Uyluk (Bacak) Germe Ameliyatı

Bacak Germe Ameliyatı  

Hızlı kilo kaybı, yaşlanma veya genetik faktörlerle cildimiz zaman içerisinde elastikiyetini yitirerek gevşemeye ve sarkmaya başlar. Bu etkinin görülebildiği bölgelerden biri de bacaklardır. Bacaklarımızdaki bu sarkmalar yoğunluğuna göre oldukça rahatsız edici bir hal alabilir. Öyle ki istediğimiz kıyafeti giyinmekten çekinebiliriz, öz güvenimiz olumsuz etkilenebilir.

Eğer çok şiddetli bir sarkmamız yoksa spor yaparak sarkmayı kısmen toparlayabiliriz. Uzun süre disiplinli bir şekilde spor yaparak kaslarımızı güçlendirirsek sarkan derimizde bir nebze toparlanma olacaktır. Ancak sarkmanın yoğun olduğu durumlarda spor yapmak maalesef işe yaramayacaktır. Böyle durumlarda nihai çözüm yolu bacak germe ameliyatı olacaktır.

Bacak germe ameliyatları, genellikle yoğun kilo kaybı sonrası veya yaşlanma süreci nedeniyle oluşan ciltteki sarkma sorunlarını düzeltmek amacıyla uygulanır ve bacaklarımızdaki farklı bölgelerdeki sarkan deri ve doku problemlerini düzeltmek amacıyla yapılır. Hangi bölgelerde sarkma sorunu yaşadığımıza bağlı olarak ameliyatın uygulanacağı bölge değişiklik gösterir. Bacak germe ameliyatları genellikle aşağıdaki bölgelerde uygulanır:

Uyluk Germe

Üst bacak veya üst uyluk bölgesi denilen kısımla başlayalım. Bacaklarımızın üst kısmında bulunan sarkan deri ve doku problemleri üst uyluk bölgesini ilgilendirir. Eğer sarkmalar sadece bu üst uyluk bölgesinde bulunuyorsa ve aşağı doğru devam eden bir sarkma problemimiz yoksa mini bacak germe de denilen uyluk germe ameliyatı yaptırmamız uygun olabilir.

İç Bacak Bölgesi

İç uyluk bölgesinden başlayan sarkma problemi kimi zaman sadece bu bölge ile sınırlı olmayabilir. Sarkmanın bütün iç bacak boyunca görüldüğü durumlarda germe işleminin de bacak içinde kalan tüm sarkmayı toparlayacak şekilde yapılması gerekir. Böyle durumlarda iç bacak germe ameliyatı yapmak uygun olur.

Dış Bacak Bölgesi

Sarkma probleminin bacak dışında yoğun olması halinde, dış bacaktan sarkan deriyi düzeltmek için, dış bacak germe ameliyatları yapılır.

İki Taraflı Bacak Germe

Sarkmanın sadece uyluk bölgesi ile sınırlı olmadığı durumlarda sarkma iç ve dış bacakta birlikte mevcut olabilir. Böyle durumlarda komple bir bacak germe ameliyatı ile hem iç bacakta hem dış bacakta sarkan deri toplanarak daha estetik bir görünüm elde edilebilir.

Bacak Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bacak germe ameliyatı şikâyetçi olduğumuz bölgeye göre özelleştirilebilir. Sadece dış bacak ya da iç bacak işlemi yaptırabiliriz veya ameliyatı sadece uyluk bölgesi ile sınırlayabiliriz. Ancak hangisini yaptıracak olursak olalım, ameliyatımız her halükarda genel anestezi altında yapılır. Böylece ameliyat sırasında herhangi bir acı hissetmeyiz.

Kesilerin şekli, boyutu ve sayısı ameliyatın yapılacağı bölgeye göre değişiklik gösterecektir. Kesiler yapıldıktan sonra doktorumuz çıkartılacak sarkan dokuya ulaşır. Ancak eğer kalça ve bacak bölgemizde fazla yağ dokusu varsa, gerdirme işlemi yapılmadan önce bunların liposuction ile alınması çok daha etkili ve güzel bir sonuç verecektir. Devamında sarkan dokularımız alınır ve bölge bacaklarımıza daha sıkı bir görünüm verecek şekilde ayarlanır. Yeni bacak konturlarımızın yerleşmesi için dikişler alttaki dokulara yerleştirilir.  Bu doku altı dikişlerden sonra, son olarak cilt kesilerimizin kapatıldığı estetik dikişlerimiz yapılır ve bunlar bantlandıktan sonra kompresyon giysilerimiz giydirilir.

Bacak Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Ameliyat sonrası iyileşme sürecimizin aşamaları aşağıdaki gibidir:

  • Bir gece hastanede kalırız, olağandışı bir durum yoksa ertesi gün taburcu ediliriz.
  • Ameliyat sonrası bize verilen medikal korseyi en az bir ay boyunca aksatmadan kullanmalıyız. Korse kullanımı hem ameliyatımızdan maksimum faydayı sağlamak hem de iyileşmemizi hızlandırması açısından önemlidir.
  • Ameliyat sonrası ağrılarımız olur ancak bunlar ağrı kesicilerle giderilebilecek çok şiddetli olmayan ağrılardır.
  • Ameliyat bölgemizde morarma ve şişlik görülmesi normaldir. Bunlar 8-10 gün içerisinde etkisini kaybedecektir.
  • İlk haftanın sonunda küçük yürüyüşler yapabiliriz.
  • Yoğun fiziksel güç gerektiren sporlar için 5-6 hafta beklememiz gerekir.
  • Eğer masa başı bir işte çalışıyorsak bir hafta sonra işe dönebiliriz. Yoğun güç kullanımı gerektiren iş tanımları için doktorumuza danışmamız gerekir.