Sırt Germe Ameliyatı

Sırt Germe Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Düzenli diyet ve spor yaparak vücudumuzdaki bölgesel yağlanmanın bir kısmını kolaylıkla kontrol altına alabiliriz. Ancak bazı bölgelerde özellikle geçmişte fazla kilo almışsak sonuç almak zordur. Uzun süre istikrarlı bir şekilde spor yapıp yediklerimize dikkat etsek de bu bölgelerde istediğimiz görüntüyü elde edemeyebiliriz. Bunun nedeni bazı bölgelerde özellikle kilo verdikten sonra yaşadığımız cildimizin esnekliğini yitirmesi sorunudur. Sırt bölgemizdeki yağlanma sonrası oluşan deri sarkmaları tam da bu zorlu bölgelerden biridir.

Özellikle çok fazla kilo aldıktan sonra hızlı bir şekilde kilo vermişsek, kilo alımı sırasında esneyerek genişleyen sırt derimiz kilo verdikten sonra yeniden eski haline dönemez. Bu durumda derimiz sarkar, kaslarımızda gevşemeler oluşur ve estetik olarak hoş olmayan bir görünüm ortaya çıkar.

Sırt germe ameliyatı, vücudumuzda sarkmış olan fazla deri ve yağ dokusunun çıkarılması ve geriye kalan cildin daha sıkı bir şekilde yeniden gerilmesi işlemidir. Bu ameliyat, sırt, bel ve kalçaya doğru inen bölgelerdeki sarkma görünümünü düzeltmeyi amaçlar.

Peki, sırt germe ameliyatı kimler için uygundur? Sırt germe ameliyatını aşağıdaki durumlarda tercih edebiliriz:

Ciddi kilo kaybı: Uzun yıllar boyunca almış olduğumuz kilolarımızı doğal yöntemlerle ya da obezite tedavisi ile kısa sürede vermemiz halinde sırt bölgemizde sarkma sorunu yaşayabiliriz. Eğer yeterli miktarda kilo vermişsek ve sarkma yapan kısımlar yağ içermiyorsa doğrudan sırt germe operasyonuna yönelebiliriz. Ancak eğer kilo verme sürecimizi henüz tamamlamadıysak sırt germe ameliyatı öncesinde bir yağ aldırma işlemi yaptırmamız gerekebilir. Doktorumuz ön muayene sırasında bu konuda bizi yönlendirecektir.

Yaşlılıkla bağlantılı cilt sarkmaları: Yaşlanma süreciyle birlikte cildimize genç ve gergin görünümünü veren kolajen dokusu da zayıflamaya başlar. Yer çekiminin de etkisiyle cildimiz elastikiyetini kaybeder ve sarkmalar meydana gelir. Spor yaparak kısmen cildimizde bir toparlama sağlayabilsek de tam bir çözüm için spor yapmak yeterli olmaz. Sırt germe ameliyatını böyle durumlarda düşünebiliriz.

Gebelik sonrası cilt sarkmaları: Gebelik süreci kadınların biyolojik olarak en fazla değişim yaşadığı dönemlerden biridir. Bu süreçte önemli oranda kilo alırız. Doğum sonrası dikkatle takip edilen bir diyet ve egzersiz programı ile yeniden kilo vermemiz mümkün olur. Ancak kilo kaybı sonrası özellikle karın ve sırt bölgesinde cilt sarkmaları görülebilir. Sırt germe ameliyatı doğum sonrası oluşan sırt bölgemizdeki sarkmalar için düşünülebilecek bir seçenektir.

Sırt germe ameliyatının dekolteli elbiselerde ortaya çıkan estetik olmayan görüntü nedeniyle kadınlar arasında daha yaygın olduğu doğrudur. Ancak son yıllarda daha fit ve genç bir görünüm isteyen erkeklerin de sırt germe ameliyatını tercih ettiğini görmekteyiz. Dolayısıyla ameliyat hem kadın hem erkekler için uygundur. Ancak ameliyattan maksimum verimi almak için mutlaka kilo verme sürecimizin tamamlanmış olmasına dikkat etmemiz gerekir. Diğer türlü ameliyat sonrası kilo verme sürecimiz devam edecek ve bu da ameliyatla toparlanan bölgelerde yeniden sarkmalar oluşmasına neden olacaktır.

Sırt Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Sırt germe ameliyatı nasıl yapılır sorusunun cevabı için açılacak kesilerin boyutu, kesilerin nerelerden açılacağı ve ameliyatın süresi her ameliyat için farklılaşabilse de izlenecek yöntemin temelde aynı olduğu şeklinde cevaplayabiliriz:

Danışma ve Değerlendirme: Cerrahımızla yapacağımız görüşme sırasında hangi bölgeden şikâyetçi olduğumuzu, nasıl beklentilerimizin olduğunu açık bir şekilde ifade ederiz. Ayrıca sağlık durumumuz, tıbbi geçmişimiz, varsa kullanmakta olduğumuz ilaçlarla da ilgili olarak cerrahımızı bilgilendirmeliyiz. Daha estetik bir sonuç elde edebilmek için, sarkmaların vücudun genelinde olması halinde sırt germe ameliyatı kol germe, karın germe, uyluk germe gibi ameliyatlarla kombine ameliyat şeklinde yapılabilir. Cerrahımız muayene sırasında tüm bu bilgilerden yola çıkarak bize muhtemel ameliyat planlaması ve sonucu hakkında bilgi verir.

Sırt germe ameliyatı sırasında aşağıdaki adımlar izlenir:

Anestezi: Ameliyatımız öncelikle genel anestezi ile başlar. Anestezinin verilmesiyle derin bir uykuya dalar ve ameliyat bittikten sonra kendimize geliriz. Böylece biz herhangi bir acı hissetmeden ameliyatımız tamamlanmış olur.

Cilt Kesisi: Cerrahımız, sarkmış cilt dokusunun çıkarılacağı bölgelere kesiler yapar. Kesiler genellikle bölgelerin gizlenmesini kolaylaştırmak için stratejik olarak yerleştirilir. Alınacak olan derinin ve sarkmanın büyüklüğüne göre kesilerin ölçüsü de değişebilir. Sarkmanın olduğu alan çıkartılır ve kaslar sıkılaştırılır. Operasyon sırasında ameliyattan etkilenen bölgedeki sinir ve dokulara zarar verilmez.

Estetik Dikiş: Kesilerimiz kapatılmadan önce vücudumuza daha konturlu bir görünüm kazandırmak için son dokunuşlar yapılır. Cerrahımız ihtiyaca göre bazı dokuları yeniden konumlandırabilir. Bu son dokunuşlar sonrası kesilerimiz estetik dikişlerle kapatılır.

Ameliyat sonrası ameliyattan etkilenen bölgeler pansumanla kapatılır ve hastaneden çıkmadan bize bir vücut korsesi giydirirler. Bu korse hem dikiş alanlarının korunup daha hızlı iyileşmesi hem de vücudumuza ameliyat sırasında verilen şeklin daha başarılı sonuç vermesi için son derece önemlidir. Medikal korsemizi ameliyatımızdan maksimum verim sağlayabilmek için yaklaşık 4 hafta boyunca mutlaka giyinmeliyiz.

Sırt Germe Ameliyatından Sonra Ne Yapmalı?

Ameliyatımız genel anestezi ile yapıldığı için ameliyat sırasında bir acı hissetmeyiz. Ameliyatımızın ne kadar süreceği, sırtımızda toparlanacak sarkmış bölgenin boyutuna ya da kollar ve karın bölgesi ile kombine bir ameliyat olup olmayacağına göre değişebilir. Ancak sadece sırt germe işlemi yaptırıyorsak ameliyatımız yaklaşık olarak 2 saat sürer.

Ameliyatın yapıldığı günün gecesi hastanede yatarız. Eğer olağandışı bir durum yoksa ertesi gün doktorumuzun onayı ile hastaneden taburcu ediliriz.

Her ameliyatta olduğu gibi sırt germe ameliyatında da ameliyat sonrası süreçte ne yapmamız gerektiğine dair en doğru bilgiyi bizi bire bir tanıyan cerrahımızdan alabiliriz. Dolayısıyla cerrahımızın ve bizimle ilgilenen sağlık görevlilerinin tavsiyelerini listemizin en başına almalıyız.

Ameliyat sonrası ameliyat bölgemizde ağrı, şişlik ve morarma beklenebilecek yaygın yan etkilerdir. Ağrılarımız için doktorumuz bize uygun ağrı kesicileri reçete edecektir. Ayrıca kullanmamız gereken kremler varsa, bunları da ihmal etmeden kullanmalıyız.

Sırt germe ameliyatı sonrası nasıl uyunmalı sorusu da bu ameliyatla ilgili sık sorulan sorulardan biridir. Ameliyat sonrası ilk birkaç gün sırt bölgemizi zorlamamak için mutlaka yan yatmalıyız. 3-5 gün sonra sırt üstü yatmaya başlayabiliriz. İyileşme süreci yaklaşık 10 gündür. Bu süreçte olabildiğince istirahat etmeliyiz, vücudumuzun özellikle ameliyat bölgesini yoracak hareketlerden kaçınmalıyız. Aralıklarla yapılacak hafif yürüyüşler sonrası mutlaka dinlenmemiz gerekir.

Pansuman bölgelerini temiz ve kuru tutmak önemlidir. Ameliyat sonrası bu bölgelerde enfeksiyon oluşmaması adına bu bölgelerin temizliğine mutlaka dikkat etmeliyiz. Zaman içinde bu bölgelerdeki dikiş izleri silikleşip büyük oranda kaybolacaktır.

Ameliyat sonrası vücutta sıvı birikmemesi için vücudumuza direnler yerleştirilebilir. Tedbir amaçlı yerleştirilen bu direnler 4-6 gün içerisinde çıkartılır.

Eğer fiziksel olarak güç kullanımı gerektirmeyen bir işte çalışıyorsak yaklaşık 10 gün sonra işe dönebiliriz. Ancak ilk 5-6 hafta sırt bölgemizi zorlamayı gerektirecek hareketlerden kaçınmalıyız. Yaklaşık bir buçuk ay sonra hareketlerimiz üzerindeki sınırlamalar büyük oranda kalkacaktır.

Ameliyat sonuçlarımızın tam olarak görünür olması için ise bütün ödemin atılıp tüm şişliklerin inmesi gerekir. Bu sürecin tamamlanması ise yaklaşık olarak 4 ile 6 ay arasındadır.

Sırt Germe Ameliyatı Ağrılı Mıdır?

Sırt germe ameliyatı ağrılı mıdır sorusu bu ameliyatla ilgili en çok merak edilen sorulardan biridir. Ancak bu soruya herkes için geçerli olabilecek tek bir cevap vermek kolay değildir. Aşağıda bu soruya detaylı bir şekilde cevap vermeye çalışalım:

Kişisel Ağrı Eşiği: Her cerrahi işlem gibi, sırt germe ameliyatı da ağrılı bir süreç olabilir. Ancak ağrının yansıması kişiden kişiye farklılık gösterebilir Çünkü her bireyin ağrıya olan duyarlılığı farklıdır. Bir kişi için ameliyat sonrası süreç ağrılı bir deneyim olabilirken, başka bir kişi için daha kolay idare edilebilen bir süreç olabilir.

Ameliyatın Kapsamı: Ameliyatımızın ne kadar büyük veya karmaşık olduğu, ameliyat sonrası ağrı seviyesini etkileyebilir. Görece büyük bir cilt dokusunun çıkartılması ya da sırt germe ameliyatına ek olarak kol germe ya da karın germe ile birlikte kombine bir ameliyat yapılması, ameliyattan etkilenen bölgeyi de büyüteceği için böyle durumlarda ağrı da görece daha etkili olabilir.

Cerrahi Teknik: Cerrahın kullandığı tekniklere ve deneyimine bağlı olarak ameliyat sonrası ağrı seviyeleri değişebilir. Daha tecrübeli bir cerrahla yapılan bir ameliyatla iyileşme sürecindeki ağrılar çok daha kolay atlatılabilir.

Ancak ameliyat sonrası ağrılarımız, cerrahımız tarafından reçete edilen ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir. Ayrıca, ameliyat sonrası dönemde istirahat etmemiz ve cerrahımızın önerilerine uygun şekilde hareket etmemiz iyileşme sürecimizi hızlandıracağından daha az ağrı ile süreci tamamlamamıza yardımcı olur. Genellikle ilk birinci hafta sonu itibariyle artık ağrı kesici kullanmamıza gerek kalmaksızın ağrılarımızın etkisini yitirmeye başladığını görürüz.

Sırt Germe Ameliyatından Sonra İyileşme Ne Kadar Sürer?

Hem erkekler hem kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen bu ameliyatla ilgili en çok aldığımız sorulardan bir tanesi de sırt germe ameliyatından sonra iyileşme ne kadar sürer sorusudur. Bu soruya net bir süre ile cevap vermeyi çok isterdik. Ancak ameliyat sonrası iyileşme süresi, birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu faktörlerden bazıları şunlardır:

Ameliyatın Türü: Sırt germe ameliyatları farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Örneğin, sadece üst sırt bölgesini kapsayan bir ameliyat ile üst, orta ve alt sırt bölgesini içeren bir ameliyat arasında iyileşme süresi farklılık gösterebilir.

Ameliyatın Karmaşıklığı: Ameliyatın ne kadar karmaşık olduğu, iyileşme süresini etkileyen bir diğer önemli faktördür. Sadece sırt germe ameliyatı görece daha basit bir ameliyatken sırt germe ameliyatı ile birleştirilmiş kol veya karın germe ameliyatları eklendiğinde ameliyattan etkilenen alan da büyümüş ve karmaşıklaşmış olur. Daha karmaşık ameliyatlar genellikle daha uzun bir iyileşme süreci gerektirebilir.

Kişisel Faktörler: Genel sağlık durumumuz, kronik hastalığımızın olup olmadığı, kullandığımız ilaçlar, yaşımız, vücut ağırlığımız, sigara içme alışkanlığımızın olup olmadığı gibi faktörler iyileşme süremizi etkileyebilir. Daha sağlıklı bir kişi genellikle daha hızlı iyileşir.

Cerrahımızın Deneyimi: Ameliyatı yapan cerrahın deneyimi ve uzmanlığı da iyileşme süresini etkileyebilir. Deneyimli bir cerrah, komplikasyon riskini azaltabilir.

Ameliyat Sonrası Bakım: Ameliyat sonrası dönemde istirahat, ameliyat bölgesinin temiz ve kuru tutulması, ilaçların düzenli olarak kullanılması iyileşme sürecimizi hızlandırır. Aksi durumda ameliyat bölgemiz enfeksiyon kapabilir ya da dikişlerimiz zorlanarak açılabilir ve bu da iyileşme süremizin uzamasına neden olur.

Sırt germe ameliyatından sonra ilk birkaç hafta içinde ağrı, şişlik ve morarma gibi semptomlar yaşamamız normaldir. Ancak bu semptomlar birinci haftanın sonu itibariyle azalır ve iyileşme sürecimiz devam eder. İlk iki hafta sırt bölgesini zorlayabilecek hareketlerden kaçınmalıyız. Bu süreç iyileşmemiz açısından son derece önemlidir. O nedenle olabildiğince çok istirahat etmemiz gerekir. En iyi sonuç için ameliyat sonrası bize verilen medikal korseyi de ilk bir ay aksatmadan kullanmamız gerekir. Korse sadece ameliyat sonuçlarını sağlamlaştırmak için kullanılmaz. Aynı zamanda hareketlerimizi sınırlayarak ameliyat bölgesini koruduğu için iyileştirmeyi kolaylaştırıcı etkiye de sahiptir. Bu nedenle ameliyat sonrası korse kullanımı iyileşme açısından son derece önemlidir.

Tam iyileşme süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilir, ancak genellikle ilk bir buçuk ya da iki ayın bitiminde iyileşme süreci tamamlanır. Ameliyatla elde edilen sonucun tam olarak ortaya çıkması ise yaklaşık olarak 4-6 ay sürmektedir.