Baldır Büyütme Ameliyatı

Baldır Büyütme Ameliyatı

Baldır büyütme ameliyatı, estetik veya fonksiyonel nedenlerle baldırlarımızın hacmini veya şeklini değiştirmek istememiz halinde uygulanabilecek bir cerrahi işlemdir. Bu ameliyat, baldırlarımıza implant yerleştirilerek veya implant yerine doğrudan kendi vücudumuzda farklı bölgelerden alınan yağların baldırlarımıza transferi yoluyla yapılmaktadır. Ameliyatın amacı, baldırlarımıza daha dolgun, simetrik ve estetik bir görünüm kazandırmaktır.

Estetik veya fonksiyonel nedenlerle ihtiyaç duyabileceğimiz baldır büyütme ameliyatını aşağıdaki gerekçelerle yaptırmak isteyebiliriz:

  • Doğuştan Gelen Anomaliler: Doğuştan asimetrik veya gelişmemiş baldırlara sahip olabiliriz. Böyle durumlarda baldır büyütme ameliyatı ile vücudumuzla daha orantılı baldırlara sahip olabiliriz.
  • Kazalar veya Yaralanmalar: Yaralanma sonucu oluşan kas kaybı, baldırımızın şeklinin değişmesine neden olmuş olabilir.
  • Hastalıklar: Bazı kas hastalıkları baldırlarımızın zayıflamasına sebep olabilir.
  • Estetik Nedenler: Baldırlarımızın daha dolgun ve estetik görünmesini tercih ediyor olabiliriz.

Kimler Ameliyata Uygundur?

Baldır büyütme ameliyatına karar vermeden önce aranan bazı şartlar vardır. Bu konuda doktorumuz görüşme sırasında bizi daha detaylı şekilde bilgilendirecektir. Ancak genel olarak bahsetmek gerekirse, baldır büyütme ameliyatı için uygun adaylar aşağıdaki gibidir:

  • Genel sağlık durumumuz iyi olmalıdır.
  • Sigara içmiyor olmalıyız veya ameliyat öncesi ve sonrasında sigarayı bırakabilecek durumda olmalıyız.
  • Gerçekçi beklentilere sahip olmalıyız ve ameliyat ile başarılabilecek olan sonuçların sınırlarının farkında olmalıyız.
  • Ameliyatın risklerini ve faydalarını anlamış olmalıyız.

Baldır Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Baldır büyütme ameliyatını iki şekilde yapmak mümkündür. Bu yöntemlerden biri baldırlarımıza implant yerleştirerek diğeri ise yağ transferi yöntemiyle yapılır.

Implant Yöntemi: Baldırlarımızda ne kadarlık bir büyütme yapılacağı göz önünde bulundurularak uygun boyutlardaki baldır implantlarımız ameliyat öncesi hazır bulundurulur. Anestezi sonrası cerrahımız bu implantların baldırlarımıza yerleştirilmesine uygun alan sağlayacak şekilde kesiler açar. Açılan bu kesiler aracılığıyla implantlarımız baldır kaslarımızın altına yerleştirilir. Bu implantlar, genellikle silikon malzemeden yapılmıştır ve baldırlara daha dolgun bir görünüm kazandırır. İmplantın yerleştirilmesi sonrası baldırlarımızda doğal bir görünüm elde etmek için cerrahımız son düzeltmeleri yapar. En son adımda kesilerimiz titizlikle dikilerek kapatılır ve ameliyatımız sonlandırılır.

Yağ Transferi: Bu yöntemde baldırlarımıza enjekte edilecek yağlar öncelikle kişinin kendi vücudundan alınır. Bu yağlar genellikle yağlanmanın en yoğun olduğu göbek ve bel çevresinden alınır. Alınan yağ enjeksiyon öncesi hazırlık işlemlerinden geçirilir ve enjekte edilmeye hazır hale getirildikten sonra baldırlarımızda doğru alanlara ince kanüller aracılığıyla enjekte edilir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Ameliyat sonrası ilk birkaç gün baldırlarımızda şişlik ve morluk olabilir. Bu durumun normaldir ve birkaç hafta içerisinde etkisini kaybedecektir. İyileşme sürecini en az ağrı ve rahatsızlıkla atlatabilmemiz için bu süreçte doktorumuzun önerdiği ağrı kesiciler ve antibiyotikler düzenli olarak kullanmalıyız.

Ameliyattan maksimum fayda sağlayabilmemiz için, ameliyat sonrası bize giydirilen medikal korseyi 3-4 hafta kadar kullanmamız gerekir. İyileşme sürecimizin devam ettiği bu süreçte ağır sporlardan ve aşırı fiziksel aktivitelerden de kaçınmalıyız.

Elbette her cerrahi işlemde olduğu gibi, baldır büyütme ameliyatının da riskleri vardır. Bu nedenle, ameliyatı planlamadan önce konu hakkında detaylı araştırma yapılmalı ve deneyimli bir plastik cerrah ile görüşmeliyiz. Detaylı bilgi için Aktif International hastaneleri ile iletişim kurarak randevu alabilirsiniz.