Burun Ucu Düşmesi

Burun Ucu Düşmesi

Burun ucu deyip geçmeyin! Burun ucu ile üst dudak arasındaki mesafe ve açının doğru olmadığı durumlarda tüm yüz ifademiz etkilenecek ve rahatsız edici bir görünüm ortaya çıkacaktır. Mesafe ve açı dediğimde çok teknik bir şeyden bahsediyormuşum gibi geliyor kulağa değil mi? Aslında hiç öyle değil. Eğer burun ucu düşmesi sorunumuz varsa, ölçüp biçmeden sadece aynaya baktığımızda da görebileceğimiz bir sorundan bahsediyoruz. Yüzümüzün tam ortasında yer alan bu orantısal problem maalesef kolay kolay görmezden gelinebilecek bir sorun değildir. Durum böyle olunca burun ucu düşmesi nasıl olur sorusu ve bu problemi nasıl çözebileceğimizi merak etmeye başlıyoruz haliyle.

Elbette burun ucu düşüklüğü nedensiz yere olmaz. Yaş aldığımız için burun ucumuz aşağı doğru eğim gösterebilir. Geçmişte yaptırdığımız bir burun estetiği ameliyatı sırasında fazla doku veya kemik çıkarılmışsa böyle bir riskle karşılaşabiliriz. Burun ucumuz zaten narin bir yapıda olduğu için dikkatsizce yapılmış bir ameliyat ya da dışarıdan alabileceğimiz bir darbe ile de burun ucunda düşme dediğimiz sorunla karşılaşabiliriz. Burun ucu ile üst dudak arasında uzanan kasın çekmesi de burun ucu düşüklüğünün bir diğer nedeni olabilir. Yani pek çok farklı nedenle bu problemi yaşıyor olabiliriz. Peki, ne yapabiliriz?

Burun Ucu Düşmesi Nasıl Düzeltilir?

Burun ucu düşüklüğünü düzeltmek için eğer anesteziye uygun değilsek dolgu veya botoks yöntemlerinden birini tercih edebiliriz. Ancak bu yöntemlerin etkisinin kalıcı olmadığını, birkaç ay sonra burnumuzun eski haline döneceğini de not edelim. Dolayısıyla eğer bu yöntemleri tercih edersek, işlemleri belirli aralıklarla tekrar ettirmemiz gerekecek.

Eğer kalıcı bir çözüm istiyorsak düşen burun ucumuzun güçlendirilmesi ve yeniden konumlandırılması gerekir. Böyle bir müdahale rinoplasti ameliyatını zorunlu kılar. Aktif International hastanelerinde burun ucu düşüklüğünün düzeltilebileceği tipplasti estetik ameliyatları yıllardır son derece deneyimli cerrahlarımız tarafından açık rinoplasti tekniği ile morluk ve şişlik olmadan yapılmakta ve son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Burun Ucu Estetiği Kimlere Yapılır?

Burun ucunda estetik düzeltilere ihtiyaç duyan birçok kişi tipplasti işlemi için uygun adaylardır. Öncelikli koşul elbette kişinin fiziksel gelişimini tamamlamış olmasıdır. Ayrıca ameliyatla ilgili gerçekçi beklentilere sahip ve ameliyatla yapılabilecek olan işlemlerin bir sınırının olduğunun bilincinde, psikolojik açıdan sağlıklı birey olma şartı da aranmaktadır. Bu koşulları sağlayan ve burun ucunun şekli veya boyutu hakkında memnuniyetsizlik yaşayan, burun ucu sarkıklığı olan veya burun ucu ile yüzünün genel denge ve uyumunu iyileştirmek isteyenler her birey ameliyat için uygundur.

Operasyonun Süresi ve İyileşme

Tipplasti işlemi genellikle 30 dakika ile 1 saat arasında sürer. Ameliyatın süresi işlemin karmaşıklığına bağlı olarak değişebilir. İyileşme süreci ise kişiden kişiye değişir. Ancak genellikle  8-10 gün içinde normal aktivitelerimize dönebiliyor oluruz.

 

Yazar: Burak Dikmen

Burak DİKMEN