Bademcik Ameliyatı

Bademcik Ameliyatı

Bademcik ameliyatı, bademciklerin cerrahi yöntemler kullanılarak alınmasına verilen isim olarak bilinmektedir. Bademcikler, boğazın tam olarak arkasında konumlanan iki adet oval şekle sahip organdan oluşmaktadır. Boğazın her iki tarafında da birer adet bademcik yer almaktadır ve bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olarak kabul edilmektedir.

Bademcikler ağız yoluyla vücuda girmekte olan virüs ya da bakterilerin karşılaştığı ilk savunma hattıdır. Bu nedenle özellikle de çocuklarda çok önemli işlevlere sahip bir organ olduğunu söylemek mümkündür. Bademcikler yaş ilerlemesine bağlı olarak zamanla işlevini kaybetmeye başlar ve bağışıklık sistemindeki önemi de azalır. Yetişkinlerde bademcik iltihaplanması vakalarının çocuklara göre daha az görülmesi de genel olarak bu nedene bağlanmaktadır.

Bademcik Ameliyatı Neden Yapılır?

Bademcik ameliyatı nedenleri dendiği zaman akla ilk genel faktör, bademcik iltihabıdır. Bademcik iltihabının sık sık görülmesi, kronik hale gelmiş şiddetli bademcik iltihabı vakalarını engellemek amacıyla bademciklerin alınması değerlendirilebilir. Öte yandan baktığımızda özellikle de son zamanlarda bademcik büyümesi sonucunda yaşanan solunum güçlüğü, nefes darlığı gibi şikayetleri engellemek amacıyla da cerrahi yönteme başvurulmaktadır. Eğer siz de bu belirtileri yaşıyorsanız Üsküdar Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi doktorlarından bademcik ameliyatı hakkında bilgi alabilir, muayene olabilir ve gerekli görüldüğü takdirde ameliyatınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bademcik Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Bademciklerin alınması, bademciklerle ilgili yaşanan problemlerde başvurulan son seçenektir. Bademcik, bağışıklık sisteminde önemli bir göreve sahip olduğu için mecbur kalınmadığı müddetçe cerrahi yönteme başvurulmaz. Peki, hangi durumlarda bademcik ameliyatı yapılır?

Önceki sene içerisinde yedi defa, son iki senelik periyotta en az beşer defa ya da son üç sene içerisinde her sene en az 3 defa bademcik iltihabı gelişmesi durumunda, cerrahi yönteme başvurulması gereklidir. Diğer yandan, bademcik iltihabına neden olan bakteriyel kaynaklara antibiyotik tedavisi uygulanmasına rağmen istenilen sonuçların elde edilememesi ya da bademcik arkasında iltihapla dolu olan apselerin oluşması durumunda ve yapılan müdahalelere rağmen ilerleme kat edilememesi durumunda bademciklerin alınması yoluna gidilmektedir. Çünkü artık bademciklerin kişinin sağlığına katkısı son derece azalmış hatta iltihaplanma sonucunda ortaya çıkan bulgular acil önlem alınması gereken bir durum haline gelmiştir. Bu durumlardan dolayı uygulanan bademcik ameliyatının ardından boğaz enfeksiyonlarının sıklığında ve şiddetinde azalmalar görülmektedir.

Bademcikler, sık sık ya da kronik hale gelmiş enfeksiyonlarla büyüyebilir ve bu büyüme kalıcı hale gelebilir. Bademciklerin büyümesi ile birlikte ortaya çıkan uyku apnesi gibi komplikasyonların tedavi edilebilmesi içinde bademcik ameliyatı uygulanabilir.

Bunun yanı sıra bademcikte tümör oluşumu gözlenmesi durumunda da cerrahi yöntem uygulanabilir. Özellikle de kötü huylu tümör saptandığında ya da tümörün kötü huylu olduğuna dair şüpheler varsa cerrahi yöntem uygulanmalıdır.

Bademcik Ameliyatı Hazırlığı

Bademcik ameliyatı öncesinde uzman doktor, hastanın sağlık geçmişini dinleyecek ve gereken muayene prosedürlerini işleme alacaktır. Doktor bu süreçte ameliyat olacak çocuğun diyet takviyesi, düzenli kullanılan ilaçlar gibi bilgilerini edinmek isteyecektir. Bu süreçte talep edilen tüm bilgilerin doktora net bir şekilde aktarılması ameliyat süreci açısından son derece önemli bir noktadır. Ameliyat olacak bireyde anestezi ilaçlarına karşı herhangi bir hassasiyet olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Uzman doktor, eğer düzenli olarak kullanılan ilaçlar varsa bu ilaçların ameliyattan birkaç gün önce bırakılmasını isteyebilir. Ayrıca ameliyattan önce bir takım testle uygulanabilir ve laboratuvar ortamında incelenmek üzere kan örneği alınabilir. Tüm bunlara ek olarak hastaların ameliyattan önceki geceden itibaren bir şey yememeleri gerekmektedir.

Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bademcik ameliyatı nasıl yapılır sorusunun cevabı birçok kişi tarafından merak edilmekte olan bir konu olarak dikkat çekiyor. Bademcik ameliyatı genellikle son derece kolay bir şekilde yapılabilen bir cerrahi müdahale olarak bilinmektedir. Genellikle hastanede yatış gerektirmeyen bir işlemdir. Fakat bireyde bademciğe bağlı komplikasyonların gelişmesi, müdahale sonrasında komplikasyon gelişme ihtimali gibi durumlar bulunduğu takdirde hastanede yatış gerekebilmektedir.

Bademcik ameliyatı, genel anestezi yöntemi kullanılarak yapılır. Bu nedenle bireyin ameliyat esnasında acı duyması, herhangi bir şey hissetmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Bademcik Ameliyatı Sonrası

Bademcik ameliyatından sonra yapılması gerekenler birçok kişinin merakla araştırdığı bir konu. Bademcik ameliyatının ardından çok nadirde olsa bir takım sorunların görülme ihtimali vardır. Bu sorunlar; 1 – 2 hafta boyunca devam eden boğaz ağrısı, yutkunurken boğaza bir şey takılmış gibi hissetmek; kulak, boyun ya da çenede görülen ağrılar olarak karşımıza çıkıyor.

Bademcik ameliyatının ardından ortaya çıkan bulguların daha hafif seyretmesi ve iyileşme sürecinin daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesi adına doktor tarafından verilecek tavsiyeleri dinlemekte de fayda vardır. Ayrıca eğer doktor ilaç reçete etmişse reçete edilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması gerekir.

Olası bir sıvı kaybı durumunu önleyebilmek açısından bol bol su tüketilmesi önerilir. Elma püresi gibi yutması kolay olan yiyeceklerin tercih edilmesi, hastalık sonrası bulguların hafif seyretmesi açısından önemli bir noktadır. Aynı zamanda dondurma ya da muhallebi gibi yiyeceklerde ameliyat sonrasında rahatlatıcı etkilere sahiptir. Sert besinlerin tüketilmesi boğaz içerisindeki yaraların kanamasına neden olabilir. Dolayısıyla iyileşme süreci uzayacaktır. Acı ya da kanamaya neden olabileceği için baharatlı, asitli yiyeceklerden kaçınmakta da fayda vardır. Ayrıca birkaç gün süreyle yatak istirahatinde bulunmak, yararlı olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bademcik ameliyatından sonra hastalık tekrarlar mı?

Bademcik ameliyatı, bademciklerin alınması için yapılan bir cerrahi operasyondur. Ameliyatın yapılma nedeni her ne olursa olsun tekrarlama ihtimali bulunmaz. Çünkü bademcikler, tamamen yok edilmiş olur. Dolayısıyla bireyler bademcik alınmasının temel nedeni olarak kabul edilen bademcik iltihaplanmasından tamamen kurtulmuş olur.

Bademcik ameliyatı sonrası komplikasyonlar nelerdir?

Ameliyatın ardından kanama, ateş, dehidrasyon, solunum güçlüğü gibi bulgular görülebilir. Eğer bu problemler görülüyorsa doktora başvurulmalıdır. Ayrıca burunda, tükürükte kan lekeleri görülebilir. Bunlar son derece normal durumlardır.

Bademcik ameliyatı iz bırakır mı?

Bademcik ameliyatında herhangi bir kesi atılması söz konusu değildir. Dolayısıyla iz kalacak bir durum yoktur. Bademcik ameliyatı ağız içerisinden girilerek yapılır.

Bademcik ameliyatı ne kadar sürer?

Bademcik ameliyatı genellikle 20 dakika kadar sürmektedir. Fakat istenmeyen bir komplikasyon gelişmesi durumunda bu süre uzayabilmektedir.

Ameliyattan sonra hastanede ne kadar kalınır?

Ameliyattan sonra genellikle hastanede yatış istenmez. Fakat zaman zaman hastanın özel durumlarına göre 1 – 2 günlük hastanede yatış doktor tarafından uygun görülebilmektedir. Hastalar genelde ameliyatın bitmesinden yaklaşık 5 saat sonra taburcu edilir.

Ameliyatın ardından beslenmeye dikkat edilmesi şart mı?

Ameliyat sonrasında yumuşak gıdaları tercih etmek gerekir. Sert gıdalar kanamaya yol açabilirler. İlk bir hafta boyunca çorba, sebze yemekleri, püre gibi besinleri tercih edebilirsiniz. Bir hafta geçmesinin ardından hastalar, beslenme de dahil olmak üzere tamamen normal yaşantılarına dönebilirler.

Bademciklerin alınması bağışıklık sistemini zayıflatır mı?

Bademciklerin alınmasının ardından bağışıklık sisteminin zayıfladığına dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Üst solunum yollarında ve boğazda yer alan lonfoidler, bademciklerin görevini üstlenirler.

Bademcik ameliyatında dikiş atılır mı?

Hayır, bademcik ameliyatı tamamen ağız içerisinden yapılmakta olup dikiş kullanılmamaktadır.

Bademcik ameliyatından sonra hangi ilaçlar kullanılır?

Bademcik ameliyatından sonra özel olarak kullanılması gereken bir ilaç bulunmamaktadır. Fakat ameliyat sonrası sürecin daha kolay atlatılması adına doktor tarafından ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir.

Bademcik ameliyatı en erken kaç yaşında uygulanır?

Bademcik ameliyatı yaş sınırı 4 olarak kabul edilir.

 

Yazar: Münire Alioğlu

Münire ALİOĞLU