Akupunktur Tedavisi

Akupunktur

Akupunktur, yüzyıllardır Çin tıbbında uygulanan geleneksel bir tedavi biçimidir. Temelde, chi adı verilen enerjinin, meridyenler adı verilen yollar boyunca vücudunuzun içinden ve çevresinden aktığı teorisine dayanmaktadır.

Akupunktur uzmanları, bir şeyin chi’nizi bloke ettiği veya dengesini bozduğu zaman hastalığın meydana geldiğine inanır. Akupunktur, chi’yi engellemenin veya etkilemenin ve tekrar dengeyle akmasına yardımcı olmanın bir yoludur. Akupunktur, vücudunuzun belirli noktalarından cildinize çok ince iğneler yerleştirilerek yapılır. Bu, enerji akışını etkilemek için uygulanır ve bazen iğnelerle birlikte ısı, basınç veya hafif elektrik akımı kullanılır.

Akupunktur Nasıl Yapılır?

Akupunktur, cildin akupunktur noktaları olarak adlandırılan belirli bölgelerine saç inceliğinde iğneler yerleştirilerek gerçekleştirilir. İğnelerin uzunluğu ve kullanılan iğne sayısı, kişinin sağlık ihtiyaçlarına ve tedavi edilen duruma göre değişir.

Bir seans genellikle yaklaşık 45-60 dakika sürer. Ancak toplam tedavi süresi, takılan iğnelerin sayısına ve bunların yerinde kalma süresine bağlıdır. Seans sırasında, iyileşmeyi hızlandırmak için iğneler ısıtılabilir, döndürülebilir veya elektriksel olarak enerji verilebilir.

Akupunktur Nasıl Hissettiriyor?

Vücudunuzun belirli noktalarına yerleştirilen iğneler hafif bir baskı hissetmenize neden olabilir. Çoğu insan işlem sırasında herhangi bir acı duymaz. Bölge karıncalanabilir, uyuşmuş gibi hissettirebilir, kaşınabilir veya biraz ağrılı olabilir. İğne yerleştirildikten sonra, uzman hekim iğneyi hafifçe ileri geri döndürebilir.

Akupunktur Ağrıyı Nasıl Giderir?

Vücudun akışını veya enerjisini yeniden dengelemeye ek olarak, akupunktur noktaları sinirlerin ve yüksek elektriksel aktivitenin olduğu alanların yakınındadır. İğneler bu bölgeleri uyardığında, endorfinler ve nörotransmitterler gibi doğal kimyasalları serbest bırakarak beyne, fiziksel ve duygusal olarak daha iyi hissetmenizi sağlayan mesajlar gönderir. Akupunktur sinir ve bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Ayrıca iltihabı azaltarak kas spazmlarını ve gerginliğini giderir.

Akupunktur Hangi Sağlık Durumlarını Tedavi Eder?

Klinik çalışmalar, akupunkturun aşağıdaki durumlar için faydalı olduğunu göstermektedir:

Kronik ağrı: Bel ağrısı, boyun ağrısı, diz ağrısı, siyatik

Sindirim bozuklukları: Gastrit, irritabl bağırsak sendromu, kolit

İdrar ve üreme bozuklukları: Düzensiz adet dönemleri, adet krampları, menopoz semptomları

Psikolojik ve duygusal bozukluklar: Stres, kaygı, depresyon

Akupunktur hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi uzman hekimleri size yardımcı olacaktır.

 

Yazar: Ülküm Anita Büyükgör

Ülküm Anita Büyükgör