Revizyon Rinoplasti: Estetik ve Fonksiyonel Düzeltmeler

Revizyon Rinoplasti: Estetik ve Fonksiyonel Düzeltmeler

Son yıllarda estetik cerrahiye olan ilgi giderek artıyor. Bu süreçte özellikle burun estetiği, birçok kişi tarafından tercih edilen ve estetik cerrahinin en popüler alanlarından biri haline geldi. Ancak ne yazık ki her cerrahi müdahalede olduğu gibi, burun estetiğinde de her zaman istenilen sonuçlara ulaşılamayabilir. Geçmişte bir rinoplasti ameliyatı yaptırmış ancak sonucundan memnun kalmamış olabiliriz. Peki, bu sonuçla yaşamak zorunda mıyız? Elbette değiliz. İşte bu noktada “revizyon rinoplasti” devreye giriyor.

Revizyon Burun Ameliyatı Nedir?

Revizyon rinoplasti, daha önce burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı geçirmiş kişilere, estetik ya da fonksiyonel nedenlerle ikinci bir burun ameliyatı yapılması gerekmesi halinde yapılacak olan düzeltme ameliyatına verilen isimdir. Diğer bir deyişle, ilk ameliyatımızın sonucundan memnun kalmadıysak ya da bazı komplikasyonlar yaşamışsak, böyle durumlarda önerilen bir işlemdir. Bu nedenle ameliyat “sekonder rinoplasti” olarak da adlandırılır.

Revizyon Rinoplasti Neden Yapılır?

Revizyon burun estetiği, birkaç sebepten dolayı gerçekleştirilebilir:

Estetik Nedenler: İlk ameliyattan alınan sonuç beklentilerimizi karşılamamışsa, burun şeklimizde düzensizlikler, asimetri ya da estetik olarak hoş görünmeyen değişiklikler varsa bu problemler revizyon rinoplasti ile düzeltilebilir.

Fonksiyonel Nedenler: Burun estetiği ameliyatımızdan sonra nefes alma zorlukları gibi fonksiyonel problemler yaşıyorsak, bu sorunları gidermek için sekonder bir ameliyata ihtiyaç duyulabilir.

Revizyon Rinoplasti Nasıl Yapılır?

Revizyon burun estetiği, ilk rinoplastiye göre genellikle daha karmaşıktır. Cerrahımızın mevcut burun yapımızın, önceki cerrahi sonrasında nasıl etkilendiğini değerlendirmesi gerekir. Cerrahımız, beklentilerimizi, burun anatomimizi ve daha önceki ameliyatımızdan ortaya çıkan sonuçları dikkate alarak bir ameliyat planlaması yapar.

Rinoplasti (greft ile)

Bir önceki ameliyatta kıkırdak yapımız gereğinden fazla kullanılmışsa ya da geriye kalan kıkırdak ameliyatın gerektirdiği iyileşmeyi sağlamak için yeterli değilse kaburga ya da kulak kıkırdağından alınmak suretiyle rinoplasti greft ile yapılabilir.

Revizyon Rinoplasti Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi revizyon burun estetiğinde de bazı riskler bulunmaktadır. Bu riskler aşağıdaki gibidir:

  • İnfeksiyon
  • Kanama
  • Anesteziye bağlı komplikasyonlar
  • Nefes alma zorlukları
  • Yetersiz ya da aşırı düzeltme
  • Cilt altında sıvı birikimi
  • Yara izi oluşumu

Revizyon rinoplasti, ilk burun estetiği ameliyatımızdan memnun kalmadıysak ya da solunum güçlüğü benzeri fonksiyonel sorunlar yaşıyorsak hayati bir öneme sahip olabilir. Ancak bu tür bir müdahalenin risklerini ve faydalarını iyice değerlendirip, uzman bir plastik cerrahla detaylı bir görüşme yapmak esastır.