Aromaterapi

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi bitkisel bir tedavi yöntemidir. Tarihi ise çok eski çağlara dayanmaktadır. Eski dönemlerde bitkilerin her gün keşfinin artması ile beraber insanlık, bitkileri çeşitli tedavilerde kullanmayı öğrenmişlerdir. Öğrenilen tedavilerden biri de aromaterapidir.

Aromaterapinin pek çok bitkiden yapıldığını bilmekteyiz. Bitkilerin çiçeklerinin, köklerinin ya da yapraklarının damıtılmasının ardından bir yağ elde edilmektedir. Elde edilen bu yağ sayesinde işlem yapılmaktadır. Yapılan işlem sonrasında ise kişi, yaşadığı çeşitli hastalıklardan kurtulabilir ya da oluşacak hastalıkların önüne geçilebilir.

Aromaterapi Nasıl Yapılır?

Aromaterapi profesyonel kişiler tarafından yapıldığında oldukça etkili olmaktadır. Ev şartlarında yapılan aromaterapinin etkisi biz uzman tarafından yapılan tedavi yöntemine nazaran oldukça güçsüz kalmaktadır. Bu yüzden tavsiye edilen alanında uzman bir uygulama merkezine gidip bu işlemi yaptırtmaktır.

Kullanılan yağların özel olması gerekmektedir. Bunun ile beraber yağların nasıl kullanılacağını da bilmek gerekmektedir. Dolayısı ile evde yapılan işlemlerde bu tür konulara hakim olmak pek de mümkün değildir. Kişi, alanında uzman kişilere gittiğinde daha etkili bir sonuç alabilmektedir. Kullanılan yağlardan uygulama şekline dek profesyonellikten yararlanılabilmektedir.

Tavsiye edilen merkezlere gidip bu tedaviyi yaptırmaktır. Aksi takdirde alınan verimde oldukça büyük bir düşüş yaşanmaktadır. Kişiler gittikleri merkezlerde özel yağlar ile beraber rahatlayıp masaj yaptırma olanağına sahip olmaktadırlar. Bu sayede kişiler, oldukça fazla verim alabilmektedirler. Evde yapılan aromaterapinin ardından yapılacak olan masaj, tedaviye hakim olmayan kişiler tarafından uygulandığında kişinin kasları incinebilir.

Aromaterapi Kimlere Uygulanmamalıdır?

Aromaterapi uzun yıllardan beridir uygulanmaktadır. Çeşitli yerlerde uygulanma olanağı bulunan aromaterapi en çok sağlık merkezlerinde uygulanmaktadır. Bu alanlarda çeşitli yağlar kullanılarak aromaterapinin uygulandığı görülmektedir. İnsanlar, aromaterapinin faydalarından yararlanabilmek için bu alanlara gidip tedavi olmaktadırlar.

Aromaterapiyse her bireye uygulanmamaktadır. Bebeklere, hamilelere (özellikle ilk 4 ay sakıncalı) ve alerjik bünyeye sahip olan insanlara aromaterapinin uygulanması doğru değildir. Çeşitli durumlarda vücut, yağlara ve uygulanma şekline karşı tepki verebilir ve bu tepki sonucu kişi, olumsuz etkilenebilir. Bu durumu engelleyebilmek için de bu kişilere tedavi uygulanmamaktadır. Dolayısı ile tedavi öncesinde yapılacak olan ön görüşmeler de oldukça önemlidir. Uygulamayı yapacak kişinin, bireyi tanıması açısından ön görüşmeler kıymetlidir.

Aromaterapi Masajı Nereye Yapılır?

Aromaterapi vücudun çeşitli bölgelerine uygulanabilmektedir. Ancak genel olarak omuz, sırt ve boyun kısımlarına uygulanmaktadır. Özel bir masaj tekniği ile beraber yağlar eşliğinde masaj yapılmaktadır. Masaj sonrası ise sıkılaşmış kaslar gevşeyerek kişiye büyük bir rahatlık sunmaktadır. Aynı zamanda kişilerin stresleri de bu masaj sayesinde azalmaktadır. Bu açıdan da aromaterapinin öneminden bahsetmek gerekmektedir.

Kişiler yalnızca hastalıklardan korunmak ya da onları tedavi etmek için aromaterapiye gelmemektedir. Aynı zamanda da stres seviyelerini düşürmek, günlerin yoğunluğundan ve aktifliğinden kurtulup rahatlamak için aromaterapiye gelmektedirler. Sonuçlar ise oldukça olumludur. Kişiler genellikle ilk masaj deneyiminin ardından düzenli aralıklar ile bu masajları yaptırmak için merkezlere gelmektedirler.

En Popüler Aromaterapi Yağları Nelerdir?

Aromaterapi için pek çok yağ çeşidi bulunmaktadır. Bu yağlar sayesinde aromaterapinin masaj aşaması da oldukça başarılı geçmektedir. Kişiler çeşitli yağlara karşı hassasiyet gösterebilmektedir. Dolayısı ile öncelikle aromaterapiye gelen kişinin neye hassasiyet gösterdiğini bilmekte fayda vardır.

Aromaterapi yağları ise genellikle şöyledir:

  • Lavanta Yağı
  • Gül Yağı
  • Jojoba Yağı
  • Okaliptüs Yağı
  • Defne Yağı
  • Fesleğen Yağı
  • Papatya Yağı
  • Yasemin Yağı
  • Melisa Yağı
  • Zencefil Yağı

Aromaterapi Hangi Durumlara ve Hastalıklara İyi Gelir?

Aromaterapi pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Aynı zamanda stresi azaltma etkisi de bulunmaktadır. Kişilerde rahatlatma hissi bırakan bu tedavi yöntemi kişilerde farklı etkiler de bırakabilmektedir ve onların hastalıklarına iyi gelebilmektedir. Özellikle çocuklarda soğuk algınlığı için aromaterapinin uygulandığı görülmektedir. Bunun haricinde egzama, astım, mantar gibi enfeksiyonlarda da aromaterapiden yararlanılabilmektedir.

Eklem ağrıları için de bu uygulama yapılmaktadır. Özellikle kış aylarında artan eklem ağrıları için insanlar sıklık ile aromaterapiye gelerek işlem yaptırmaktadırlar. Bunun haricinde psikolojik bir rahatlama yaşayabilmek için de aromaterapiye gelinmektedir. Genellikle sınav dönemlerinde aileleri tarafından çocuklar da bu yönteme başvurmaktadırlar. Dikkat eksikliği ya da kaygı bozukluğu gibi durumlarda çocukların zorlu dönemlerinde onlara fayda sağlamaktadır. Yalnızca çocuklar üzerine değil yetişkinler üzerine de dikkat eksikliği, kaygı bozukluğu ve stres durumlarında oldukça etkili bir yöntemdir.

Kişiler uzun yıllar boyunca aromaterapiden kaynaklı olarak vücutlarını çok daha iyi hissetmektedirler. Bunun bilimsel olarak pek çok sebebi bulunmaktadır. Eski dönemlerden beri özellikle bitki bilimcilerin keşifleri ile beraber bitkilerin insanlara sunmuş olduğu avantajları kullanmaktayız. Bitkilerin insanlara sunmuş olduğu avantajlardan bir ide aromaterapinin mümkün olmasıdır. Bu sayede insanlar, terapiden oldukça memnun kalmaktadırlar. Terapi ise büyük bir oranda etkilidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Çocuğumu aromaterapiye götürebilir miyim?

Aromaterapi çocuklar için uygundur. Ancak çocuğun yaş aralığı da önemlidir. Küçük çocuklar için aromaterapinin uygulanması önerilmemektedir. Özellikle çocuğun alerjileri fazlaysa ve genel olarak çoğu şeye hassasiyet gösteriyorsa aromaterapinin çocuğa uygulanması doğru değildir. İlgili merkezde ön görüşme yapılarak uzman ile ebeveynin karar verilmesi gerekmektedir.

Stresli dönemlerde aromaterapinin uygulanması bana iyi gelir mi?

Özellikle stresli dönemler için kullanılan yağlar bulunmaktadır. Bu yağlar vücuda ve kişinin zihinsel sağlığına iyi gelmektedir. Kullanılan yağlar sayesinde insanlar, kendisini çok daha iyi hissetmektedirler. Stres ise masaj ve terapi sırasında ve sonrasında azalmaktadır. Aromaterapi strese iyi gelmektedir.

Aromaterapiyi nerede yaptırabilirim?

Aromaterapiyi yaptırabilmek için kişinin alanında uzmanlara gitmesi gerekmektedir. Bunun pek çok sebebi bulunmaktadır ve en başında da sağlık gelmektedir. Kişi sağlığını koruyup bu tedaviyi alabilmek için profesyonellere gitmelidir. Kimi zaman güzellik salonlarında kimi zaman sağlık merkezlerinde aromaterapiyi yaptırabilirsiniz. Araştırarak kendinize uygun olanı bulmanız gerekmektedir.

Evde aromaterapiyi yapabilir miyim?

Evde yapılan aromaterapiden alınan verim oldukça düşüktür. Gerek kullanılan yağlar gerek kullanılan tekniklerden kaynaklı olarak evde yapılan yöntemleri tercih etmemekteyiz. Hatalı yapılacak bir hareket ile dönüşü olmayan hasarlar oluşabilir. Bu nedenle evde yaparken bir uzmana giderek doğru ve sağlıklı bir biçimde profesyonel hizmet alabilirsiniz.

Bazı yağlara alerjim var aromaterapiye gidebilir miyim?

Aromaterapinin öncesinde görüşme yapmanız önemlidir. Buna göre hassasiyetinizin bulunduğu yağlardan ziyade size ve durumunuza daha uygun olan yağlar tercih edilmektedir. Hangi sebeple geldiğinize göre de yağ seçimi yapılmaktadır. Duruma göre uzman, gerekli bilgilendirmeyi yapmaktadır.

Aromaterapiye hangi sıklık ile gitmeliyim?

Bunun için net bir şey söylemek mümkün değildir. Kişinin ihtiyaçlarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden kişi, aromaterapiyi yaptırdığı yer ile görüşerek bir sonraki terapi için ne zaman gelebileceği hakkında bilgi alması en sağlıklı olanıdır. Gidişata ve terapinin verimine göre bir sonraki seans belirlenebilmektedir.

 

Yazar: Ülküm Anita Büyükgör

Ülküm Anita Büyükgör