Liposuction  & Vaser Liposuction

Liposuction  & Vaser Liposuction

İdeal vücut hatlarına ulaşma arzusunun günümüz toplumunda daha belirgin hale gelmiş olması, sosyal medya platformlarının “mükemmel” vücut algısını sürekli ön plana çıkarması, modada meydan okuyucu giyim tarzlarının popülerlik kazanması ve başka pek çok nedenle artık fazla yağlarımız eskiden olduğundan daha çok görünüyor gözümüze. Bu istenmeyen yağlardan kurtulma eğilimi de liposuction işlemini son yıllarda estetik cerrahinin en popüler prosedürlerinden biri haline getirdi.

Liposuction özellikle diyet ve egzersizle giderilemeyen inatçı yağ dokularını hızlı ve etkili bir şekilde ortadan kaldırarak bize hızlı sonuçlar sunar. Ayrıca, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte liposuction yöntemleri de gelişmiş ve daha az invaziv, daha hızlı iyileşme süreleri sunan yöntemler ortaya çıkmıştır. Bu da, işlemi daha çekici kılarak daha fazla kişinin liposuction işlemini tercih etmesine yol açmıştır.

Liposuction Nedir?

Liposuction, vücudumuzdaki fazla yağlarımızın cerrahi olarak alındığı bir estetik cerrahi işlemidir. Karın, bel, basen, uyluk gibi çeşitli bölgelerimizde birikmiş yağ hücrelerini ince kanüller yardımıyla almayı amaçlar.

Vaser Liposuction ve Liposuction Farkı Nedir?

Geleneksel liposuction, yağ dokusunu mekanik bir yöntemle emerek çıkartırken, vaser liposuction ultrason enerjisi kullanır. Ultrason dalgaları yağ hücrelerini parçalar ve daha sonra bu parçalanmış yağ hücreleri alınır. Ultrason dalgalarıyla parçalanarak alınan yağ sonrası geriye dalgalı bir görünüm yerine çok daha pürüzsüz bir görünüm kalır. Vaser liposuction ayrıca daha az travmatik olduğu ve daha spesifik bölgeleri hedefleyebildiği için de tercih edilir.

Liposuction Nerelere Yapılır?’

Liposuction çoğunlukla yağlanma şikayetimizin en fazla yoğunlaştığı karın, bel, kalça, basen, bacak, kollar, çene altı gibi bölgelere uygulanır.

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction işlemi genellikle lokal ya da genel anestezi altında yapılır. İlgili bölgeye küçük kesiler açılır ve bu kesilerden ince bir tüp (kanül) ilerletilir. Bu tüp vasıtasıyla yağ hücreleri vakum yardımıyla çekilir ve alınır.

Liposuction Sonrası Ödem

Liposuction sonrası ödem ve morluklar oluşabilir. Genellikle ödem, 1-2 hafta içinde azalır. Ancak tam olarak kaybolması birkaç ayı bulabilir. İşlem sonrası bol sıvı tüketerek ödem atılması sürecini olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Liposuction Sonrası Korsesi Ne Kadar Kullanılır?

Liposuction korsesi kullanımı, vücudumuzdaki ödemin daha hızlı çözülmesine ve cildimizin yeni konturuna daha iyi adapte olmasına yardımcı olur. İşlem sonrası genellikle 4-6 hafta boyunca korse kullanmamız önerilir.

Liposuction Kimlere Yapılır?

Liposuction, genel sağlığı iyi olan, belirli bölgelerde inatçı yağ birikimleri olan ve cilt elastikiyeti iyi olanlar için uygundur.

Liposuction Kaç Saat Sürer?

Liposuction işleminin süresi, işlemin yapılacağı alanın genişliğine ve alınacak yağ miktarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genellikle 1-4 saat arasında sürer.

Liposuction Ne Kadar Sürede İyileşir?

Tam iyileşme süresi, kişiden kişiye değişebilir. Ancak genellikle 1-2 hafta içinde rutin hayatımıza dönebiliyor oluruz. Fiziksel olarak zorlayıcı aktiviteler için birkaç hafta daha beklememiz gerekebilir. Yoğun güç kullanımı gerektiren egzersizler için doktorumuzun tavsiyesi doğrultusunda hareket etmeliyiz.

Liposuction Tehlikelimi?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi liposuction işleminde de riskler vardır. Ancak doğru eğitim almış, deneyimli bir estetik cerrah tarafından yapıldığında, riskler oldukça düşüktür. Olası komplikasyonlar arasında enfeksiyon, kanama, doku travması ve anestezi ile ilgili komplikasyonlar bulunmaktadır. Bu nedenle işlemi yaptırmadan önce cerrahımızla riskleri detaylı olarak görüşmemiz önemlidir.

Liposuction Türleri Nelerdir?

Mini Liposuction: Daha küçük bölgelerdeki inatçı yağ birikimlerini gidermek için uygulanan bir liposuction türüdür. Genellikle lokal anestezi altında yapılır ve kısa sürede tamamlanır. Küçük yağ birikimlerini gidermek için idealdir.

Gıdı Liposuction: Bu prosedür, boyun ve çene altındaki fazla yağları çıkarmak için uygulanır. Gıdı liposuction ile çene hattı daha belirgin hale getirilir ve yüzde daha genç ve sıkı bir görünüm elde edilir.

Bacak Liposuction: Bacaklardaki fazla yağ birikimlerini ortadan kaldırmak için kullanılır. Özellikle diz içleri, bacak içleri ve dışları gibi bölgelerde uygulanabilir.

Kol Liposuction: Kolların alt kısmında biriken fazla yağları çıkarmak için uygulanır. Bu prosedür, kolların daha sıkı ve tonlu görünmesini sağlar.

Meme Liposuction: Bazı durumlarda, meme boyutunu küçültmek için liposuction yöntemi kullanılır. Bu, özellikle cerrahi meme küçültme işlemine bir alternatif olarak tercih edilen bir yöntemdir.

Karın Liposuction: Karında birikmiş fazla yağları çıkarmak için uygulanan bir prosedürdür. Özellikle karın ve bel bölgesindeki inatçı yağ birikimlerini ortadan kaldırarak daha düz ve sıkı bir karın bölgesi elde edilir. Bu işlem sonrası sarkma olması halinde karın germe işlemi de yapılabilir.

Detaylı bilgi için Aktif International hastaneleri ile iletişime geçip plastik cerrahlarımızdan randevu alabilirsiniz.