızlığı önlemeye yardımcı olabilir. Katı gıdalara geçtikten sonra meyve suları içmek ve meyve, tam tahıllı tahıllar, ekmek ve sebze yemek de kabızlığa yardımcı olabilir. Apandisleri alınan çoğu çocuğun uzun vadeli sorunları olmaz.

 

Yazar: A. Alp Özçelik

 

Abdullah Alp Özçelik