Bebeklerin Mide Çıkışı Tıkanıklığı

Bebeklerin Mide Çıkışı Tıkanıklığı (İnfantil Pilor Stenozu)

İnfantil pilor stenozu ya da bebeklerde mide çıkışı tıkanıklığı doğum ile 6 aylık arasındaki bebekleri etkileyen ve dehidratasyona yol açabilen şiddetli kusmaya neden olan bir sorundur. Yenidoğanlarda ameliyat gerektiren en ciddi ikinci sorun olarak da bilinir.

Midenin ince bağırsağa bağlanan alt kısmı pilor olarak bilinir. Pilor stenozunda midenin bu kısmındaki kaslar genişler, pilorun ağzını daraltır ve sonunda yiyeceklerin mideden bağırsağa geçmesini engeller.

Hangi Bebekler Pilor Stenozu İçin Daha Yüksek Risk Altındadır?

Beyaz ırktan bebekler, diğer ırkların bebeklerinden daha sık pilor stenozu geliştiriyor gibi görünüyor. Aynı zamanda erkekler kızlara göre daha sık pilor stenozu geliştirir. Diğer yandan pilor stenozu kalıtsal olabilir. Yani bir ailenin birkaç üyesi bebeklik döneminde bu sorunu yaşamış olabilir. Bu da yeni doğacak bebeklerin risk altında olduğunu gösterir.

Pilor Stenozu Neden Endişe Verici Bir Durumdur?

Mide açıklığı tıkandığı ve bebekler kusmaya başladığı için çeşitli problemler olabilir. En ciddi sorun dehidrasyondur. Bir bebek düzenli olarak kusarsa, beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli sıvı alamaz. Bebeklerin vücutları yetişkinlerden daha küçüktür ve sıvı kaybetmeyi yetişkinler kadar kolay tolere edemezler. Potasyum ve sodyum gibi vücudun sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu mineraller de bebek kustukça kaybolur. Vücutlarında doğru miktarda su ve mineral bulunmayan bebekler çok çabuk hastalanabilirler.

Ortaya çıkan bir diğer sorun da kilo kaybıdır. Aldığı besinlerin çoğunu veya tamamını kusan bir bebek, kilo almak ve sağlıklı kalmak için yeterli besine sahip olmayacaktır.

İnfantil Pilor Stenozunun Belirtileri Nelerdir?

Pilor stenozu olan bir bebekte görülen en yaygın semptom şiddetli ve ani kusmadır. Bu tür kusma, bir bebeğin beslenmenin sonunda gaz ve yediklerinin bir kısmını çıkarmasından farklıdır. Bebek genellikle oldukça acıkmıştır ve iştahla yemek yer veya emer. Diğer semptomlar şunları içerebilir;

  • Kilo kaybı
  • Kusmasına rağmen aşırı açlık
  • Enerji eksikliği
  • Daha az bağırsak hareketi
  • Kabızlık
  • Sık, mukuslu dışkı

Pilor stenozu semptomları diğer durumlara veya tıbbi problemlere benzeyebilir. Teşhis için daima çocuğunuzun doktoruna danışın.

İnfantil Pilor Stenozu Neden Olur?

Çok faktörlü kalıtım, doğum kusuruna neden olan birçok faktörün olduğu anlamına gelir. Faktörler genellikle hem genetik hem de çevreseldir. Çoğu zaman bir cinsiyet (erkek veya kadın) çok faktörlü özelliklerde diğerinden daha sık etkilenir. Örneğin pilor stenozu erkeklerde kadınlara göre dört kat daha sık görülür. Bir çocuk pilor stenozu ile doğduktan sonra, bunun tekrar olma şansı, hali hazırda bu durumla doğmuş olan çocuğun cinsiyetine ve bir sonraki çocuğun cinsiyetine bağlıdır.

Pilor Stenozu Nasıl Teşhis Edilir?

Doktor, kusmuğun neye benzediği de dahil olmak üzere bebeğin beslenme ve kusma düzeni hakkında ayrıntılı sorular soracaktır. Doktor bir muayene yapacak ve doğumdan bu yana herhangi bir kilo kaybı veya büyümeyi sürdürmede başarısızlığı not edecektir. Aynı zamanda karında bir yumru olup olmadığını da kontrol edecektir.

Pilor stenozu olası görünüyorsa, doktor muhtemelen bir karın ultrasonu isteyecektir . Büyütülmüş, kalınlaşmış pilor, ultrason görüntülerinde görünür ve doktorunuz ultrasondan önce bebeğin birkaç saat beslenmemesini isteyebilir.

Doktor ayrıca elektrolit düzeylerini (sıvıları dengede tutmaya ve hayati organların düzgün çalışmasına yardımcı olan mineraller) kontrol etmek için kan testi isteyebilir.

Pilor Stenozu Tedavisi Nedir?

Bir bebeğe ultrason veya baryum yutma testi ile pilor stenozu teşhisi konduğunda, bebek hastaneye yatırılacak ve ameliyat için hazırlanacaktır. Kandaki herhangi bir dehidrasyon veya elektrolit sorunu, genellikle 24 saat içinde intravenöz (IV) sıvılarla düzeltilecektir.

Pilor stenozu ameliyatla onarılmalıdır. Doktorlar tıkanıklığı gidermek için piloromyotomi adı verilen bir ameliyat yaparlar. Cerrah küçük bir kesi yaparak piloru inceledikten sonra kalın, gergin kasları ayırır ve yayar. Sonrasında bu kasları gevşetir ve açar.

Ameliyat laparoskopi yoluyla da yapılabilir. Bu teknik, göbek deliğindeki küçük bir kesikten yerleştirilen küçük bir kamera kullanır ve doktorun pilor bölgesini görmesini sağlar. Doktor, yakındaki kesilere yerleştirilen diğer küçük aletleri kullanarak ameliyatı tamamlayabilir.

Emziriyorsanız, bebeğiniz hastanedeyken emzirmeye devam etme konusunda endişelenebilirsiniz. Hastane personeli, bebeğiniz düzenli besleninceye kadar süt sağmaya devam edebilmeniz için size bir göğüs pompası verebilmeli ve onu kullanmanıza yardımcı olmalıdır.

Başarılı bir piloromyotomiden sonra bebeğinizin herhangi bir özel beslenme programına uymasına gerek kalmayacaktır. Doktorunuz muhtemelen ameliyat bölgesinin düzgün bir şekilde iyileştiğinden ve bebeğinizin iyi beslendiğinden ve kilo aldığından emin olmak için bir takip randevusunda çocuğunuzu muayene etmek isteyecektir.

Pilor Stenozu Ameliyatının İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Bebekler genellikle ilk 24 saat içinde az miktarda sıvı içmeye başlayabilirler. Genellikle, elektrolit içeceği gibi sıvılar bebeğinize önce verilir. Bununla birlikte, pilor kasının cerrahi bölgesinin şişmesi nedeniyle bebekler ameliyattan sonra birkaç gün kusabilir. Şişlik birkaç gün içinde geçer. Bebeklerin çoğu, eve gittiklerinde normal beslenme düzenlerine dönecektir. Bebekler genellikle ameliyattan iki ile üç gün sonra eve gidebilirler.

 

Yazar: Ömer Faruk Aydoğan

Ömer Faruk Aydoğan