Akıllı Lens Ameliyatı

Akıllı Lens Tedavisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Katarakt, gözünüzün içindeki merceğin bulanıklaşmasıdır ve yaşlanmanın doğal bir parçasıdır. Katarakt, ışığın ve görüntülerin retinaya ulaşmasını engeller. Bu nedenle nesneler bulanıklaşabilir, renkler donuklaşabilir ve geceleri görmek daha zor olabilir. Modern katarakt cerrahisinde, bulanık görmenize neden olan mercek çıkarılır ve yerine yapay bir göz içi lens veya diğer adıyla GİL yerleştirilir. Kataraktınız varsa, katarakt ameliyatında yenilikçi bir yaklaşım olan akıllı lens tedavisinden faydalanabilirsiniz.

Akıllı Lens Tedavisi Nedir?

Trifokal lens olarak da bilinen akıllı lens, FDA onaylı ilk ve tek trifokal lenstir. Katarakt ameliyatı sırasında gözünüzdeki doğal merceğin yerine implante edilen bir tür göz içi merceğidir. Akıllı lens tasarımı, üç odak arasında geliştirilmiş ışık iletimi ve dağılımını kullanır. Yakın, orta ve uzak mesafelerden gözünüze giren ışığı büker ve bu ışığı retina üzerinde tek bir noktaya odaklayarak tüm mesafelerde net görüş için aynı anda farklı mesafelerdeki nesnelere odaklanmanızı sağlar. Akıllı lens tedavisi gözlük veya kontakt lens ihtiyacını azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Katarakt Olduğumu Nasıl Anlarım?

Katarakt olup olmadığını öğrenmenin tek yolu katarakt taraması yaptırmaktır. Aynı zamanda akıllı lens tedavisinin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için Özel Aktif International Üsküdar Hastanesi doktorlarından yardım alabilirsiniz. Katarakt yaşlanma ile beraber yavaş bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Gözünüzdeki doğal mercek bulanıklaştıkça görüşünüz de bulanık görünür. Tedavi edilmezse katarakt körlüğe neden olabilir. Katarakt belirtileri şunları içerir:

* Bulanık veya bulutlu görme
* Geceleri görememek
* Işığa duyarlılık
* Kelimeler net görünmediği için okumakta güçlük çekme
* Tek gözde çift görme

Akıllı Lens Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Akıllı lens tedavisi bir bakıma katarakt ameliyatıdır ve doğal merceği akıllı lens ile değiştirmek için güvenli bir işlemdir. İşlem sırasında çok az veya hiç rahatsızlık hissetmezsiniz. Gözbebekleriniz büyüyecek ve herhangi bir acı hissetmemeniz için size bölgeyi uyuşturan göz damlası verilecektir. Cerrahınız daha sonra katarakta erişmek için korneanızda küçük bir kesi yapacak ve ardından onu küçük parçalara ayırıp çıkaracaktır.

Ameliyatın son aşamasında akıllı lens orijinal merceğin yerine implante edilir. Göz içi lensler, ameliyattan sonra sahip olacağınız görüş kalitesini etkiler.

 

Yazar: Nuri Ceyhan

Nuri Ceyhan