Çocuklarda Anüsten Kan Gelmesi

Çocuklarda Anüsten Kan Gelmesi

 

Ebeveynlik, özellikle çocuğunuz hasta olduğunda, hazırlıklı olmadığınız şeylerle karşılaştığınız bir yolculuktur. Ebeveynler için en korkutucu durumlardan biri de bir çocuğun dışkısında veya kusmuğunda gastrointestinal (GI) kanama olarak bilinen kan olmasıdır.

100 pediatrik gastroenteroloji hastasından yaklaşık altısı GI kanaması yaşar ve nedenler arasında zararsız durumlardan daha ciddi durumlara kadar birçok faktör ortaya çıkabilir.  İşaretler, dışkıda solgun görünen kan izleri ve parlak kırmızı olabilen veya kahve telvesi gibi görünen kan kusmayı içerir. Tedavi edilmediği takdirde, GI kanaması en şiddetli vakalarda şoka, anemiye ve hatta ölüme neden olabilir. İlk adım, kanamanın nerede ve neden başladığını belirlemek için çocuğunuz ve doktoruyla semptomlar hakkında konuşmaktır.

Çocuklarda Anüsten Kan Gelmesi Belirtileri

Alt GI yolu anüs, rektum ve kolondan oluşur. Üst yol yemek borusu, mide ve duodenumu içerir. Semptomlar her iki lokasyondaki kanamalardan benzer olabilirken, üst GI kanamaları daha şiddetli olma eğilimindedir. Çocuğunuzda aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa, doktorunuzu ziyaret edin:

 • Karın krampları
 • Parlak kırmızı kusma
 • Kahve telvesi gibi görünen koyu kahverengi veya siyah kusma
 • İshal
 • Demir eksikliği anemisini düşündüren solgunluk
 • Nefes darlığı
 • Kırmızı, siyah, koyu kahverengi veya katran rengi benzerinde dışkı
 • Çocukta yukarıdaki belirtilerden herhangi biri ve aşağıdaki daha ciddi belirtilerden bir veya daha fazlası varsa, hemen doktorunuza başvurmanız gereklidir;
 • Anüsten durmadan kan gelmesi
 • Yüksek ateş
 • Ağız kuruluğu, aşırı susama, gözyaşı dökmeden ağlama, idrara çıkmada azalma gibi dehidrasyon semptomları
 • Baş dönmesi
 • Tepkisizlik

Çocuklarda Anüsten Kan Gelmesinin 7 Yaygın Nedeni

Çocuğun semptomlarına, fizik muayeneye ve ebeveynden gelen ek bilgilere dayanarak, genellikle çok fazla ek test yapmadan altta yatan sorunu teşhis etmek aşağıdaki sorularla mümkündür;

 • Bağırsak alışkanlıkları
 • Yiyeceklerden kaçınma (belirli yiyeceklerden aniden kaçınırlar veya “sevmezler”)
 • Belirti sıklığı
 • Onları daha iyi hissettiren şey
 • Toplanan bilgiler genel olarak çocuklarda GI kanamasına neden olabilecek yedi yaygın durumdan birine işaret ediyor.
 • Kabızlık

Kabızlık veya sert dışkılama nedeniyle anal doku yırtılabilir. Kısa vadede laksatifler veya dışkı yumuşatıcılar rahatlama sağlayabilir. Uzun vadede, diyette lifi artırmak ve hidrasyonu iyileştirmek yardımcı olabilir. Kabızlığın ağrısı ve şişkinliği ile uzun süre mücadele eden bazı çocuklarda tuvalete gitme kaygısı gelişir. Durum buysa, çocuğunuzun doktoru korkularını yenmelerine yardımcı olmak için danışmanlık veya oyun terapisi önerebilir.

Ülser

GI yolunun astarındaki bu yaralar, pediatrik üst gastrointestinal kanamanın en yaygın nedenidir. İnsandan insana temas ve kontamine yiyecek ve su yoluyla yayıldığına inanılan bir organizma olan H. pylori gibi enfeksiyonlar nedeniyle oluşabilirler.

Gastrointestinal kanama semptomlarının yanı sıra ülser göğüs ağrısına, hıçkırık, geğirmeye ve karnın merkezinde yanma hissine neden olabilir. Tedavi, altta yatan bir enfeksiyonu tedavi etmek için ilaçları veya mide asidini nötralize etmek için antasit ilaçları içerebilir.

Meckel Divertikülü

Meckel Divertikülü şaşırtıcı derecede yaygın bir sorundur. Çocuğun sindirim sistemi hamilelik sırasında geliştiği için bağırsakta düzgün bir şekilde emilmeyen bir kese veya artık dokudur. Torbanın içinde asit yapan ve ağrısız rektal kanama gibi semptomlara yol açan mide dokusu olabilir. Çocuklara tipik olarak 10 yaşından önce teşhis konulur. Tedavi, dokuyu çıkarmak için küçük bir ameliyatı içerir.

Gastrit

Gastrit, çocuğunuzun midesinin astarı iltihaplandığında veya tahriş olduğunda ortaya çıkar. Kronik stres, aşırı kusma, enfeksiyon, diyabet veya tiroid hastalığı gibi otoimmün bozukluklar buna neden olabilir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar, pil gibi toksik gıda olmayan nesneleri yutmaktan gastrit geliştirebilir.

Semptomlar karın ağrısı, şişkinlik, hazımsızlık, GI kanaması ve iştahsızlığı içerebilir. Tedavi genellikle mide asidini azaltmak, enfeksiyonları iyileştirmek ve altta yatan koşulları tedavi etmek için ilaç kullanımını içerir.

İltihaplı Bağırsak Hastalığı

Okul çağındaki çocuklar ve ergenlerde inflamatuar barsak hastalığına bağlı olarak GI kanaması olabilir. Bu durum kanlı ishale, mide ağrısına, açıklanamayan kilo kaybına, yorgunluğa ve beslenme sorunlarına neden olabilir. Tedavi, ciddi vakalarda diyet değişiklikleri, iltihap önleyici ilaçlar veya ameliyatı içerebilir.

Polip

Çocuklar ayrıca polip adı verilen kolonun astarında küçük hücre kümeleri geliştirebilirler. Bu oluşumlar genetik olabilir ve genellikle ciddi değildir, ancak demir eksikliği anemisine veya GI kanamasına yol açabilirler. Neyse ki, yetişkinlerin aksine, kolon kanseri çocuklarda nadir görülür. Problemli polipler basit bir kolonoskopi prosedürü ile ameliyatsız olarak çıkarılabilir.

Çocuklarda Anüsten Kan Gelmesi Nasıl Teşhis Edilir?

GI yolunun kendi içindeki yapısal problemler gibi daha nadir veya karmaşık durumları teşhis etmek için ileri tetkikler gerekli olabilir. Bu durumlarda, çocuğun sindirim sisteminde neler olup bittiğini öğrenmek için röntgen, ultrason, BT taraması veya MRI kullanılır. Daha iyi bir görsele ihtiyaç duyulması halinde aşağıdaki minimal invaziv prosedürlerden biri uygulanabilir;

Üst endoskopi: Doktor, ucunda ışık ve kamera bulunan ince, esnek bir tüpü yemek borusuna, mideye ve ince bağırsağın başlangıcına kadar ilerleterek anormallikleri gözlemler.

Kolonoskopi: Doktor, kolonu görüntülemek için kamera takılı ince, esnek bir tüpü çocuğun makatına geçirir.

Kapsül endoskopisi: Çocuk, vücudundan geçerken ince bağırsağa odaklanarak, çocuğun mide-bağırsak yolu astarının fotoğraflarını çeken hap boyutunda bir kablosuz video kamerayı yutacaktır.

Gastrointestinal sağlık, çocukların ruh halini, özgüvenini ve uzun vadeli sağlığını etkileyebilir. Bir sorunun kaynağına ne kadar hızlı ulaşırsak, tekrar kendileri gibi hissetmeleri de o kadar hızlı olur.

 

Yazar: Hüseyin Aksoy

Hüseyin Aksoy