Bişektomi Ameliyatı (Yanak İnceltme)

Bişektomi

Sosyal medya keşfet bölümünde pek çok ünlünün öncesi-sonrası fotoğraflarına siz de mutlaka denk geliyorsunuzdur. Bu fotoğraflarda beğeniyle takip ettiğimiz ünlülerin yüz hatlarında bir tarihten sonra daha ince ve keskin görünüm kazandıklarını görürüz. Kimi zaman bu değişim sadece kilo verme ya da yüz hatlarının oturması şeklinde açıklansa da bazen bu açıklamanın yeterli olmadığını düşünürüz. Evet, bir işlem yapılmışsa o muhtemelen bişektomi operasyonudur.

Ünlüler arasında trend bu yönde olunca özellikle kadınlar arasında yeni güzellik standardı da daha keskin ve ince yüz hatları olarak şekillenmeye başladı ve bişektomi işlemi de epey popülerleşti. Elbette bişektominin bu kadar yaygınlaşmasının bir diğer nedeni de bu işlemin ekonomik olarak da ulaşılabilir sınırlar içerisinde olmasıdır. Bu yazımızda son dönemlerde çok yaygınlaşan ve bir o kadar da merak edilen bişektomi işlemine yakından bakacağız.

Bişektomi nedir?

Bişektomi ne demek sorusuna kısaca yanaklarımızın içerisinde bulunan ve “Bichat yağ yastığı” olarak adlandırılan yağ dokumuzun cerrahi olarak alındığı bir işlem olduğu şeklinde cevap verebiliriz. Bu prosedürle yağ dokumuz alındıktan sonra elmacık kemiklerimiz belirginleşerek yüzümüz daha ince ve kemikli bir görünüm kazacaktır.

Bişektomi Nasıl Yapılıyor?

Bişektomi, lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir prosedürdür. Cerrahımız, ağzımızın iç kısmından, üst molar dişlerin hemen altından küçük bir kesi yapar. Ardından yüzümüze yağlı görünümü veren bichat yağ yastığını dikkatlice çıkarır. Sonrasında açılan kesiler dikişlerle kapatılarak operasyonumuz tamamlanır.

Bişektomi Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Bişektomi işlemimiz genellikle 30-45 dakika arasında sürer. Bişektomi işleminin bir avantajı da iz bırakmamasıdır. Kesilerimiz yanak içerisinden yapıldığı için operasyon sonrası dışarıdan fark edilebilecek herhangi bir ameliyat izimiz kalmaz.

Bişektomi Kaç Yaşında Yapılır?

Bişektomi yetişkin hastalarda yapılır. Yüz hatlarımızın şekillenmesi açısından 18 yaş ve üzeri kişilerde doktorun değerlendirmesi doğrultusunda bu operasyon gerçekleştirilebilir.

Bişektomi Sonrası Ödem Nasıl Atılır?

Bişektomi sonrası, özellikle ilk birkaç gün içerisinde ödem (şişlik) oluşabilir. Bu şişliğin azaltılması için doktorumuzun önerdiği şekilde ve uygun zaman aralıklarıyla operasyon bölgesinde soğuk kompres uygulayabiliriz. Operasyon sonrası iyileşme sürecini rahat geçirebilmemiz için başımızı yüksekte tutmaya ve doktorumuzun önerdiği ağrı kesicileri kullanmaya da özen göstermeliyiz.

Bişektomi Kaç Günde İyileşir?

Tam iyileşme süreci kişiden kişiye değişebilse de, işlem sonrası genellikle 1-2 hafta içerisinde normal aktivitelerimize dönebiliriz. Ancak, ödem ve morlukların tamamen geçmesi birkaç haftalık bir zaman alabilir.

Bişektomi Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Bişektomi sonrası ilk sonuçlar, ödemin azalmasıyla birlikte genellikle birkaç hafta içinde görülmeye başlar. Ancak, nihai sonuçları görmemiz için birkaç ay beklememiz gerekebilir.

Bişektomiyi Hangi Doktor Yapar?

Bişektomi işlemi, plastik cerrahi veya ağız, yüz ve çene cerrahisi uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

Bişektomi Ne Kadar Kalıcı?

Bişektomi sonucu alınan Bichat yağ yastıkları geri gelmez, bu nedenle işlemin sonuçları kalıcıdır. Ancak, yaşlanma veya kilo alma gibi nedenlere bağlı olarak yüzümüzdeki diğer yağ dokularında değişiklikler olabilir. İşlemin kalıcılığı açısından bişektomi sonrası sağlıklı beslenmeye ve kilomuzu korumaya özen göstermeliyiz.

Riskli mi?

Bişektomi, tıpkı diğer cerrahi işlemler gibi birtakım riskleri içerebilir. Operasyon sonucu ortaya çıkabilecek bazı riskler şunlardır:

 

Enfeksiyon: Ameliyat sonrası her cerrahi işlemde olduğu gibi, enfeksiyon riski bulunmaktadır. Bu risk, doğru aseptik tekniklerin kullanılması ve post-operatif bakım ile azaltılabilir.

Hematom veya Seroma: Cerrahi bölgede kan veya serum birikmesi oluşabilir.

Yara İzi: Ameliyatın yapılış şekline ve kişinin yara iyileşme özelliklerine bağlı olarak ağzın içerisinde minimal yara izleri kalabilir.

Asimetri: Her iki yanaktan eşit miktarda yağ çıkarılmazsa yüzümüzde asimetri oluşabilir.

Hassasiyet veya Uyuşukluk: Ameliyat sırasında sinirlere zarar verilirse, yanakta veya ağzın içinde geçici veya kalıcı hassasiyet veya uyuşukluk oluşabilir.

Doku veya Deri Sarkması: Bichat yağ yastığının alınması sonrası, bazı kişilerde ciltte gevşeme veya sarkma meydana gelebilir.

Yanakta İncelme: Özellikle çok fazla yağın alındığı durumlarda, yanakların aşırı ince görünmesi olasıdır.

Reaksiyonlar: Lokal anesteziklere veya ameliyat sırasında kullanılan diğer ilaçlara alerjik reaksiyonlar oluşabilir.

Bişektomi işleminin ameliyathane ortamında, ameliyat prosedürlerine uygun olarak deneyimli bir cerrah tarafından yapılmasının bu riskleri minimize edeceğini unutmayın. Detaylı bilgi için Aktif International hastaneleri ile iletişime geçerek randevu alabilirsiniz.