Ağız Kokusu

Ağız Kokusu Nedir?

Ağız kokusu, alınan nefesin dışarı salınması sırasında oluşturduğu kötü kokudur. Diğer adı halitozis olan ağız kokusu, kişilerin sosyal yaşantısını olumsuz etkileyen bir sorundur. Birçok nedenden dolayı yaşanabilen ağız kokusu, kişinin sosyal çevresi ile ilişkilerinde huzursuz olması, rahat davranamaması nedeniyle zorluk çekmesine sebep olmaktadır. İnsanlarla rahat bir şekilde iletişim kurabilmek için ağız kokusu probleminden kurtulmak gerekmektedir. Ağız kokusunun oluşması ya da giderilmesi için öncelikle neden oluştuğunu tespit etmek gerekir.

Ağız Kokusu Nasıl Oluşur?

Ağız kokusu, oksijensiz ortamda çoğalan bakterilerin yol açtığı, alınan nefesin dışarı verilirken kötü bir kokuya sebep olması ile ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bu bakteriler yiyecek kalıntılarını çeşitli yöntemlerle çözer ve sülfür gazı üretir. Bu gazın ürettiği durum ağız kokusuna yol açar. Bu bakteriler ağız içinde diş araları, dil üzeri ve diş eti cepleri denilen bölümlerde kendilerine yuva yapar ve kişiyi olumsuz etkileyecek olan süreci başlatırlar.

Bununla birlikte dil arkası ve boğaz bakterilerin üremesi ve yerleşmesi için oluşan çok uygun ortamlardır. Bu yüzeylerde kalan kan, gıda atıkları, ölü dokular, karbonhidrat ve protein biriktirerek kötü kokuların oluşmasına yol açabilir. Ayrıca tükürük de ağızda tükürük azalması kötü kokuya yol açabilir. Bunun nedeni ise tükürüğün oksijeni taşıması ve antibakteriyel özellik göstermesidir. Eğer oksijen azalmasına bağlı olarak tükürük azalırsa kötü koku da artmış olur.

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız kokusu, gıda ve yetersiz ağız bakımından kaynaklanabileceği gibi bunlardan başka daha birçok etkenden kaynaklı da olabilmektedir. Ağız kokusunun ortaya çıkmasının nedeni %90 ağız içi kaynaklı olmaktadır. Dil üzerindeki bakteri birikimi, diş eti hastalıları, diş taşı, tükürük azlığı, diş çürükleri gibi durumlar ağız kokusuna neden olmaktadır. Solunum yolları enfeksiyonu %8 oranında ağız kokusuna neden olurken %2 oranında ise mide ülseri ve reflü gibi mide rahatsızlıkları ağız kokusuna neden olabilmektedir. Ayrıca bazı ilaç çeşitleri, sigara, alkol ve uzun süreli açlık da ağız kokusu oluşumuna neden olur.

Tüm bunların yanında;

  • Ağız içi mantar enfeksiyonu
  • Sinüzit
  • Bademcik iltihabı
  • Diyabet
  • Böbrek rahatsızlıkları
  • Burun ve burun eti rahatsızlıkları da ağız kokusuna neden olmaktadır.

Ağız Kokusu Tanısı Nasıl Konulur?

Ağız kokusu sadece kişinin değil çevresindeki insanların da rahatsız olacağı huzursuz edici ve sosyal yaşantıyı olumsuz etkileyen bir sorundur. Bu nedenle de bir an önce tanı konularak tedaviye başlanması gerekmektedir.

Ağız kokusu diş çürüğü ya da diş eti hastalıklarından kaynaklı ise, diş hekimi yardımı ile kısa sürede tedavi edilebilir. Diş ile ilgili sorunu tespit etmek için ağız-diş muayenesi ve ağız röntgeni çekilerek hastalığın tanısı konularak tedaviye başlanabilir. Fakat ağız kokusunun nedeni diğer belirtilerden herhangi biri ise bunun için öncelikle kişi muayene edilmeli ardından da kan tetkikleri istenerek ağız kokusuna neden olan durum tespit edilmelidir. Eğer siz de ağız kokusundan şikayetçiyseniz Üsküdar Özel Hürrem Hastanesi doktorlarına danışarak muayene olabilir, konulan tanının ardından tedavi sürecinize başlayabilirsiniz.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Ağız kokusunun en birincil nedeni ağız hijyeninin doğru ve tam sağlanamaması olmaktadır. Bu nedenle ağız ve diş temizliğinin günlük bir şekilde yapılması gerekmektedir. Günde iki kere florürlü diş macunu ve diş yapınıza uygun bir diş fırçası ile dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanımı ve gargara ile ağız içi hijyeninin sağlanması ihmal edilmemelidir.

Diş bakımı ile birlikte özellikle sabahları dil temizliğini sağlamak da çok önemlidir. Gece boyunca ağızda biriken bakteriler dil çukuruna yerleştiği için bu bölge ağız kokusuna neden olabilmektedir. Bu nedenle dil temizleme çubukları ya da fırçaları ile dil üzerinde biriken bakterileri temizlemeniz ağzı kokusu oluşumuna engel olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca protez diş kullanan kişilerin de, bakteri birikimini önlemek için gece çıkarması ve ertesi gün de takmadan önce iyice temizlemesi gerekmektedir.

Yeterli miktarda su tüketimi ağız içerisindeki bakterilerin temizlenmesine yardımcı olduğu için çok önemlidir. Gün içerisinde az miktarda su tüketimi ise bu bakterilerin ağızda yerleşmesine neden olduğu için ağzı kokusuna sebebiyet vermektedir. O nedenle de su tüketimini arttırmak ağız kokusu oluşumunu engelleyecektir.

Kişinin sigara ve alkol tüketiyor olması da hem diş bozulmalarını tetiklemekte hem de ağız kokusuna neden olmaktadır. Bu nedenle bu tür alışkanlıklardan uzak durmak ağız kokusunu önleyecektir.

Ağız ve diş sağlığı bakımı düzenli olarak yapılmasına rağmen ağız kokusu geçmiyorsa uzman bir doktora muayene olmakta fayda olacaktır.

Doktora Hangi Aşamasa Başvurulmalıdır?

Ağız kokusunun önlenmesi için gerekli tüm ağız ve diş bakımı işlemleri yapılıyor ama buna rağmen sorun devam ediyorsa bunun altında yatabilecek diğer sebeplere bakılmalıdır. Bunun için bir uzmana başvurmakta fayda vardır.

Sorun eğer diş çürükleri ve diş eti hastalıklarından kaynaklı ise diş hekiminiz tarafından sizin için en uygun olan tedavi yöntemleri uygulanarak var olan ağız kokusu giderilebilir. Fakat sorunun kaynağı daha farklı bir durumdan kaynaklanıyor ise diş hekiminizin sizi yönlendirmesi ile KBB uzmanı, gastroenterolog ya da konsültasyon uzmanlarından yardım alabilirsiniz. Eğer siz de ağız kokusu için her yolu denediniz ve sonuç alamadıysanız Üsküdar Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi uzman hekimlerinden yardım alarak ağız kokusu şikayetinizin neden kaynaklandığını öğrenebilir bununla ilgili gerekli tedaviyi başlatabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

 Diyet yapmak ağız kokusuna neden olur mu?

İçinde az karbonhidrat içeren bir diyet listesi uygulamak ya da vücudu şaşırtan şok diyetler yapmak ağız kokusu gibi yan etkilere neden olabilmektedir. Bunun olmasının nedeni ise vücut yağ yakımına yöneldiği için keton adı verilen kimyasallar üretir ve nefesinizin kötüleşmesine neden olur.

Sigara ve alkol ağız kokusu yapar mı?

Sigara, nargile ve alkol kullanımı kesinlikle ağız kokusuna neden olmaktadır. Bu etkenler ağzı kokusunun yanında dişlerin sararmasına ve diş eti sorunları yaşanmasına da neden olmaktadır. Bu durumda ağız kokusu da kaçınılmaz olmaktadır. Sigara ve alkol tüketimini bırakarak sağlıklı dişlere ve ferah bir nefese sahip olabilirsiniz.

Ağzımın koktuğunu nasıl anlarım?

Ağız kokusu yaşayıp yaşamadığınızı anlamanız için bileğinizin iç tarafına tükürün ve 10 – 15 saniye kadar bekleyin. Süre dolduktan sonra tükürüğünüzü koklayın. Eğer kötü bir koku alıyorsanız ağız kokusu yaşadığınız anlamına gelmektedir.

Mideden gelen ağız kokusu nasıl giderilir?

Midede oluşan rahatsızlık sonucu ağız kokusunun oluşması olası durumlardan biridir. Bu durumda yapılması gereken gastroenteroloji uzmanından yardım almak olacaktır. Sindirim sistemi nedenli ağız kokuları gerekli tedavilerin uygulanması ile giderilebilir.

Oruçluyken ağız kokusu nasıl giderilir?

Ramazan aylarında gereklilik nedeniyle kişi 15-16 saat aç kalmakta ve bu nedenle diş fırçalama işlemi de yapılamamaktadır. Bu tür durumlarda sahur saatlerinde ağzın kokmasına neden olacak yiyeceklerden uzak durulması ve uyku öncesi dişlerin mutlaka fırçalanarak gargara yapılması gerekmektedir. Bu şekilde izlenecek yol ile ağız kokusu önlenebilmektedir.

 

Yazar: Mustafa Polat

Mustafa POLAT