Apiterapi

Apiterapi Nedir?

Apiterapi, fonksiyonel tıbbın dallarından biridir ve fonksiyonel tıp alanında oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü birçok insanın tedavisinde yardımcı olabilmektedir. Apiterapi, genellikle arı ürünlerinin kullanımıyla yapılan bir tür tedavidir. Arı ürünleri kategorisinde ise; arı zehri, arı sütü, bal mumu, propolis, polen ve bal gibi ürünlerin kullanılmaktadır. Birçok kişiye arı yardımıyla tedavi olmak tuhaf gelse de aslında olağan bir durumdur.

Özellikle Mısır tarihinde önemli bir yere sahip olan Apiterapi, hastalıklar için kullanılıyordu. Çok eski bir geçmişe sahip olan bu fonksiyonel tıp çeşidi günümüze kadar önemini koruyan bir yöntemdir. Genelde arı balının faydalarını ve hastalıklara ne gibi etkilerinin olduğunu az çok biliniyor. Bununla birlikte günlük hayattan da aslında farkında olmadan insanlar arı balı kullanarak Apiterapi tedavisi yapmaktadır. Çünkü kış aylarında özellikle yaşanan soğuk algınlığı veya grip durumlarında bitki çaylarında sık sık balı kullanılmaktadır. Çünkü bilindiği üzere balın enfeksiyona karşı koruduğunu ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olduğunu biliniyor.

Apiterapi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle romatizma, eklem ağrıları gibi hastalıklarda arı zehrinin kullanıldığı bilinir. Bunun yanında arı zehri iltihaplı hastalıklarda kullanılır. Propolis, bal gibi ürünler ise genellikle kişinin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için sıkça kullanılır. Bölgesel ağrılarda balın, propolis ve bal mumunun direkt olarak masaj yaparak uygulandığı durumlarda mevcuttur.

Apiterapi Tedavisi Olumlu Yanları Nelerdir?

Apiterapi, birçok yönden insanlık için olumlu sonuçları barındırıyor. Çünkü Apiterapi birçok hastalığın tedavisinde bir ışık olarak ortaya çıkan ve insanlara umut vaat edecek türden bir tedavidir. Apiterapi birçok romatizmal hastalığın tedavisinde yardımcı bir tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Uzmanlar tarafından diğer tedavilere destek sağlayacak şekilde kullanılıyor. Apiterapi sayesinde eklem ve romatizma ağrılarının hafifletilmesi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Bunun yanında hastalıkların altında yatan asıl sebeplerin ortadan kaldırılması açısından önemlidir. Yardımcı olmasının yanında direkt olarak uygulanabilir bir tedavi şeklidir. Bu tedavi sayesinde birçok bağışıklık sistemi hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları tedavi edilebilir. Apiterapi aslında doğal denilecek ürünlerin kullanılması açısından da önemlidir. Bakıldığında diğer tedavilerde çeşitli kimyasal ilaçlar kullanılır. Ama Apiterapi kontrollü kullanım şartlarına uygun olarak kullanıldığında vücuda zarar vermeden tedavisi sağlanıyor.

Apiterapi tedavisi yavaş yavaş ilerleyen bir tedavidir. Ancak başka tedavilerle ortak bir şekilde kullanıldığında hızla sonuç vermektedir. Günlük yaşamda bile bizler arı ve arı ürünlerinin faydalarını görmekteyiz. Mesela propolis ürününün artık sık sık kış aylarında bağışıklık kazanmak için kullanıldığını görüyoruz. Bu da aslında ulaşılabilir olduğunun göstergesidir. Ancak tüm bu ürünlerin mutlaka doktora veya uzman bir kişi kontrolünde kullanılması gerekiyor.

Apiterapi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her tedavide olduğu gibi bu tedavi yönteminde de dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlar dışında doktorunuzun belirlemiş olduğu durumlarda olabilir. Bu hususlara dikkat etmeniz sağlığınızın korunması ve tedavi sürecinin hızlı yürütülmesi önemlidir. Öncelikli olarak bu tedaviyi görecek hamile bireyler doktorunun tavsiyelerine özen göstermelidir.

Tedavi arı zehri ile yapılacağı için birçok rahatsızlığı tetiklemektedir. İnsüline bağlı diyabet rahatsızlığı bulunanlar da yine doktor tavsiyelerine uymak durumundadır. Bunun yanında doktor tavsiyesine uyması gereken rahatsızlıklar şunlardır ;

  • Karaciğer sirozu veya diğer karaciğer rahatsızlıkları,
  • Böbrek yetersizliği ve böbreğe bağlı rahatsızlıklar,
  • Ciddi oranda psikolojik sorunu olanlar ve psikiyatri tedavisi görenler.

Beta-bloker kullanımı da yine tedavi öncesi dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Bunun yanında tedavi öncesi olmazsa olmaz kural vardır. Bu kural arı zehrine karşı alerji testi yapılmasıdır. Birey arı zehrine karşı alerjisi varsa yine doktor tavsiyesine uymak zorundadır. Bu hususlar dikkate alınmadığında ise ölüme kadar gidebilecek sağlık sorunları oluşabilmektedir.

Apiterapi’nin Tarihçesi

Apiterapi, Mısır tarihinde, Yunan, Uzak Doğu gibi kültürlerin tarihine kadar dayandığı söylenmektedir. Ta ki o çağlardan günümüze kadar gelmiştir. Ancak ilk çalışmalar 18.yy tam olarak gerçekleştirilmiş. Bu tarihlerde arının faydaları ve ürettiği ürünün faydaları geniş bir şekilde araştırılmış ve tespit edilmiştir. Özellikle son bir asırdır. Arı ürünleri tedavisinin çok önem kazandığını söyleyebiliriz. Normal tıbbın yanında fonksiyonel tıp hızla önem kazanmaya başlamıştır.

Apiterapi bu kadar eski bir geçmişe sahipse gerçekten işe yarıyor mu diye de sorulabilir. Bu kadar köklü bir geçmişe sahip olması elbette tesadüf değildir. Çünkü etkisiz bir tedaviye zaman harcanması ya da günümüze kadar getirilmesinin mantıklı bir açıklaması olamaz. İyi bir araştırma sonucunda Apiterapi tedavisinin insanlar üzerinde etkisini görebiliriz. Apiterapi sağlamış olduğu etkiler ve umutla gelecekte de kendinden söz ettireceği kesin diyebiliriz.

Apiterapi hem fiziksel hem de zihinsel tedavilerin uygulanmasına uygundur. Bu kadar geniş bir alanı kapması gözden kaçınılmaz elbette. Bu yüzden gelecekte de Apiterapi tedavisinin önemini kaybetmeden devam edeceğinden eminiz. Kendini her geçen gün geliştirebilecek ve yeni yöntemler ortaya atacak türde bir tedavidir.

Apiterapi’nin Uygulandığı Hastalıklar

Yukarda aslında kısaca bu hastalıklardan söz etmiştik. Ancak şimdi daha kapsamlı bir şekilde bu durumdan söz edeceğiz. Apiterapi özellikle iltihap sökücü özelliği on plana çıkıyor. Bu yüzden iltihaplı hastalıkların bulunduğu kişilerde kullanılabilir. Mesela iltihaplı romatizma, eklemlerde iltihap nedeniyle oluşan ağrılar gibi hastalıklarda kullanılır. Bunun yanında Apiterapi bağışıklık sistemini güçlendirmek adına çok önemli bir tedavidir. Mesela soğuk algınlığı, halsizlik, grip gibi hastalıkların oluşmasını önleyebilir.

Bunun yanında kronik diyebileceğimiz hastalıkların tedavi edilmesi sürecinde sık sık kullanılmaktadır. Parkinson gibi hastalıklarda apiterapi tedavisinin sık sık kullanıldığını görebiliriz. Bunun yanında MS hastalığı, artirt gibi kronik hastalığı tedavilerinde arı ürünleri çok fazla kullanılıyor. Ancak bu kronik hastalıklarda apiterapi tek başına tedavi olarak kullanılmıyor.

Destekleyici tedavi olarak diğer tedavi yöntemleri ile birlikte kullanılıyor. Burada apiterapi tedavisinin diğer tedavilerle çakışmamasına dikkat edilir. Yani yapılan tedavi Apiterapi’ye uygunsa yanında destekleyici olarak kullanılır. Görüldüğü üzere Apiterapi tedavisi birçok hastalığın tedavisinde kullanılır ve kullanılmaya da devam ediyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Apiterapi tedavisi ne kadar sürer?

Apiterapi, tedavisinin süresi tam olarak belli değildir. Çünkü hastalıkların derecesi kişiden kişiye değişmektedir. Bu da tedavinin süresini değiştiriyor. Tedavi süreci uzmana bağlı olarak da değişiklik gösterebilir.

Apiterapi tedavisi sırasında alerjik reaksiyon göstermeye başlayınca ne yapabilirim?

Apiterapi tedavisi sırasında çok nadir de olsa alerjik durumlara rastlanabilir. Bu durum ise uzman kişilerin gözünden kaçması da ihmal durumunda yaşanabilir. Böyle bir durum yaşanırsa da mutlaka acil bir şekilde hastanelerin acil bölümüne başvurunuz.

Apiterapi tedavisi sonucunda hastalık kesin bir şekilde geçer mi?

Apiterapi tedavisi elbette hastaların iyileşmesi için uygulanan bir tedavidir. Ancak şöyle bir durum söz konusudur; bu tedavi genellikle diğer tedavilerle birlikte verilir. Etkisi var ancak çok büyük bir sonuç beklemek de doğru olmayabilir. Ancak hafif hastalıkların tedavisinde kesin sonuçlar elde edilebilir.

 Apiterapi tedavisi nerelerde yapılır?

Apiterapi tedavileri genellikle özel hastanelerde veya kliniklerde gerçekleştirilir. Burada uzman doktorlar yardımıyla tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Apiterapi tedavisi kimler tarafından uygulanır?

Apiterapi tedavisi, apiterapi alanında uzman kişiler tarafından ya da uzman doktorlar tarafından uygulanır.

 

Yazar: Fatma Kansız

Fatma KANSIZ