Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek Taşları

Genel olarak erkekleri kadınlardan daha fazla, yaklaşık ikiye bir oranında etkilemektedir. Ancak son yıllarda bu fark azalmaya başlamış istatistikler değişim göstermiştir.

Esas olarak dört tür böbrek taşı vardır:

1.  Kalsiyum taşları:

En yaygın olanlarıdır (%80). Vücudumuzun kullanmadığı kalsiyum böbreklere gider, burada tutulur ve ıspanak gibi gıdalarda veya C vitamini takviyelerinde bulunan oksalat gibi maddelerle birleşerek taşı oluşturur. Fosfat ve karbonat, kalsiyumun bazen birleştiği diğer maddelerdir ve kalsiyum taşlarının karışık bileşimidir.

2.  Strüvit taşları:

Taşların %5-15’i bu türdendir. Kadınlarda daha sık görülürler ve sıklıkla üriner sistemdeki tekrarlayan veya kronik enfeksiyonların ürünüdürler. Büyüyebilirler ve böbreği, üreterleri veya mesaneyi tıkayabilirler.

3.  Ürik asit taşları:

Taşların %5-6’sı bu taşlardan oluşur. Çok fazla et, kabuklu deniz ürünleri ve balık yiyen kişilerde daha sık görülür ve gut hastaları, kan hastalıkları, kemoterapi gören veya hızlı kilo almış hastalar gibi idrarda bu asidin aşırı miktarda bulunduğu durumlarda da ortaya çıkabilir.

4.  Sistin taşları:

Böbrek taşlarının %1’i bu bileşime sahiptir. Nadir olmalarına ve sistinüri adı verilen genetik bir bozukluktan kaynaklanmalarına rağmen her iki cinsiyeti de etkilerler. Bu, böbreklerin kaslarda, sinirlerde ve vücudun diğer bölümlerinde bulunan bir amino asit olan sisteinin idrara çok fazla atmasına neden olur.

Kimlerde Böbrek Taşı Olabilir?

Böbrek taşlarının görünümünü birkaç faktör etkileyebilir:

 • Aile geçmişinde olması (Genetik): Bir akrabamız daha önce böbrek taşından acı çektiyse, taş geliştirme olasılığımız daha yüksektir. Hatta bazı uzmanlara göre bu durum onlardan muzdarip olma riskini üç katına çıkarmaktadır.
 • Beslenme: Yağlar, şekerler ve hayvansal proteinler açısından zengin bir diyet ve yüksek miktarda sodyum (tuz) alımı kalsiyum taş riskini artırır.
 • Alınan sıvı miktarı: Dehidrasyon idrarın fazla konsantre olmasına neden olabilir ve bu da kristal oluşumunu destekler.
 • Sistinüri, primer hiperoksalüri veya kistik fibroz gibi bazı genetik hastalıklardan kaynaklanan, idrardaki madde konsantrasyonlarının değiştiği ve bunun taş oluşumuna neden olduğu metabolik bozukluklarda taş oluşumunu tetikler.
 • İdrar yolu enfeksiyonları ve bazı böbrek bozuklukları: Kistik böbrek hastalığı, nefrokalsinoz (bu organda aşırı kalsiyum), sünger veya at nalı iliği böbrek gibi doğum kusurları vb. taş oluşumunda etkilidir
 • İdrar yolundaki anormallikler (daralma, genişleme, üreterin böbrek ile birleştiği yerde tıkanıklık yaşaması…): Bu anormallikler idrar akışını engeller ve idrarın durgunlaştığı alanlar oluşturarak taş oluşumunu kolaylaştırır.
 • Diğer hastalıklar: Gut, tiroid veya paratiroid bezlerinin rahatsızlıkları veya Crohn hastalığı gibi mide-bağırsak yapısı diğerlerinin yanı sıra taştan muzdarip olma riskini artırır. Obezite, diabetes mellitus veya arteriyel hipertansiyon, görünümünü destekleyen risk faktörleridir.

Bazı ilaçların alımı, farklı bileşimlerdeki böbrek taşlarının görünümünü de etkileyebilir.

Bununla birlikte, çoğu durumda, taşların ortaya çıkmasından sonra altta yatan bir hastalık tespit edilmez.

Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek taşlarının belirti ve bulguları taşın büyüklüğü ve yeri gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. En yaygın olanları:

 • Şiddetli ağrı (renal kolik): Taş, üreterden idrar akışını engellediğinde ortaya çıkar. Genellikle alt sırt ve yanlarda kasık, uyluk veya cinsel organlara yayılabilen keskin bir ağrıdır. Bu ağrı genellikle “doğum yapmaktan çok en acı verici” deneyimlerden biri olarak tanımlanır.
 • İdrarda kan.
 • Mide bulantısı ve kusma.
 • Kötü kokulu veya bulanık görünümlü idrar.
 • İdrar yaparken ağrı.
 • Ateş ve/veya titreme.
 • idrar enfeksiyonları.

Taşlar küçükse veya idrar akışını engelleyemiyorsa semptomlara neden olmayabilir.

Böbrek Taşım Var Ne Yapmalıyım?

 • Geleneksel olarak, küçük veya asemptomatik taşlar söz konusu olduğunda, idrar miktarını artırmak ve taşın atılmasına yardımcı olmak için günde altı ila sekiz bardak su içmeniz tavsiye edilir.
 • Bununla birlikte, diğer güncel kaynaklar, semptomları kötüleştirebileceğinden ve aşırı hidrasyonun taş çıkarma sürelerini azalttığına dair net bir kanıt bulunmadığından, koliğin akut fazında aşırı hidrasyondan kaçınılmasını önermektedir.
 • Lokal ısı uygulaması, ağrı ve mide bulantısını gidermek için tamamlayıcı bir tedavi olarak da faydalıdır.

Şiddetli ağrı durumunda diklofenak gibi steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) almak gerekir. Bazı durumlarda farklı ağrı kesiciler hatta hastaneye yatış gerekli olabilir. Taşı tedavi etmek için kullanılan, çıkarılmasını veya çözünmesini destekleyen başka ilaçlar da vardır.

İlaçlar işe yaramazsa ve semptomlar devam ederse, böbrek taşı böbrek enfeksiyonuna ve kalıcı organ hasarına veya ciddi komplikasyonlara neden olabileceğinden, taşı idrar yolundan çıkarmak ve yeterli idrar akışını sağlamak için aktif tedavi gerekir. Bu tür tedaviler, taşı çok küçük parçalara ayırmayı veya doğrudan üreter yoluyla bütün olarak tutmayı içerenleri içerir.

Daha önceki tekniklerle ulaşılamayan büyük ve/veya ulaşılması zor taşlar için ameliyat gerekir.

Böbrek Taşları İçin Tedaviler

Böbrek taşlarını çıkarma tedavisi taşın türüne, boyutuna ve idrar yolunu tıkayıp tıkamadığına bağlı olacaktır.

➢    Şok dalgası litotripsi

Böbrekteki taşları küçük parçalara ayırarak idrar yolundan geçip idrar yoluyla vücuttan atılmasını sağlayan şok dalgalarından oluşur.

➢    Üreteroskopi

Taşın bulunması ve çıkarılması için küçük bir tüp ile yapılır. Taş küçükse, doktor onu çıkarabilir. Eğer büyükse lazer teknolojisi kullanılarak parçalara ayrılması gerekebilir.

➢    Perkütan

Genellikle daha karmaşık vakalar ve büyük taşlar için ayrılmıştır. Derideki küçük bir kesiden böbreğe bir kamera sokulması ve ardından taşların parçalanması ve çıkarılmasından ibarettir.

Böbrek Taşlarını Önlemek İçin 10 Öneri

Aşağıdaki yaşam tarzı yönergeleri, özellikle böbrek taşlarını geliştirme olasılığı daha yüksek olan kişilerde böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olabilir:

1. Günde 2,5-3 litre su için

Özellikle sıcak bir iklimde yaşıyorsanız veya çok fazla fiziksel egzersiz yapıyorsanız, gün boyunca düzenli olarak yapın.

2. Alkolsüz içecek alımınızı sınırlayın

Bu ürünler, taş oluşumuna katkıda bulunabilecek yüksek bir fosforik asit içeriğine sahiptir.

3. Alkolden uzak durmaya çalışın

Sağlık açısından tavsiye edilmemesinin yanı sıra, böbrek taşlarının oluşumuna zemin hazırlayan gut hastalığının ortaya çıkmasına da yardımcı olabilir.

4. Kalsiyum konusunda tetikte olun

Vücudunuzun günde en az bin miligram aldığından emin olun, ancak takviye almadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

5. Tuzu kötüye kullanmayın

Böbrek taşları yüksek sodyum alımı ile ilişkili olduğu için günde en fazla 3-5 gram hedefleyin.

6. Hayvansal protein yerine bitkisel proteini tercih edin

Yani, özellikle daha az yağsız et tüketimini azaltmaya çalışın ve bunun yerine avokado, karnabahar ve bezelye gibi bitkisel protein açısından zengin gıdaların tüketimini artırın.

7. Diyetinizde oksalatı kontrol edin

Pek çok taşta bulunan maddelerden biri olduğu için oksalat konsantrasyonunun düşük olduğu gıdaları (yumurta, mercimek, beyaz pirinç, kabuğu soyulmuş elma, üzüm, karnabahar veya kabak) tercih etmeniz ve ıspanak gibi diğerlerinden uzak durmanız önerilir.

8. İdrarınızı kontrol edin, izleyin

Açık renkli olmalı ve günde 2 ile 2,5 litre arasında bir hacme ulaşmalıdır.

9. Formda kalın

Vücut kitle indeksinizin (VKİ) sağlıklı limitleri (18-25 kg/m2) aşmasını engellemeye çalışın ve kilonuzu izleyin. Düzenli olarak fiziksel egzersiz yapmak, bunu başarmanıza ve daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

10. Doktorunuzun tavsiyelerine güvenin

Böbrek taşlarınızın özelliklerine ve nedenine bağlı olarak, gerekli ilaçları ve ihtiyacınız olan diyet değişikliklerini doktorunuz size reçete edecektir. Bu yönlendirmelere uymaktan çekinmeyin.

 

Yazar: Göksel Verim

Göksel VERİM