Alexandrite Lazer Epilasyon

Alexandrite Lazer Epilasyon

Alexandrite lazer pigmentasyon bozukluklarının ve dövmelerin silinmesinde kullanılabilir. Ancak asıl uygulama alanı tüylerin kalıcı olarak çıkmasını engellemektir. Kalıcı bir epilasyon elde etmek için tam olarak 755 nanometre dalga boyuna sahip lazer ışınının enerjisi tüye yönlendirilir.  Işık, saç kökünün renk pigmentleri tarafından emilir. Aktarılan yüksek enerji kıl kökünü yok eder ve tüylerin yeniden çıkmasını engeller. Tedavi sadece dayanıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda çok naziktir ve yan etkileri yoktur. Ağrısız bir tedavi için epilasyon sırasında cildi koruyan yeni bir soğutma sistemi kullanılır.

Alexandrite lazer ile epilasyon: hazırlık, uygulama ve takip tedavisi

Tedaviden üç ile dört hafta önce cilt bronzlaşmamalıdır. Tedaviden önceki son bir ay yoğun güneşlenmekten veya solaryuma gitmekten kaçınmalısınız. Bunun nedeni, alexandrite lazerin çalışmasıdır, çünkü lazer ışığı güçlü bir şekilde bronzlaşmış cilde nüfuz edemez. Lazer daha derindeki kıl köklerine ulaşmak yerine cildin üst katmanlarını ısıtır. Sonuç ise ciltte yanıklar oluşmasına neden olur.

Tedavi edilecek vücut bölgelerine ağda yapmaktan tedaviden en geç 4 hafta önce vazgeçilmelidir. Tüy dökücü kremlerden de bu dönemde kaçınılmalıdır. Epilasyondan hemen önce vücudun etkilenen bölgesi tıraş edilir.

Alexandrite lazer epilasyon uygulaması için anestezi gerekmez. Lazer, cildi rahatlatan ve koruyan entegre bir soğutma sistemine sahiptir. Yine de lazer etkisi ile kısa süreli kızarıklıklara dönüşebilir. Ancak bunlar 1-2 gün sonra kaybolur. Tedavi seansının ne kadar süreceği, vücudun tedavi edilecek bölümünün boyutuna bağlıdır. Üst dudak bölgesindeki Alexandrite lazer epilasyon yaklaşık 10 dakika sürer. Bununla birlikte, her iki bacak bölgesindeki tüyler için her biri birer saatlik olan birkaç seans gerektirir.

Tedaviden sonra ne olur?

Alexandrite lazer epilasyonda takip tedavileri kaçınılmazdır. Bu tüyün büyüme döngüsünden kaynaklanmaktadır. Kılların büyüme döngüsü üç bölüme ayrılı; büyüme aşaması, geçiş aşaması ve dinlenme aşaması.

Lazer tedavisi için, yalnızca büyüme aşamasındaki tüyler tedavi edilmelidir, bu da kılların sadece yüzde 20 ile 30’unu etkiler. Kalan kısım aynı zamanda tedavi edilemeyeceği için başka bir seansta lazer uygulaması yapılır. Yaklaşık altı ile sekiz hafta sonra, kıl köklerinin başka bir kısmı tedavi için hazır hale gelir. Tüm kıl köklerine lazer uygulanana kadar birkaç seansa ihtiyaç vardır. Alexandrite lazer epilasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

  • 24 saat boyunca egzersiz yapmaktan kaçının,
  • Tedavi sonrası solaryuma ve güneşe maruz kalmaktan (cilt renginde değişiklik yok) kaçının ve 1 hafta boyunca güneş kremi (SPF 40+) kullanın.

Alexandrite lazer epilasyon kimler için uygundur ve etkisi ne kadar sürer?

Alexandrite lazer epilasyon ile kalıcı epilasyon özellikle açık tenli ve koyu renkli tüyleri olan kişiler için uygundur. Çünkü demetlenen ışık özel dalga boyuna sahip açık tene kolayca nüfuz eder ve bol miktarda melanin ile karşılaşır (saç folikülündeki renk pigmentleri). Burada lazer, pigment hücrelerini kısaca ısıtarak gücünü ortaya çıkarır. Melaninin parçalanması, vücudun kendi fagositlerini, makrofajları aktive eden inflamatuar bir reaksiyona neden olur. Denatüre kıl köklerini ortadan kaldırarak tüylerin yeniden büyümesinin temelini ortadan kaldırırlar.

Bir kişinin lazer tedavisine nasıl tepki vereceği kişiye göre değişebilir. Ancak temel olarak, koyu, tercihen kalın tüyler bu özel lazeri kullanmak için idealdir. Bu durumda alexandrite lazer uygulaması tüm vücut bölgelerine örneğin kol ve bacaklara, genital bölge, sırt veya yüz bölgesine uygulanabilir.

Alexandrite lazer epilasyon ne zaman uygun değildir?

Alexandrite lazerin ışığı sadece koyu renk pigmentlere tepki verdiğinden, gri veya çok açık renkli tüyler lazerle alınamaz. Alexandrite lazer de koyu tenli kişiler için uygun değildir. Ancak bu cilt tipleri için alternatif lazer teknikleri mevcuttur.

Etkisi ne kadar kalıcı?

Dayanıklılık açısından, uzun süreli çalışmalar alexandrite lazer ile epilasyonun kalıcı etkisini göstermektedir. İlk tedaviden sonra tüy yoğunluğu azalır. Her bir sonraki tedavi ile tüylerin sayısı azalmaya devam eder.

İstenen sonucun ne kadar hızlı ortaya çıkacağı, cilt tipinin yanı sıra kıl tipine ve yoğunluğuna da bağlıdır. Bununla birlikte, geniş alanda en iyi sonuçları elde etmek için ortalama olarak altı ile sekiz seans gereklidir.

Alexandrite lazer epilasyon riskleri nelerdir?

Alexandrite lazer FDA onaylıdır – FDA, Gıda ve İlaç İdaresi anlamına gelir ve insan sağlığına yönelik tıbbi cihazların halk sağlığını korumak ve güvence altına almakla sorumlu ABD ulusal kuruluşudur. Bu nedenle Alexandrite lazer teknolojisinin kullanımı güvenli ve etkilidir.

Alexandrite Lazer 755 nm dalga boyu ile güneş spektrumunda yer alır ve aşırı kıl büyümesi olan herhangi bir cilt yüzeyinde kullanılabilir. Alexandrite lazer sadece ciltteki melanin üzerinde çalışır ve lenf nodları veya meme dokusu gibi vücudun başka hiçbir yapısına etki etmez.

 

Yazar: Ekrem Güldaş

Ekrem Güldaş